מי גנב את הנדנדה של צביה?

ערבים עלו בפורים למגרון העליונה ועקרו את הנדנדות הסמוכות לאנדרטת "הנדנדה של צביה", שבוע בלבד לאחר השחתת האנדרטה.

אורנית עצר , י"ז באדר תשע"ה

לאחר ההשחתה
לאחר ההשחתה
צילום: שוקי סט

ערבים עלו במהלך חג הפורים למגרון העליונה שבבנימין ועקרו את הנדנדות הסמוכות לאנדרטת "הנדנדה של צביה" לזכר צביה סט ז"ל. גם את שולחנות הפיקניק עקרו הערבים וזרקו אותם בואדי.

ההשחתה נעשתה שבוע בלבד לאחר שחוללה האנדרטה לזכר צביה. הערבים עלו למקום לאחר שלאחרונה הרס המנהל האזרחי את המבנים האחרונים שנותרו במקום ומגרון למעשה נותרה ללא נוכחות יהודית.

שוקי סט, אחיה של צביה, סיפר כי "אחותי עלתה ל'נדנדה של צביה' ולא היה שם זכר לנדנדות. שבוע לאחר שנופצה וחוללה האנדרטה, ארבע הנדנדות נעקרו ממקומם ונגנבו אל אחד הכפרים הסמוכים, כנראה.

"את שולחנות הפיקניק מצאנו זרוקים בוואדי הסמוך בדרך לכפר בורקה. בזמן שאנחנו חגגנו את חג הפורים, פורעי החוק הערבים היו עסוקים בעקירת הנדנדות מהייסוד".

סט מזכיר כי "לא עברו עשרה ימים מאז פונתה מגרון העליונה כליל והערבים בזזו הכל. הרוע הערבי לא יודע גבולות. הם ישחיתו אנדרטאות, יבזזו קברים ויעשו ככל יכולתם לעקור שם ישראל בכל מקום שיוכלו".

סט אף מציע לציבור לפעול על מנת שלא יישנו מקרים כאלו, "אם חפצי חיים אנחנו וללא ספק חלקינו כאלה, אז עלינו להילחם ולא לוותר על אף גרגר אדמה בארץ הזאת. מי שכבר התייאש מעמונה, ממצפה כרמים או מעפרה, שיישר את הגב, ירים את הראש וישאל את עצמו מה הוא יכול לעשות כדי שזה לא יקרה".

סט מציע מגוון דרכים לפעולה כגון להצביע למפלגות 'הנכונות', להגיע למקומות אלו על מנת לחזק את התושבים וגם – להתפלל.

לדברי סט למרות שהגיש שתי תלונות במשטרה לא נעשה דבר, "הגשתי תלונה במשטרה, אם אתם חושבים שזה מעניין מישהו אז אתם טועים. אחת התלונות כבר שבוע מונחת על שולחן משטרת ישראל ואף אחד לא חוקר, בודק, או שולח בלש כדי לתפוס את הנבלות בשעת מעשה. משטרת ישראל עסוקה בדברים חשובים באמת - חיפוש אחר נערים עם ספריי צבע".

ממשטרת ש"י נמסר בתגובה: בתחנת משטרת בנימין הוגשו שתי תלונות (האחרונה מהיום), בגין השחתת האנדרטה וגנבת הנדנדות. משטרת תחנת בנימין פתחה בחקירה מאומצת הכוללת גורמים מקצועיים כגון מז"פ ונוספים במישור המודיעיני. משטרת ישראל עושה כל שביכולתה לשמירה על ביטחון הציבור ורכושו.טוען....