רמטכ"ל ארה"ב נגד הגברת התקיפות על דאע"ש

ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, קורא ל'סבלנות אסטרטגית' במלחמה בעירק וסוריה.

ערוץ 7 , י"ח באדר תשע"ה

סוק האפאצ'י של צבא ארה"ב
סוק האפאצ'י של צבא ארה"ב
צילום: צבא ארה"ב

ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מרטין דמפסי, הגן אתמול (יום א') על הקצב בו מתנהלת המלחמה האווירית נגד דאע"ש, והזהיר כי הסלמה בהפצצות או שיגורם של כוחות אמריקאיים נוספים לזירה יהיו בגדר טעות.

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי בעת שביקר בנושאת מטוסים צרפתית במפרץ הפרסי, המשתתפת בלוחמה האווירית, קרא דמפסי ל"סבלנות אסטרטגית" במלחמה נגד דאע"ש בעירק וסוריה.

הרחבת המלחמה האווירית תעלה את הסיכון לפגיעה באזרחים ותשחק לידיים של התועמלנים של דאע"ש, אמר דמפסי על סיפונה של הספינה "צ'רלס דה גול".

"מוטלת עלינו, אם כך, אחריות להיות מדוייקים מאוד בשימוש בכוח אווירי. וזה אומר שלוקח זמן לאסוף מודיעין מדויק על מטרות אפשריות", אמר דמפסי. "'הפצצות שטיח' לאורכה ורוחבה של עירק אינן התשובה".

"קצב הפעולות הצבאיות תלוי גם בכוחו של הצבא העירקי והנכונות של הממשלה בבגדד להשלים עם האוכלוסייה הסונית המנוכרת", אמר.

"ניתן אמנם להכריע במערכה במהירות יחסית, לדברי הגנרל, אבל הפעולות הצבאיות הן רק חלק ממאמץ נרחב יותר. אני בהחלט חושב שזה ידרוש מידה של סבלנות אסטרטגית", הסביר. "בעיות היסוד האלה צריכות להיפתר".

הרמטכ"ל הצרפתי, גנרל פייר דה וילייה, שעמד לצידו של עמיתו האמריקני בהנגר המטוסים שעל הסיפון, הסכים. לדבריו, הקואליציה ניצבת בפני "פרדוקס", משום שמדינות המערב רוצות "תוצאות מהירות" אבל הצבא העירקי זקוק לשיקום לפני שיוכל להשיב לידיו שטח שנכבש ע"י דאע"ש.

שר התיירות והעתיקות של עירק, עבד אל פהד אל-שרשאב, ביקש ביום א' מהקואליציה לתקוף מן האוויר בכדי להגן על האוצרות הארכיאולוגיים של המדינה, לפני שאנשי דאע"ש יגרמו להם עוד נזק.

ההתקפות האחרונות על המורשת העירקית בוצעו במחוז נינווה הצפוני, בו אין לבגדאד כוחות קרקע.

בשבת דווח כי מחבלי דאע"ש הרסו את העיר העתיקה חתרה, עיר-מצודה רומית יפהפיה במדבר העירקי. לפני כן התחילו לשטח את העיר האשורית העתיקה נמרוד, ושיחררו וידאו המתעד אותם משמידים פסלים עתיקים – או שיחזורים של הפסלים – במוזיאון מוסול.

כמה מבעלות הברית הערביות של וושינגטון מתלוננות שהמלחמה האווירית שהחלה באוגוסט מתנהלת בצורה זהירה מדי ובלתי יעילה.

מחוקקים אמריקאיים ימניים דורשים לשגר עוד כוחות מיוחדים בכדי להדריך כוחות עיראקיים בקרב ולכוון תקיפות אוויריות.

אבל דמפסי אמר שאין צורך בתגבור הכוחות האמריקניים המייעצים ומאמנים את הכוחות המקומיים, משום שהצבא העיראקי אינו בשל למאמץ גדול יותר. הכוחות הללו מונים כעת 2,600 במספר.

"חלק מהמאמנים והיועצים שלנו מחכים עדיין ליחידות העירקיות שיגיעו", אמר. "וכאשר הם מגיעים, חלק מהם מגיעים בכוחות חסרים ובלי הציוד המתאים".