חוננו: המשטרה "צפצפה" על בית המשפט

המשטרה סירבה להישמע לשתי החלטות של בית המשפט המחוזי ונמנעה מלשחרר נער תושב בת עין. ב'חוננו' מבטיחים תביעה אזרחית.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט באדר תשע"ה

מעצר
מעצר
פלאש90

בארגון 'חוננו' טוענים, כי המשטרה חצתה הלילה (שלישי) קו אדום, כאשר סירבה לשחרר נער שנעצר בבת עין, זאת למרות הוראה מפורשת של בית המשפט.

ב'חוננו' מספרים, כי הסיפור החל אמש, כאשר בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את הערר שהגיש הארגון על מעצרו של קטין מבת עין, והורה על שחרורו המידי. אולם, בארגון נדהמו לגלות כי במקום לשחררו, החליטו חוקרי ימ"ר ש"י לעצור את הנער מחדש, עוד בעת ששהה בבית המעצר במגרש הרוסים ובטרם שוחרר, וזאת בגין אותו אירוע, צעד המנוגד לחוק.

שלושה עורכי דין מארגון חוננו נכנסו בשעות הלילה לתמונה והחלו לטפל בעניין. תחילה מיהרו בארגון להגיש בקשה בהולה לבית המשפט המחוזי בכדי שיורה על שחרורו המידי של הנער.

בשעה 00:15 בלילה קיבלה השופטת תמר בזק את הבקשה והורתה בשנית על שחרורו המידי של הנער. אולם חוקרי המשטרה סירבו לבצע את ההחלטה. עורכי הדין דוד הלוי ועדי קידר שלחו את החלטת בית המשפט לקציני היחידה לפשיעה לאומנית, ונציג הארגון אף הגיע בסביבות בשעה 1:30 בלילה למשרדי ימ"ר ש"י סמוך למעלה אדומים בכדי לוודא את שחרורו של הנער, אך קצין החקירות של היחידה הודיע שלא ישחרר את הנער.

בשעות הבוקר (שלישי) מיהרו ב'חוננו' להגיש בקשה בהולה נוספת לבית המשפט המחוזי, ואף דרישה להשית הוצאות ופיצויים על המשטרה בשל בזיון בית המשפט. השופטת בזק קבעה דיון לשעות הצהריים, במהלכו נזפה במשטרה על התנהלותה וקבעה כי לא היה מקום להשארת הקטין במעצר.

"שמעת את טענות המשטרה ואינני סבורה כי יש בהן כדי להצדיק את הותרת העורר במעצר", כתבה השופטת וציינה כי המשטרה נהגה בשיטת "הדלת המסתובבת", כשבחרה לעצור את הקטין שנית עם שחרורו

 בהמשך ההחלטה הוסיפה השופטת כי הורתה במהלך הלילה שוב לשחררו, אולם "המשטרה מצאה לנכון להתעלם מהחלטת בית המשפט באופן לא ברור", וכי ישנה "אי נוחות" מהתנהלות המשטרה.

בארגון חוננו זועמים על התנהלות המשטרה ובכוונת הארגון להגיש תביעה אזרחית כנגד המשטרה על מעצר שווא והתעלמות מהוראות בית המשפט, ונבדקת אף אפשרות לתביעה אישית כנגד חוקרי המשטרה האחראים למעצר השווא של הקטין.

עו"ד דוד הלוי מסר בתגובה: "המשטרה מתנהלת באופן בריוני ושערורייתי כאשר הלכה למעשה היא מעקרת מתוכן החלטות של בית המשפט ועושה כרצונה. בית המשפט שיחרר אתמול את מרשנו לאחר ערר שהוגש בעניין וחרף ההחלטה הברורה לשחרר את מרשנו על ידי בית משפט מחוזי נמנעה המשטרה לעשות כן . אנו נפעל בהמשך בכל הצעדים הנדרשים על מנת למנוע הישנות מעשים דומים ועל מנת לרסן את המשטרה שעושה שימוש לרעה בסמכויות המוקנות לה".

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו שטיפל אף הוא במקרה מסר בתגובה: "היחידה לפשיעה לאומנית הגיעה ביממה האחרונה לרגעי שפל בהתנהלותה הדורסנית, תוך הפרת זכויות קטינים, ביזוי החלטות בית משפט, והכל תוך גיבוי של קצינים בכירים ופרקליטים".