הרפתקאות ומדע - ביקורת ספרי ילדים

יוני וקובי חוזרים ומחפשים יחד עם סבם אוצר עתיק בצ'רנוביל. 'למה – שאלות קטנות' מכיל תשובות לשאלות מדעיות מסקרנות

חיים אקשטיין , כ"א באדר תשע"ה

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Office XP

יוני וקובי בתעלומת המכתבים האבודים,

כתבה ואיירה: אורית מרטין,

הוצאת סלה

עולם ספרי הילדים לציבור הדתי ממשיך להתפתח בקצב מסחרר. מספיק ביקור חודשי בחנות ספרים תורנית כדי לעמוד על השינוי המופלג שחל בעשור האחרון. בדקה וחצי האחרונות הצטרפו לרשימה שני ספרים. האחד הוא קומיקס מוצלח של אורית מרטין, יוצרת רב-תחומית שפועלת גם בתחום הקומיקס. השני הוא ספר מתורגם בשם 'למה - שאלות קטנות', שמיועד לגילאי ראשית קריאה.

נתחיל בספר הראשון, 'יוני וקובי בתעלומת המכתבים האבודים'. מדובר, כמיטב מסורת ספרי הקומיקס במגזר, בעלילה היסטורית שמשלבת עבר והווה באופן מעניין. זהו המשך לספר 'יוני וקובי בעקבות האוצר של סבא ישראל', והפעם הנכדים וסבם מחפשים אחר אוצר עתיק בצ'רנוביל, וחווים לא מעט טוויסטים בעלילה, תהפוכות והרפתקאות, עד לסוף - אלא מה - המפתיע.

אורית מרטין כתבה וציירה, והתוצאה היא יצירה שלמה, מגובשת, עשירה בפרטים ובהחלט מחכימה.

******

למה - שאלות קטנות,

דני ספרים

הספר השני, 'למה - שאלות קטנות', הוא למעשה אסופה של שאלות ותשובות קצרות סביב נושאים שונים שמסקרנים ילדים רבים, עם דגש מיוחד על טבע ואיכות הסביבה. מדובר בספר מתורגם מאנגלית, כמו ספרים רבים נוספים בהוצאת דני ספרים, וזו כנראה הסיבה למחירים הזולים שבהם הם נמכרים בסופו של דבר.

השאלות מעניינות בהחלט: למה התוכים צבעוניים, למה הגחליליות זוהרות בחושך, למה נוצרים מדבריות, למה העטלפים ישנים במהופך, למה שקיות הפלסטיק מזיקות ועוד. רק חבל שבין כל השאלות, שיכולות להתאים גם לציבור הדתי, השתרבבה גם שאלה שטומנת בחובה הנחה אבולוציונית: "למה בני האדם איבדו את הפרווה שלהם?".

היה נחמד אם במהדורות הבאות של הספר, ישכילו בהוצאה להשמיט את השאלה הבעייתית, ואת התשובה הבעייתית עוד יותר, בדיוק כפי שהם עושים בספרים אחרים המותאמים לקהלים מגוונים.