מרזל: אין הצבעה ללא נאמנות

ברוך מרזל מספר על תמונות קשות בבאר שבע, מבטיח מאבק בהתבוללות מתוך הכנסת, ובינתיים נוצר אש מול עמיתיו בימין, 'שבוז'י לא יחגוג'.

שמעון כהן , כ"ד באדר תשע"ה

ברוך מרזל ואלי ישי
ברוך מרזל ואלי ישי
צילום: חזקי עזרא

את ברוך מרזל, מקום רביעי ברשימת 'יחד' אנחנו תופסים לראיון במהלך סיור בבאר שבע ומשם הוא מספר לא רק על תכניותיו ליום שאחרי הבחירות אלא גם על המציאות העגומה שבה הוא נתקל תוך כדי הסיור עצמו.

"אני נמצא בין התחנה המרכזית בבאר שבע לקניון בבאר שבע ושם נתקלתי בבעיות הרגילות. מצאנו שלושה בדואים עם בחורה יהודייה בת 14. קורע את הלב לראות את ההתבוללות שמתפתחת מתחת לרדאר ואנחנו לא פועלים בעניין", פותח מרזל ומבטיח פעילות גם מתוך הכנסת לבלימת תופעת ההתבוללות.

מרזל מציין כי גם לשופטי בג"צ וגם בפני השופט ג'ובראן הבהיר כי בכוונתו להמשיך ולפעול נגד התופעה והשלכותיה. באשר לשאלת ההתמודדות עם נושאי דגל הדמוקרטיה הרואים במניעת קשר בין יהודיה וערבי פגיעה באושיות הדמוקרטיה מבהיר מרזל כי אלה אינם מטרידים אותו. "אם מישהו עולה לגג ורוצה לקפוץ חובבי הדמוקרטיה יגידו לי שאאפשר לו לקפוץ? לא אתן לאף יהודי לקפוץ מהגג ולא אתן לאף יהודי להתבולל".

באשר לתחושותיו בימים אלה של טרום בחירות אומר מרזל כי התחושות מצוינות אך קיים חשש משאננות. "הסקרים האובייקטיביים נעים סביב ה-5. אני חושש מהשאננות", הוא אומר וקובע כי נפילתה של מפלגתו אל מתחת לאחוז החסימה בשל שאננות שכזו יכולה להביא לנפילת הימין כולו.

כשנשאל על מחויבותו לגוש הימין כמי שאינו מתכוון להיכנס לממשלת נתניהו, אומר מרזל כי "אני כבר מחויב להמליץ על נתניהו. אתמוך בכל הדברים הטובים שלו מבחוץ. לעומת זאת בדברים הלא טובים שיעשה כמו דיון על ויתורים או עקירת ישוב אהיה משוחרר. אני מקווה שגם הרב אליהו ישי וש"ס יהיו מחוייבים לכך. אין לי עניין במשרות ותקציבים ולכן אהיה משוחרר לפעול באופן אידיאולוגי מלא. בכל דבר טוב אהיה עם נתניהו", הוא מבטיח.

מרזל נשאל גם באשר למורכבות קבלת ההחלטות בסיעה שחלקה בתוך הקואליציה וחלקה מחוצה לה ורבניה מגוונים, מרבני חב"ד דרך הרב מאזוז ועד לרב ליאור ורבני כך. מרזל מבהיר כי "לעוצמה יהודית יהיו מוסדות מסודרים. יש לנו מועצת רבנים בראשות הרב ליאור ואני לא זז ללא התייעצות עם רבני חב"ד".

עוד הוא מוסיף ומיין כי "יש לי עוד רבנים שאני שואל". על הרב מאזוז הוא אומר כי מדובר ב"יהודי ענק וגדול ואני בקשר איתו במאבקים עוד מימי אוסלו, הוא אחד הרבנים שאני מחויב להם. אני מכיר את אלה שיש להם מעט רבנים ולא שומעים להם. אצלנו יש הרבה רבנים ושומעים להם".

עוד נשאל מרזל אם בתקופה זו של טרום בחירות יש אולי מי שמצניע את אמירותיו התקיפות כלפי הערבים על מנת שלא להכעיס גורמים כאלה ואחרים. "אין לאף אחד בעיה עם שום דבר", הוא קובע נחרצות. עדות לאחריות שלדבריו הוא מגלה כשהוא מקבל את התכתיב הסיעתי הוא מוצא בעצם התנהלותו מול מפלגות הימין האחרות: "אני מחויב לאיחוד ולאחדות. יש לי המון ביקורת על הבית היהודי ועל הליכוד אבל אנחנו משתדלים שלא לירות בתוך הנגמ"ש. אם אומר את כל מה שיש לי על בנט ואורי אריאל נגיע למצב של מריבות ומי שיחגוג זה בוז'י הרצוג והשמאל. לכן אני מגלה אחריות כלפי המחנה כולו. הביקורת לא ירדה. יש לי המון ביקורת, אבל אסור לירות בתוך הנגמ"ש".

ברוח זו תוקף מרזל את מנהלי הקמפיין המכפיש את אלי ישי ומגדיר אותו כאיש שמאל בעוד לדבריו "הרקורד שלו הוא הכי ימני שיש. בדקתי את זה".

לדבריו ביקורת זו המוטחת בידי היא "ביקורת חסרת אחריות כי הורדה שלו אל מתחת לאחוז החסימה לא יועיל לבית היהודי שיישאר גם הוא באופוזיציה. חייבים לעשות את המלחמה בשום שכל. אם נטיח בוץ מנדטים ירוצו לכחלון ואחרים".

בהמשך הדברים נשאל מרזל אודות התעצמות המפלגה הערבית המשותפת, התעצמות היוצרת תזזית בקרב הימין שלא פעם מדבר על ריבונות ברמה כזו או אחרת תוך מתן אפשרות הצבעה לערבים נוספים מבלי לחשוש. מרזל מגדיר כשערורייה את המבקשים לאפשר הצבעה לערבים נוספים. "זו רשלנות של הימין", הוא אומר ומוסיף כי הוא "רואה כסכנה קיומית לעם ישראל דווקא את האויבים בתוך הכנסת שמייצגים אוכלוסיה שחושבת איך להשמיד את ישראל מבפנים. אלו לא כל הערבים" ממהר מרזל להדגיש ומיד מסמן את יעדי ההתקפה שלו – "אלו זועבי וטיבי וכמותם. אם חלילה יעלו תכניות כמו של אלה בימין שרצו לספח חלק עם הערבים הדבר הזה הוא סכנה קיומית. ללא נאמנות למדינה וללא תרומה למדינה אין סיבה שיוכלו להצביע. כל מי שרוצה להביע צריך להיות מחויב למדינה היהודית".

ומה באשר לאותם ערבים שיסרבו לקבל על עצמם נאמנות ותרומה למדינה? "חייבים לעודד הגירה של כל האויבים מפה. מדינת ישראל, אם היא חפצת חיים ולא כאותו פוליטיקאי שאמר ש-99 אחוזים מהם נאמנים, אמנם לא יכולה לפתור את המציאות בפתרונות כוחניים אבל בהפעלת שכל אפשר להביא לעידוד הגירה של רבים מתוך האויבים שלנו וכך הבעיה תלך ותצטמצם".