צוהר לפוליטיקאים: היזהרו בהבטחותיכם

בארגון רבני צוהר מזכירים, כי איש ציבור שלא ממלא הבטחות, "למעשה משתמש בכוחו הפוליטי שלא כדין, וגוזל את המנדט שקיבל".

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ה באדר תשע"ה

הכנסת ה-19 מתפזרת
הכנסת ה-19 מתפזרת
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

צוות החקיקה של ארגון רבני צהר פרסם נייר עמדה, בו מצויין כי בימים אלו של ערב בחירות רבים מהמתמודדים משמיעים הבטחות שונות בציבור.

"פוליטיקאי אחד מבטיח שיתמוך במועמד פלוני לראשות ממשלה, פוליטיקאי אחר מבטיח שלא יֵשב עם פלוני בקואליציה, פוליטיקאי שלישי אומר שלא יצטרף לקואליציה אם לא יקבל תיק פלוני וכו'", מציינים בצוהר.

בצהר טוענים כי הפוליטיקאים חייבים לעמוד בהבטחותיהם לבוחר לפחות לפי הרמה האתית והמוסרית, "איש הציבור הוא שליח הציבור, מעבר לחובה הכללית של האדם להיות ישר, איש ציבור הוא שליח הציבור היונק את הכוח לממש את הבטחותיו מן הציבור. בשעה שאין הוא מקיים את הבטחותיו, הוא למעשה משתמש בכוחו הפוליטי שלא כדין, וגוזל את המנדט שקיבל".

בצוהר מוסיפים, כי "במשפט העברי ישנה הבחנה בין יחיד לציבור במעמדה של הבטחה. בניגוד להבטחותיו של יחיד שאין להן תוקף משפטי מבחינה פורמלית, להבטחה של נציגי ציבור אפילו ליחיד או להבטחה של יחיד לציבור, יש לעתים תוקף משפטי מחייב. לכן חובה על נציגי הציבור להיזהר בהבטחותיהם לציבור לפני הבחירות, ולהשתדל לקיימן לאחריהם"

לאור זאת ממליצים בצוהר לנציגי הציבור להתנסח בזהירות בהבטחותיהם ולהימנע מניסוחים גורפים, שייאלצו אותם להיכלל בקטגוריה של "מחוסרי אמנה" שעל פי ההלכה "אין רוח חכמים נוחה מהם".