ראיון
בנט לנתניהו: די כבר, עזוב את הציונות הדתית

לאור קריאת רה"מ להצביע 'מחל', בנט תוקף: הוא מנצל את האידיאליזם שלנו. רק כשנהיה גדולים נמנע חבירת נתניהו לבוז'י ולבני.

שמעון כהן , כ"ה באדר תשע"ה

בנט בכפר עציון, בשבוע שעבר
בנט בכפר עציון, בשבוע שעבר
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90טוען....

"אנחנו בראבאק. יש יממה או פחות מיממה ואנחנו במלחמה על הבית", אומר השר בנט לערוץ 7 בראיון נוסף, אחד האחרונים טרם פתיחת הקלפיות מחר בבוקר.

בנט שב ומתריע מזליגת קולות ממפלגתו לכיוון 'הליכוד' בעיקר לנוכח דברים שאמר ראש הממשלה נתניהו כשקרא שלא להצביע לבית היהודי אלא אך ורק לליכוד כיוון שבממשלתו הבאה הבית היהודי תהיה חברה גם אם יהיו לה שמונה מנדטים בלבד. בנט לא קונה את ההבטחות הללו ואומר

"אם נהיה קטנים יש ממשלת ביבי בוז'י ציפי וזה התסריט הגרוע מכולם. הדבר הזה שנתניהו כמו בבחירות הקודמות הולך בכל הכוח על מפלגה אחת, על 'הבית היהודי'חוזר, שוב הוא הולך בכל הראש על הציונות הדתית.  די כבר! אנחנו צריכים להיות גדולים וחזקים כדי שיום אחרי לא יהיה נאום בר אילן שתיים ומסירת שטחים".

בנט מוסיף ואומר כי הוא מאוד מאמין בציונות הדתית ובציבור האידיאולוגי של הציונות הדתית ולא נכון לעשות כעת חישובי חישובים שבסופו של יום יובילו לממשלת שמאל. על אנשי ציונות דתית שקובעים כי דווקא מטעמים אידיאולוגיים הם מוותרים על מפלגתם שלהם לטובת הליכוד, על מנת שלא לאבד את הסיכוי להקמת ממשלת ימין, אומר בנט כי "זו התמימות שלנו. כל הבית היהודי יתמוך בנתניהו אבל הוא ידאג שהוא לא יהיה עם ציפי ובוז'י. בפעם הקודמת דקה אחרי הבחירות הוא הלך והביא את ציפי והותיר אותנו בחוץ והיינו צריכים בכוח להכניס את עצמנו פנימה.

''אנחנו ציבור אידיאולוגי ותמים. כשביבי מנסה להעלים אותנו אולי זה נוח לו. אני זוכר את השלטים של 'באהבה ננצח' אבל צריך לדעת שפתק לבית היהודי זה פתק לממשלת ימין ופתק לליכוד זה חשש מאוד כבד לממשלת אחדות עם השמאל. אלה עובדות".

"כל הציונות הדתית צריכים להתגייס בכל הכוח. שיהיה לנו הר גדול של מנדטים שנעשה מהפיכה בארץ ישראל, במערכת המשפט, בדו"ח אדמונד לוי. לא נוכל לבלום את הפעימה הבאה, את ההקפאה הבאה, אם נהיה חד ספרתיים וכעת יש ניסיון של נתניהו להעלים אותנו מהמפה", אומר בנט.

על התנהלותו שלו אומר השר בנט כי בשבועיים האחרונים הוא ממקד את מאמציו בהעברת קולות מהמרכז לגוש הימין ובהוכחה ש"יש ימין חברתי", כלשונו. "לא צריך לחלק את ארץ ישראל כדי להוריד את מחיר הגבינות. העליתי את שכר המינימום, דאגתי לעובדי קבלן בתחומי הניקיון והאבטחה והכנסתי מובטלים לעבודה בלי לוותר על עקרונות הימין, אז מי שמעלה על דעתו ללכת לכחלון טועה. יש ימין חברתי".

בנט מתייחס בדבריו לתחושות סביב עצרת הימין שהתקיימה אתמול ואומר: "ראיתי את עוצמות הציבור. שרנו יחד מאה אלף איש ירושלים של זהב. באמת כולנו אחים ואני קורא מכאן לראש הממשלה: תפסיק להתנפל על ציבור הציונות הדתית. לך למקומות אחרים. בואו לא נריב. ברור שלנתניהו יותר קל ללכת לציבור שלנו שחשובה לו ארץ ישראל וערכים וכשמפחידים אותו הוא נבהל ומתבלבל. אני אומר 'אל תתבלבלו' אנחנו ניתן את כול הכוח  הלאומי שלנו לראש הממשלה. נבוא בגוש אחד ובלב אחד".

בנט נשאל בהקשר זה אם הוא רואה תרחיש שבו נשיא המדינה יעניק את המנדט להרכבת הממשלה למפלגה שמספר המנדטים שלה עומד על עשרים בעוד יריביה, מפלגתו של הרצוג, השיגו 25 מנדטים. בנט משוכנע שכן. "גם ריבלין עצמו אמר שהדבר היחיד שהוא יסתכל עליו זה הגוש. הצעתי לנתניהו שניגש יחד פיזית לנשיא שיראה אותנו כאחד. זו הכוונה בלוק טכני. לכל דבר ועניין נהיה 35-37 מנדטים והסיפור הוא גושי. החוק לא מדבר על גודל מפלגה. זה מגה-ספין שנועד להוציא מפלגה דעתנית ואולי נודניקית מהממשלה. אנחנו נודניקים כשצריך לצאת למבצע המנהרות, אנחנו נודניקים בחוק משאל עם וכשפוצצנו את שחרור המחבלים והפעימה הרביעית. לא קל איתנו. יותר קל עם כחלון, לפיד וציפי. שם הכול אחידות דעים. אין מישהו אחר שיילחם על הזהות היהודית"

"ירמסו אותנו. התחלנו מהלך היסטורי ענק יפהפה והציונות הדתית התעוררה כמו היפהפיה הנרדמת, כפי שתיאר זאת אורי אורבך ז"ל. בואו לא נחזור אחורה ולא נהיה ילד הכאפות. רק הצבעה 'טב' תשאיר אותנו דומיננטיים. אם בגירוש היה בית יהודי גדול ודומיננטי זה לא היה קורה. הליכוד היה מאוד חזק והליכוד עשה את הגירוש. בואו נזכור את הדבר הזה".

בנט אינו מקבל את הניסיון לתאר את הליכוד של היום כאידיאולוג יותר מהליכוד של ימי העקירה וההתנתקות. הוא מזכיר בהקשר זה את צחי הנגבי ולגבי אישים כדוגמת יריב לוין וציפי חוטובלי הוא מזכיר כי גם אז היו כאלה שנקראו 'המורדים' בעוד הליכוד כולו ביצע את העקירה. "ראש הממשלה בקולו אמר מדינה פלשתינית וכך צחי הנגבי בעד מדינה פלשתינית. ההבדל העמוק הוא מאיפה המפלגה יונקת את האידיאולוגיה שלה – בליכוד זה מתורת ז'בוטינסקי שזה יפה, ואנחנו מהתורה, וכשיונקים מהתורה לא מתבלבלים ואז מה שרואים משם זה מה שרואים מכאן ואתה לא יכול להיות שרון או נתניהו שהרים יד בעד ההתנתקות, נתניהו לחץ את ידי ערפאת ומסר את חברון לערפאת ונשא את נאום בר אילן, אבל לציבור שלנו יש זיכרון קצר".

"אני רוצה שנתניהו יהיה ראש הממשלה אבל חייבים בית יהודי חזק מאוד כדי שהדברים הרעים הללו של הגירוש לא יהיו. אתם באמת רוצים את ציפי לבני שרת משפטים ולא את איילת שקד?".

בנט נשאל עוד אודות תמיכתו הבוקר של אהוד ברק במועמדותו של בוז'י הרצוג לראשות הממשלה. "אמור לי מי תומכיך ואומר לך מי אתה. אהוד ברק תמך בירידה מרמת הגולן וניסה לחלק את ירושלים, הוביל לאינתיפאדה השנייה. כל דבר שהוא נגע מאז שהוא נכנס לפוליטיקה הוא כשל.

''להגיד שאני מתרגש מתמיכות הגנרלים בבוז'י ולבני? אני לא מתרגש. הגנרלים אמרו שאוסלו וההתנתקות יביאו ביטחון. לגנרלים הללו היו עצומות לרדת מרמת הגולן. עזוב. אני מאמין שארץ ישראל שייכת לעם ישראל וצריך לחזק את הארץ את העם ואת התורה. יש עוצמות של ציבור אמוני ואני מאמין בעם ישראל".

כשהוא נשאל אודות מה שיראה כהישג במספר המנדטים שבהם תזכה מפלגתו בבחירות אומר השר בנט כי "זה לא סוד. הליכוד כבר הפיץ סקר שאנחנו בחד ספרתי. זה סקר מלפני העצרת ואנחנו נמצאים בראבאק. מנסים לדכא אותנו ואנחנו צריכים להרים את הראש. המתקפה, בעיקר הבוקר כשראש הממשלה קורא לא להצביע בית יהודי, לא צריך להתייאש.

''אני אומר לכל מי ששומע אותנו שישכנע עשרים אנשים להצביע 'טב' לשמירה על ארץ ישראל עם ישראל ותורת ישראל", הוא חותם וקורא לציבור הרחב להתנדב לפעילות ביום הבחירות במלוא העוצמה.