רשימת הדרישות של ש"ס ויהדות התורה

הרב בן דהן ייאלץ להיפרד ממשרד הדתות? דרעי, גפני וליצמן הכינו רשימת דרישות מנתניהו.

עדו בן פורת , כ"ז באדר תשע"ה

איפה גרמן? ליצמן
איפה גרמן? ליצמן
צילום: פלאש 90

ש"ס (7 מנדטים) ויהדות התורה (6-7 מנדטים) נערכות למשא ומתן קואליציוני עם הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו.

לאחר שנתיים קשות עבור הח"כים החרדים באופוזיציה, הם מתכננים לבטל את חלק ממהלכיו של יו"ר ''יש עתיד'' יאיר לפיד שנתפסים בציבור החרדי כגזירות קשות.

בערוץ 2 דווח הערב (רביעי) כי בעקבות התוצאות צפויות המפלגות החרדיות לבקש מנתניהו לחזור לתיקים שהיו בבעלותן בעבר, אך בשל צניחת כוחן מ-18 ל-13 מנדטים, הדרישות ימותנו.

בראש ובראשונה ידרשו החרדים לבטל את הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס, את הקיצוץ של כ-50% בתקציבי אברכי הכוללים שהוביל יאיר לפיד וכן את החלטת הממשלה בנושא הגיור.

בנוסף לדרישות הללו, ישנם שני תנאי סף שהציב אריה דרעי בתחילת מערכת הבחירות - הורדת המע"מ על מוצרי יסוד והעלאת שכר המינימום. נציין כי נתניהו כבר הצהיר במהלך הקמפיין כי שני התנאים נכללים בתכניות הליכוד.

ש"ס תדרוש את משרד הפנים עבור דרעי, 23 שנים אחרי שעזב את המשרד בניגוד לרצונו ב-1993. כמו כן תבקש ש"ס את משרד הדתות וכן את האחריות על מנהל מקרקעי ישראל, אותו דורש גם משה כחלון.

החרדים האשכנזים ידרשו מהליכוד את משרד הבריאות בו כיהן ח''כ יעקב ליצמן כסגן שר במעמד של שר. כמו כן תבקש "יהדות התורה" את ראשות ועדת הכספים לח''כ משה גפני שכיהן בתפקיד בין השנים 2009-2013.

בישיבה של סיעת ש"ס, הראשונה לאחר הבחירות, אמר היום דרעי כי "נתניהו שתה את המנדטים שלנו בקשית". הוא הביע תקווה כי הממשלה הבאה היא "ממשלה שבה אנחנו נהיה שותפים, ממשלה יותר דתית, שיותר תשמור על המסורת".

הוא תקף את יריבו יאיר לפיד ואמר כי שבעת המנדטים של ש"ס "זה ההישג הגדול שלנו וכל אלו שרדפו אותנו הם עושים לעצמם ספירת מלאי כמה הם הפסידו. לפיד ירד ל-11 מנדטים, ואני מציע לכולם להוציא מחשבון ולראות כמה זה נפילה. גם מפלגות אחרות דיברו גבוהה-גבוהה וראינו איפה הם סיימו".

דרעי התייחס גם לקרע עם אלי ישי, שמפלגתו - ''יחד'' - לא עברה את אחוז החסימה. "זה לא סוד שעברנו משבר פנימי עמוק מאז שמרן נפטר. היה כאן מאבק קשה מאוד. זה לא היה מאבק אישי, אלא על הצביון והדרך וההנהגה.

''היה כאן ניסיון לשנות את פניה של ש"ס מקצה לקצה על ידי אמצעים לא ראויים לצערי, של ניצול כלי תקשורת וכוחניות ופגיעה חמורה ביותר ברבנים שלנו. ש"ס היה מוצר קדוש ורוחני, ולצערי הרב אלי ישי זיהם את זה במחלוקת ורכילות", דברי דרעי.