עץ הארז הבודד ברמת הגולן

שקט וציוץ צפרים,עצים בשלכת והרבה טבע, לצד אתרי מורשת ומסלולים וולקניים מעניינים.

כתב וצילם: קובי פינקלר , ג' בטבת תשע"ג

"על הדרך" לרמת הגולן

כתמים ירוקים עוטים בסתיו את מדרונות הרי הבזלת ברמת הגולן. הגשם שירד על הרכסים הוציא מתחת לאדמה את העשבייה הירקרקה וזו משווה למקום נוף ציורי במיוחד. סתווניות פורחות, כרכומים מדיפי ריח, המון שקט וציוץ צפרים, עצים בשלכת והרבה טבע. זאת לצד אתרי  מורשת ומסלולים וולקניים מעניינים.

סלילתו המחודשת של כביש 98, בקטע שבין רמת מגשימים וצומת אורחה, מנער את אבק השכחה מעל עשרות אנדרטאות ואתרים שנשכחו בשלושים השנה בהם היה הכביש סגור לתנועת כלי רכב

הכביש, שבפי רבים מכונה "ציר המפלים הישן", נסגר לתנועת אזרחים לפני כ-30 שנה, במקביל לפתיחתו של ציר המפלים, שמחבר כיום את דרום הגולן עם קצרין ואזור מרכז הגולן וזאת בשל מצבו הגרוע שנבע מנזקי ההפגזות של מלחמת ההתשה ומלחמת יום הכיפורים. לאורכו של הכביש, הונחו במהלך השנים, ובמיוחד בשנות ההתשה ולאחר מלחמת יום הכיפורים, עשרות אנדרטאות ופינות זיכרון לחיילים שנפלו בקרבות בסביבתו. אלו נשכחו ונעזבו לאחר סגירת הכביש ולמעט חברים מהיחידה והמשפחות לא נותר אף אחד שיפקוד אותם. לפני 20 שנה, הכריז צה"ל על הכביש הנטוש כאזור סגור לכניסת רכבים אזרחיים, כשהשלטים המודיעים כי הכניסה מותרת לרכבים צבאיים בלבד הרחיקו מן האזור גם את המעטים שעוד זכרו והכירו.

 עכשיו עם פתיחתו, ראוי להגיע למקום ובמיוחד לאותם מקומות המהווים ציון דרך ברמת הגולן.

 תחילה לתל סאקי.

בשל חשיבותו האסטרטגית של התל, שממנו ניתן לצפות על הגזרה שבין נחל רוקד, המהווה מכשול טבעי בפני חדירת כוחות שריון מסוריה, לבין הר פרס, הוקם בו לאחר מלחמת ששת הימים מוצב של צה"ל. המוצב כלל בונקר עילי קטן ומספר מצדיות בטון בקרבתו. הוא לא היה מאויש בצורה קבועה, ומעת לעת הוצבו בו חיילים לשם תצפית.

במלחמת יום הכיפורים התנהל במקום קרב קשה בין כוח צה"ל לבין כוחות סוריים שניסו לפרוץ לרמת מגשימים ודרום הגולן.

בבוקר יום כיפור, הוכרזה אז, כוננות ספיגה ברמת הגולן. חמישה לוחמים ונהג מגדוד 50 של הנח"ל, בפיקודו של מנחם אנסבכר, נשלחו לאייש את עמדת התצפית על התל. מעט לפני השעה 14:00 פרצה המלחמה. אש ארטילרית כבדה ניתכה על כל מוצבי רמת הגולן, מאות טנקים ואלפי חיילי חי"ר סוריים פרצו את גדר הגבול בין סוריה לישראל. אחד הקרבות הקשים התנהל בתל סאקי.לא נספר את כל סיפור הקרב. המקום מספר זאת טוב יתר.
ביום השלישי של המלחמה, במקביל להדיפת הסורים מהתל, נשלח, תחת אש, כוח חילוץ שלישי. כוח זה הצליח להגיע למוצב, והופתע לגלות בו 28 לוחמים שהצליחו לשרוד לאחר ששהו במשך כ-30 שעות בבונקר.
בתחקירים שנערכו לאחר המלחמה התברר כי הסורים חשבו כי בתל מוצב כוח גדול בהרבה, ולכן לא התקדמו דרומה לעבר היישובים הישראלים בדרום רמת הגולן.

עץ הארז הבודד

 סמוך לתל חזקה, לא הרחק מאלוני הבשן, בין עשרות האנדרטות לנופלי המלחמות ברמת הגולן,ישנה אחת מיוחדת.זאת אנדרטת הנצחה לחיילים מגדוד סיור 134,שנפגעו מפגז סורי שחדר לתוך הנגמ"ש שלהם.למרות שהיה ידוע שהמקום שבו חנו מטווח ע"י קציני חת"מ סורים,נתן להם סגן מפקד האוגדה-משה בריל-הוראה להישאר במקום ולא להתפזר.בין הנופלים בנגמ"ש היה גם בנימין צ'ופקביץ (צ'ופה),גיסו של מי שהיה פעם סגן שר החינוך-משה פלד מבית השיטה.משפחת פלד החליטה על צורת הנצחה מיוחדת:בתוך שרידי נגמ"ש שנשאר בשטח, הם נטעו שתיל של עץ ארז.השתיל נקלט וצמח לאיטו כמו כל ארז,והיום הוא כבר גבוה וגדול ומרשים מאוד.

 עמק הבכא

בעמק מדהים זה התחולל אחד מקרבות הבלימה הקשים שידע צה"ל במלחמת יום הכיפורים. מראה מאות הטנקים הסורים השרופים, הפרושים על פני העמק, שהתגלה למחרת הקרבות, נתן למקום את שמו - עמק הבכא. במקום ניצבת היום אנדרטת עוז 77 על שם גדוד 77 מחטיבה 7, שהוקמה לזכר הנופלים ולהנצחת מעשי הגבורה שאפיינו את הקרבות במערכה זו.

 וזה רק קצת קצהו של סיפור האנדרטאות. אנחנו  אמנם בסתיו העכשיוי אך מדלגים לעבר.

 

המסלול הוולקני.

 

רמת הגולן היא רמה בזלתית נרחבת, המשתרעת מעבר לירדן מזרחה. גבולה הדרומי - הירמוך והרי הגלעד, ובצפונה - נחל סער והר החרמון. בעקבות לחצים עצומים במעבה האדמה, קלחה הלבה החוצה באיטיות דרך סדקים צרים וארוכים וכיסתה את סלעי הגיר של רמת הגולן. בבואה במגע עם אוויר העולם, התקשתה והפכה לסלעי בזלת שחורים ומוצקים. בצפון הרמה מתנשאות שתי שרשרות הרי געש כבויים. אנו נעפיל אל אחדים מהם ונגלה את צפונותיהם.

אחד מהם הנו אתר הפארק הוולקני בהר אביטל.

בלוע שהיה פעם מחצבה, הולכת ונבנית אחת התופעות היפות והמעניינות בישראל ובוודאי הייחודית שבהם. תצורות של תילים געשיים, מצגות, מסלול בטבע, "טיפות" געשיות משכבר הימים, והרבה לימוד מעשי על העולם הוולקני. בלילות יתקיים  במקום מופע אור קולי שימחש בצורה היפה בישראל את משמעות הפעילות הוולקנית. "תוספת נהדרת למציאות שאפשר מעתה לעשות גם משהו בלילה ברמת הגולן" כפי שאומר שמוליק חזן מתיירות גולן.

הג'ובה הגדולה
בור וולקני ענק במרכז שמורת יער אודם, זכה לשם הג'ובה הגדולה. במרחבי היער פזורות כ-17 ג'ובות (בורות) בקטרים שונים מ-30 מטר ועד 200 מטרים, שנוצרו כנראה, כתוצאה מהתפרצות גזים געשיים, מתוך האדמה, ללא חומרים נוזלים או מוצקים, שיצרו בור במישור, ללא שאריות אדמה.


שביל מטיילים נגיש ונוח מוביל עד לשפת הג'ובה, הנראית כמו מכתש קטן ועמוק מקושט בסבך עצים ושיחים. קוטרה כ-250 מטר ועומקה כ-70 מטר. זה המקום לעצירה, להתבוננות בצבעי היער הרבים, מנוחה קלה וחזרה למכוניות עם השביל המתעקל. אפשר גם לרדת לתחתית הג'ובה ולעלות חזרה.איך מגיעים: כ-50 מ' משביל הכניסה למושב אודם (כביש 978) לפי השילוט למגרש חניה מסודר ונגיש.

ה"פליאומגנטיזם"

תופעת טבע גיאולוגית ייחודית המכונה בשפה המקצועית "פליאומגנטיזם" שפירושו "היפוך הצפון" מצויה בפארק הוולקני סמוך לווסט.אגב צומת האמיר (ווסט) נקרא כך משום שבמקום נחשפו שרידי ארמונו של האמיר "פאעור" שהיה ראש שבטי הבדואים "ערב אל פדל" שחיו ברמת – הגולן,ולכן שעל שמו נקרא הצומת "צומת האמיר.

הפארק הוולקני שוכן בצמוד לכביש מס´ 959,מזרחית צומת האמיר (ווסט) וסמוך מאד לקיבוץ מרום גולן, אליו נגיע אח"כ. מדובר בתופעה בה התפרצו תאים מגמטיים ממעבי האדמה,תאים המורכבים בעיקר ממינרלים בזלתיים (מינרלים המורכבים בעיקר מברזל),התפרצויות אלה אירעו בעת שהצפון המגנטי של מרכז כדור הארץ היה שונה מזה שמוכר לנו כיום. כאשר מניחים או מקרבים מצפן לאחד משני סלעי הבזלת הנמצאים במקום (הסלעים מסומנים בשילוט מתאים) המחט המגנטית משנה את כיוונה ובמקום להצביע על הצפון,המחט המגנטית מצביעה על כיוונים אחרים תוך סטייה של עד כ- 140 מעלות מכיוון הצפון שמוכר לנו כיום.

 התיישבות בגולן

בין אתרי מורשת, למסלול וולקני הלכנו לשתי נקודות התיישבות. קיבוץ עין זיוון הממוקם דרומית להר אביטל, בגובה של 960 מטרים מעל פני הים, כ- 2 ק"מ מערבית לקונטרה, ברמת הגולן  מציע תיירות מיוחדת. בהיות הקיבוץ  שוכן במדרון הר אביטל, אינספור אפשרויות לפעילויות מאתגרות ומהנות לכל גיל ובכל שעה. ראוי להגיע למקום ולו כדי לטעום. קטיף עצמי של הפרי האוסטרלי המתוק פינק ליידי, טיולי ריינג'רים, בקתות אירוח , מסעדה כשרה למהדרין וסדנאות שוקולד. פרטים נוספים באתר האינטרנט.

עוד באזור עין זיון- אין או ...עין מוקש

בתוך הכפר הסורי הנטוש זיוון, נמצאת בריכה עגולה, גדולה ומושלמת.  הכל בנוי מאבני בזלת, אבני המקום, המונחות זו על זו. אל המים העמוקים תשעה  מטרים עומקם,  יורדים בעזרת אבנים הבולטות כלפי חוץ ומשמשות כמדרגות.  ולמה אין מוקש? כי השטח בדרך אל הבריכה וסביבה עבר פינוי וניקוי ממוקשים. אין לרדת מהשבילים הברורים המובילים אליה.

והיכן לנים ואוכלים?

הפעם בחרנו במרום הגולן. אחרי המסלול הוולקני אי אפשר שלא להמשיך בקו זה.

הקיבוץ שוכן בתוך לועו של הר הגעש בנטל כשמסביב שטחי מרעה פתוחים לרוב, חורש אלונים טבעי ואקלים ייחודי בניחוח אירופאי. בגובה של 1,000 מ' מעל פני הים האוויר צלול יותר וחוויית האירוח מיוחדת יותר. מתחם התיירות במרום גולן משלב בקתות נופש מקסימות , טובלות בשלל עצים מיוחדים( אפילו עץ הערמונים נותן כאן את פריו) חדרי אירוח, מסעדה כשרה ומיוחדת ושלל אטרקציות. שפי מור, מנהל התיירות במקום מיטיב להביא את הטבע עד לפתח בקתות הנופש.

מסעדת הבוקרים - כשר

הבוקרים הכשרה והמחודשת, הנמצאת בקיבוץ מרום גולן, היא מסעדה ותיקה ובעלת מוניטין .
במבנה ספון עץ ברוח המערב הפרוע מכין צוות המטבח , מבחר מנות בשר איכותיות, מנות צמחוניות ומנות מיוחדות לילדים . את המנות מכינים במסעדה מבשר טרי וכשר הנבחר בקפידה.
סמוך למסעדת הבוקרים נמצאת חוות רכיבה על סוסים המשלימה את חוויית רוח הקאנטרי השורה על המקום . 
בימים א' ועד שישי בצהריים פתוחה המסעדה במתכונת בשרים על האש בהגשה לשולחן .בסוף שבוע פתוחה מסעדת הבוקרים במתכונת שבת בתפריט עשיר וחגיגי המוגש במזנון הגשה עצמית.לאורחים המעוניינים לסעוד ביום שישי ושבת יש לרכוש כרטיס ארוחה במשרד הקבלה פרטים: 04-6960206
 

לפרטים נוספים: מרכז מידע תיירות גולן 04-6962885     www.tourgolan.org.il