ליל סדר חווייתי - זה אפשרי וכמעט הכרחי

אלפי ערכות לחיזוק הקשר החווייתי בין הורים לילדים בליל הסדר חולקו חינם. אבי רט: על הורים להבין - ליל הסדר הוא חוויה מכוננת לילד.

שמעון כהן , ו' בניסן תשע"ה

אבי רט
אבי רט
פלאש 90

לקראת חג הפסח המתקרב הנפיק מיזם 'התלמוד הישראלי' ערכה חינוכית מיוחדת ללימוד חווייתי משותף להורים וילדים במהלך ליל הסדר, וביום שלישי חולקו אלפי ערכות כאלה במסגרת 'יום המעשים הטובים'.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הסופר ואיש החינוך אבי רט, מוביל מיזם 'התלמוד הישראלי' על הערכה החדשה.

לדבריו, "בתלמוד הישראלי אנחנו עסוקים בהנגשת התלמוד וספרות היסטורית לילדים. לא כולם מתחברים להגדה הארוכה ולדברי התורה הארוכים והכנו ערכה שיש בה גם אלמנטים של דברי תורה קלאסיים שילד יוכל לקרוא ולהקריא ולהיות שותף לליל הסדר וגם סיפורים היסטוריים של יציאה מעבדות לחירות, מסיפורי אנטבה ועד בריחה מכלא עכו ולטרון לצד חידונים ושעשועונים. שמונה עמודים שניתן לקרוא ולשתף עם ההורים שישתפו בחוויה של ליל הסדר".

רט מוסיף ומספר כי הערכה הופצה בלמעלה ממאה ועשרים אלף עותקים ולהערכת היוזמים "הערכה תהיה כלי חינוכי מאוד משמעותי סביב שולחן הסדר".

במסגרת יום המעשים הטובים חולקה הערכה המוקדים שונים ברחבי הארץ, "מעבר לתוכן החשוב לפסח אנחנו רואים שחשיבות הפסח היא לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם והדינאמיקה של דיבור הדדי היא מהות העניין. לא כל ההורים הם בני ישיבות וחלקם צריכים את הכלי הזה שייתן יכולת לנהל שיחה, לקרוא יחד סיפור ולהחזיר את המקום המשפחתי ואת החווייתיות לליל הסדר, ואם יהיה כאן עוד כלי לחיזוק התא המשפחתי ומתודה טובה נשמח להיות שותפים".

רט נשאל בשיחה עמו כיצד הוא מתייחס להורים המלאים ברצון טוב לייצר ליל סדר חווייתי אך כושלים ונכשלים במבחן התוצאה של ליל סדר עמוס אורחים, טרדות, מנהגים ועייפות. "כמו כל דבר בחיים הכול בראש. כשרוצים זה עובד וכשלא רוצים לא ננעלים שערי תירוצים. לא ראיתי הורים שמתכננים חופשה בחו"ל מאחרים למטוס. כשזה חשוב להם הם מגיעים בזמן. אם הורים יבינו שליל הסדר הוא חוויה מכוננת לילד והיא תיצרב בתודעה של הילד הם ישקיעו. הכול תלוי בתובנה של ההורים".

דוגמא לצריבה תודעתית שכזו מספר רט על אחד ממסעותיו האחרונים לפולין. באחרונה מתמקד רט במסעות עם אנשים מבוגרים שמגיעים לפולין עם ילדיהם ונכדיהם. "נסעתי לפני כמה שנים עם שתי נשים מבוגרות ניצולות שואה עם הבנים והנכדים. הגענו לעיירה שלהן ומצאנו את הבית שלהן בגליציה. היה מרתק. נכנסנו לחצר האחורית של הבית, הן התיישבו על הרצפה ושרו שירים באידיש. שאלתי מה זה והן סיפרו שאלו השירים ששרנו כשקילפנו תפוחי אדמה לפני פסח. חשוב על כך, נשים חוזרות לעיירת הולדתן וכל מה שצרוב בזיכרונן הוא השירים שהן שרו כשקיפלו תפוח אדמה לפני פסח. אלו חוויות הילדות שלהן. זו החוויה הצרובה אצלם. הורים שנשחקים צריכים להבין שאם הם רוצים להיות צרובים בתודעת הילדים אז תשוחח, תדבר, תרקוד ותקלף תפוחי אדמה ואז הנכדים שלך יספרו זיכרונות מבית אבא וסבא".