כך התאבד הטייס על כל נוסעיו

ברגעים האחרונים כיוון טייס המשנה המתאבד את הטייס האוטומטי לגובה הקרקע באלפים הצרפתיים.

אורלי הררי , ז' בניסן תשע"ה

מטוס ג'רמנווינגס
מטוס ג'רמנווינגס
צילום: רויטרס

רשת CNN דיווחה הלילה פרטים נוספים אודות אסון ההתרסקות בהרי האלפים בו נהרגו 150 נוסעים ואנשי צוות.

בדיווח נאמר כי טייס המשנה כיוון את הטייס האוטומטי, שהיה נעול על גובה של 38 אלף רגל לגובה פני הקרקע באלפים הצרפתיים.

אתמול לפנות ערב פשטה המשטרה בגרמניה על ביתו של הטייס אנדראס לוביץ (28) בניסיון להבין מה הניע אותו לבצע אסון מהסוג הזה. בבית נמצאו פרטים שעשויים לשפוך אור על התנהלותו של הטייס - הפרטים לא נחשפו עד כה.

אתמול גם פורסם כי הטייס סבל בעבר מבעיות נפשיות שאף הביאו אותו להפסיק את עבודתו. "הוא ככל הנראה סבל מדיכאון ומשחיקה", סיפרה צעירה שהכירה אותו.

בלופטהנזה אמרו אתמול כי הוא עבר מחדש את כל הבדיקות הרפואיות והפסיכולוגיות ונמצא כשיר ב־100 אחוז. לפני שנה הפך לטייס בחברה־הבת "ג'רמן ווינגס" וצבר מאז 630 שעות טיסה. "אחרי שההכשרה מסתיימת לא נערכים יותר מבדקים פסיכולוגיים לטייסים", סיפר מנכ"ל לופטהנזה.

נזכיר כי פרטי החקירה מתבססים על מידע מהקופסה השחורה הראשונה שנמצאה באזור התרסקות המטוס. החוקרים חשפו כי מהאזנה לקופסה השחורה של המטוס עולה שלוביץ נעל בכוונה את תא הטייס כשהטייס הראשי יצא רגע לשירותים או לבצע משימה אחרת כלשהי - ולא אפשר לו להיכנס בחזרה. בהקלטות נשמע בין היתר הטייס כשהוא דופק על דלת תא הטייס ומבקש להיכנס. ברגעים האחרונים לפני ההתרסקות נשמעות זעקות הנוסעים.

חברת התעופה הנורבגית וחברת הטיסות איזיג'ט - הפועלת גם בישראל - הודיעו כי מהיום בתא הטייס יהיו כל העת שני אנשים, כלומר אם אחד הטייסים ייצא ממנו יהיה חייב איש צוות אחר לשהות בקוקפיט עם הטייס שנשאר בו - עד לשובו של הטייס שיצא. מדינות נוספות צפויות להצטרף להחלטה החדשה.