"החתולים השמנים" של רצועת עזה

ביטאון חמאס מאשים את הבעלים של חברת הגז בגריפת רווח מוגזם על חשבון הצרכנים וביצירת משבר מלאכותי באספקת הגז.

דלית הלוי , ט' בניסן תשע"ה

רחובות עזה. אילוסטרציה
רחובות עזה. אילוסטרציה
פלאש 90

רשויות חמאס ברצועת עזה עשו להם מנהג קבוע להאשים את "הכיבוש הישראלי" במצוקות של התושבים המקומיים על אף שהן מתפארות ב"שחרור רצועת עזה" ב-2005 ומקיימות משטר עריץ שגרף הון עתק בין היתר בזכות השליטה במעברי הגבול למצרים ולישראל.

תחקיר שערך עיתון חמאס "פלסטין" (29 במרץ) על משבר אספקת הגז הטבעי מפנה הפעם אצבע מאשימה לעבר חברת הגז, ובעיקר לבעלי החברה, אותם מכנה העיתון "החתולים השמנים", אשר ניצלו את המצב הפוליטי והכלכלי כדי לגרוף רווח.

על כל בלון גז שנמכר למחלקים מרוויחה החברה בין 10-12 ש"ח על חשבון הצרכן, והדבר נחשב לרווח גדול יחסית. על פי חישובי העיתון, הרווח של החברה על כל משאית שעליה 20 טון גז מגיע ל-4,000 דולר.

העיתון מציין, כי התחקיר מצא שקיים חוסר אמון בין המגזר הפרטי למגזר הציבורי ומדיניות של איפה ואיפה הנהוגה ע"י רשות הדלק כלפי עזה והגדה המערבית.

ואולם, פינת ההאשמות נגד ישראל אינה נעדרת גם הפעם. לצד כתבת התחקיר מפרסם העיתון את הודעת הרשות הפלסטינית לאיכות הסביבה, המאשימה את ישראל במדיניות מכוונת של הפצת רעלים לשטח טולכרם ואיו"ש, באמצעות מה שהיא מכנה "מפעלי המוות" הישראליים ממערב לטולכרם. טענה זו הושמעה בעקבות שריפה של מוצרים תעשייתיים במפעל ישראלי ממנה עלה עשן שחור סמיך.