'מאיר דגן ידע ויודע – איראן כבר גרעינית'

בכיר מודיעין אמריקאי דיווח על מפגש לפני למעלה מ-4 שנים עם דגן שסיפר על פרטי הסכנה האיראנית בתוך חודשים. ההיסטוריון יצחקי מספר.

שמעון כהן , י' בניסן תשע"ה

מוותר. דגן
מוותר. דגן
פלאש 90

מאשים ודורש ועדת חקירה. יצחקי

"קרקס", כך מגדיר ההיסטוריון אריה יצחקי את המגעים בין המעצמות לאיראן, מגעים העשויים להסתיים בעוד יומיים עם הסכם העשוי להותיר בידי האיראנים יכולות גרעיניות ללא סנקציות כלכליות.

לדברי יצחקי המו"מ אינו אלא קרקס שכן הצדדים כולם יודעים שאיראן הפכה זה מכבר למדינה גרעינית והיחס אליה כמדינת סף גרעינית אינו אלא הטעייה מכוונת. "גם ארצות הברית וגם בעלות בריתה וגם ישראל יודעות היטב שאיראן אינה מדינת סף גרעינית שאפשר למנוע ממנה הגעה לנשק גרעיני על ידי הקפאת חלק מהצנטריפוגות, אלא מדינה גרעינית מזה 9 שנים. לאיראן יש נשק גרעיני שכולל פצצות גרעין על יסוד פלוטוניום ופצצות על יסוד אורניום. להערכתי יש לאיראן 15 ראשי נפץ גרעיניים פעילים".

יצחקי מזכיר בדבריו ביקורת שהוטחה בו כאשר העלה את טענותיו. היה זה כאשר נאמר לו שדבריו על היות איראן מדינה גרעינית סותרים את עמדותיהם של ראשי מערכות המודיעין הישראלי. לעומת זאת, הוא קובע כעת, היום מתברר שהדברים ידועים ואף היו ידועים בעבר לראשי המערכות הללו.

"אמרו לי שראשי קהיליית המודיעין לשעבר וכיום כמו ידלין ודגן אומרים שאיראן מתקרבת לגרעין אבל אין לה יכולת. לפני שלושה שבועות נקרע מסך השקר והתברר שגם אמ"ן וגם המוסד שיתפו פעולה ע ה-CIA".

הוכחה לדבריו מוצא יצחקי בדבריו של פרד פיץ', סוכן בכיר ב-CIA  שפרסם מאמר ב'נשיונל ריוויו' ובו סיפר כי בחודש אוקטובר 2010 הגיע הוא עצמו יחד עם חבריי חברי משלחת אמריקאית של ועדת המודיעין של הקונגרס לפגישה במפקדת המוסד עם דגן ובכיריו, ודגן אמר לנו שהאיום האיראני חמור מאוד וכי לאיראן יש כמות אורניום מועשר שמספיקה לייצר מספר פצצות בתוך כמה חודשים".

"הדברים הללו נאמרו לפני ארבע וחצי שנים, כלומר מאז הספיקו לייצר עוד פצצות נוספות. המשמעות היא שדגן שיתף פעולה ביודעין עם לאון פנטה שהיה אז ראש ה-CIA בהכחשה של היכולת האיראנית. הוא ידע ויש מי שהיה בחדר וכתב את הדברים. מדובר באדם רציני ביותר, סוכן בכיר בCIA וגם בכיר בועדת המודיעין של הקונגרס האמריקאית. זו הייתה משלחת רשמית של הקונגרס. הדברים כעת ברורים לחלוטין. לצערי דגן שקרן סידרתי שהפך לכלי שרת בידי השמאל נגד נתניהו וראינו את מופע האימים שלו בכיכר לפני הבחירות. יש כאן מעשה שגובל בבגידה".

מוסיף יצחקי ומחדד כי במשך שנים רבות דגן "מכר לנו שלאיראנים אין יכולת ושהם לא יגיעו ליכולת לפני 2015 כשהוא ידע שיש לה יכולת כזו. היו לו כלים טובים יותר משלי, ואם המודיעין האמריקאי מאשר את הנתונים אז הדברים חמורים".

עוד קובע יצחקי כי יש לפתוח בחקירה כוללת של הכשל המודיעיני סביב סוגיית הגרעין האיראני. "אנחנו בבעיה קשה. על יסוד ההטעיה הזו מנעו אשכנזי, דגן וידלין תקיפה שתכנו ברק ונתניהו נגד הגרעין האיראני וכעת ברור שאיחרנו את המועד. אם יש להם כעת 15 פצצות ויהיו להם באישור 6000 צנטריפוגות ויהיו להם מתקנים נוספים שפקחי האו"ם לא מגיעים אליהם יהיו להם בתוך שנתיים-שלוש שלושים פצצות. לזה אפשר להוסיף שאיראן מפתחת פצצות נוספות, פצצת מימן, פצצה אלקטרו מגנטית ועוד. יש לנו בעיה קשה וחייבים להקים ועדת חקירה ממשלתית בכירה שתחקור את המחדל הזה שהוא גדול ממחדל יום כיפור".