חשד: זייף כרטיסי טיסה כדי לחמוק ממס

אזרח שוויץ המתגורר בירושלים חשוד שזייף מסמכים במטרה להוכיח ששהה בשוויץ את פרק הזמן המינימלי המקנה הטבת מס ביבוא רכב אישי.

ידידיה בן אור , י' בניסן תשע"ה

מעצר. אילוסטרציה
מעצר. אילוסטרציה
thinkstock

תושב ירושלים, בן 52, נעצר בסוף השבוע שעבר בחשד שזייף מסמכים בתוכנת מחשב על מנת לחמוק מתשלום מסים בגובה של 90,000 ש"ח בהם היה מחוייב עבור רכב שייבא ארצה.

במהלך ביקורת שערך מכס ירושלים לאיתור רכבים שיובאו על ידי תיירים וסטודנטים זרים לישראל, נמצא רכב מסוג פולקסוואגן שארן שיובא לארץ על ידי החשוד, ועבורו קיבל פטור ממכס מתוקף מעמדו כסטודנט זר.

במהלך הביקורת התבקש החשוד, אזרח שוויץ המתגורר בארץ לתקופות ארוכות, להמציא מסמכים המאמתים את שהייתו בחו"ל לתקופה שמעל שלושה חודשים – תקופה המקנה לתיירים ולסטודנטים זרים את הזכות לייבא רכב בפטור מתשלום מסים וזאת למשך תקופת שהייתם בארץ בלבד.

מבדיקת המסמכים על ידי היחידה המיוחדת במכס ירושלים, עלה החשד כי טופס משרד הפנים המציג את פירוט הכניסות והיציאות שלו מישראל וכן כרטיסי הטיסה המוכיחים, לכאורה, כי החשוד שהה מחוץ לישראל יותר משלושה חודשים - זויפו.

החשוד הועבר לחקירה ביחידה המיוחדת במכס חיפה במהלכה הודה כי אכן זייף את המסמכים באמצעות אחיו המתגורר בחו"ל.

החשוד שלח אליו את הטופס המקורי של משרד הפנים עם פירוט הכניסות והיציאות שלו מישראל והאח ביצע באמצעות תוכנת מחשב שינויים בנתוני הטיסות, כמו גם זייף כרטיסי טיסה לחיזוק טענותיו, כך שסימון יעמוד בתנאי הזכאות ליבוא רכב בפטור ממסים.

לאחר שהחשוד קיבל את המסמכים המזויפים מאחיו הוא הציג אותם לפקידי המכס כמקוריים ונהנה מהטבת המס. בגין מעשים אלה, הוא חשוד בעבירות של מרמה, זיוף והצגת מצג שווא.