מצפור "בנ-יו" - התשובה לרצח

הרב לבנון: חלק מהמהות של הזהות היהודית זה היכולת להפוך צער וכאב לבניין. גרשון מסיקה: להחזיר את הריבונות הישראלית לקבר יוסף.

חזקי ברוך , ט"ז בניסן תשע"ה

המצפור החדש
המצפור החדש
צילום: מועצה אזורית שומרוןטוען....

במסגרת אירועי פסח התקיימה היום (ראשון) חנוכת מצפור "בנ-יו" שהוקם על שם בן יוסף לבנת הי"ד בסמוך לאלון מורה.

לבנת נרצח לפני כארבע שנים בקבר יוסף ואת המצפור על שמו אשר צופה אל העיר שכם, חנכה דודתו, השרה לימור לבנת שאת דבריה הבאנו מוקדם יותר.

גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר בטקס, "בניו לא יכול היה להשלים עם העובדה כי קבר יוסף אינו בשליטה ישראלית. כבן למשפחה שלחמה על עצמאות מדינת ישראל, מדובר סגירת מעגל כי הוא המשיך בגאון את חזונם".

עוד הדגיש מסיקה, "גם על פי הסכמי אוסלו האומללים, המקום אמור להיות בריבונות ישראלית. על הממשלה שתקום לקחת את המושכות ולהכריז כי המקום בריבונות ישראלית ולאפשר כניסה 24 שעות ביממה".

רב השומרון, הרב אליקים לבנון, הסביר על היכולת הכל- כך יהודית להפוך את הצער לבניה ועשייה, "חלק מהמהות של הזהות היהודית, זה היכולת להפוך צער וכאב לבניין וזה בדיוק מה שנעשה היום במקום הזה שבעצם מהווה הרחבה של היישוב אלון מורה" .

מ"מ ראש מועצת שומרון יוסי דגן סיפר כי הכיר את בניו בעליות ההמוניות לישוב החרב חומש לפני כמעט 8 שנים, "בשלב מסוים אחרי העלייה לציון שנתיים לגירוש, התחילו פינויים פעם אחר פעם, ואז אמרנו בישיבת מטה 'חומש תחילה' - איך נמשיך, כל פעם שאנחנו בונים הם הורסים, כל פעם שאנחנו מגיעים הם מפנים.

"אמר נועם לבנת אביו של בן יוסף: תחשבו הפוך - כל פעם שהם הורסים אתם בונים, כל פעם שהם מפנים אתם מגיעים. אז בן יוסף לבנת התחיל להסיע את העולים לחומש בדרכים לא דרכים במסירות נפש. כמה מתאים למשפחת לבנת להפוך את הכאב לבנייה ועשייה יהודית ציונית התיישבותית. לכאן יגיעו עשרות אלפי מטיילים, בתי ספר וכל עם ישראל להתחבר להר גריזים, הר עיבל ויוסף הצדיק הנשקפים מכאן. לכאן יבואו כולם, יתחברו ללב השומרון ויתחזקו מאורו של בניו".

דוידי בן ציון, מנהל היחידה האסטרטגית של מועצת שומרון אשר הנחה את הטקס ציין "כאן במקום בו נקנתה חלקת השדה שכם, הוגדר המושג אחים. המצפור לזכר בן יוסף נבנה ממש על פי אותו עיקרון של אהבת חינם לזכר בן-יוסף על ידי אחיו ליישוב".