נתניהו, אל תשחק 'אבו עלי' על בנט וכחלון

ח"כ חיליק בר (העבודה) נחרץ: לא נלך לממשלת אחדות. העם בחר ימין. לא מומלץ לנתניהו לאיים בנו על בנט וכחלון שבלעדיהם אין לו ממשלה.

שמעון כהן , ט"ז בניסן תשע"ה

חיליק בר
חיליק בר
צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 דוחה מזכ"ל מפלגת 'העבודה', חבר הכנסת חיליק בר, מכל וכל את האפשרות לכינונה של ממשלת אחדות ומציע לנתניהו שלא להשתמש בשמועות על היתכנותה של ממשלה שכזו על מנת לאיים על בנט וכחלון.

"היו בחירות והעם בחר בנתניהו ונתן לו רוב ברור, אם כי לא גדול, ולכן הוא צריך כמו בכל דמוקרטיה לקבל את מי שהוא בחר וזה לא אותנו, לצערי, ולכן אנחנו צריכים לשרת את העם מהאופוזיציה", אומר חבר הכנסת בר ורואה בכך את הסיבה המרכזית לכך שאין כל תוחלת ברעיונות האחדות.

בר איננו מזלזל בכוחה של מפלגתו בת 24 המנדטים, אך אינו רואה בהישג אלקטוראלי זה עילה לבחור בספסלי הקואליציה של נתניהו על פני האופוזיציה. "הבעיה של מפלגת העבודה הייתה שמאז אמצע שנות התשעים ישבנו בממשלות ימין מתוך רצון להראות אחריות ואחדות אבל לא הצלחנו לסחוב את הממשלה אל המרכז לא בכלכלה ולא במדיניות, הציבור שלנו גם לא העריך את זה והוריד מכוחנו מ-44 בתקופת רבין ל-13 מנדטים בתקופת ברק. לכן למדנו שאם לא מקבלים את אמון העם צריך ללכת לאופוזיציה".

חבר הכנסת בר נשאל אם מפלגתו תעמוד על עמדותיה הללו גם אם יסבירו לה, ואולי כבר הסבירו לה, שאל מול האתגר האיראני ואל מול האתגר האמריקאי יש צורך בליכוד כוחות, אולי תמורת תיקים ומשרדים שבנט ו'הבית היהודי' מאוד רוצים בהם.

בר משיב ומעיר כי על ארה"ב לכבד את בחירתו של העם בישראל כשם שמפלגת העבודה מכבדת את הבחירה על אף התנגדותה לנתניהו ודרכו. עוד הוא מבהיר ואומר כי מפלגתו תיתן גיבוי לממשלה בסוגיה האיראנית כפי שנתנה בימי 'צוק איתן', "אבל גיבוי לאומי חשוב וניתן לתת גם מהאופוזיציה".

לטעמו דווקא גיבוי מול האיראנים מספסלי האופוזיציה מעניק לגיבוי כוח רב יותר, דווקא משום היותו מגיע לצד התנגדות לאפיקי פעילות אחרים של ראש הממשלה והממשלה כולה.

עוד נשאל חבר הכנסת בר אם לא נכון היה למפלגתו לחזק את השמועות על אפשרות של חבירה לממשלת אחדות ובכך לחזק את עמדתו של נתניהו, המרכזי יותר בעמדותיו, מול השר בנט, הימני יותר, במשא ומתן הקואליציוני. "התפקיד שלנו לא לחזק או להחליש את נתניהו. יש לנו כעסים אמיתיים על הקמפיין שהפעיל נתניהו נגדנו, מסע מאוד מכפיש נגד מחנה השמאל.

"במהלך המסע הזה הוא כינה את הרצוג כמי שעומד בראש המחנה הלא ציוני, למרות שהימים מוביל אותנו למדינה דו לאומית שאולי תביא אותנו לסוף הציונות, ולכן אותה אפשר להאשים באנטי ציונות. אחרי דברים כאלה אני לא חושב שאנחנו צריכים לתת לו גב.

"אנחנו יכולים לסייע בשיפור היחסים עם ארה"ב ובדברים הגדולים אבל אי אפשר להחריב הכול על מזבח האינטרסים הפוליטיים במהלך מערכת הבחירות ואחר כך לבוא ולומר בואו נשב ביחד כי אנחנו מסכימים על רוב הדברים. זה לא כך. אנחנו לא מסכימים עם נתניהו בנושאי חברה, כלכלה ומדיניות. אנחנו חייבים לשקף את האג'נדה שלנו דרך האופוזיציה".

לנוכח עמדתו הנחרצת נגד אפשרות של אחדות נשאל חבר הכנסת בר אם מפלגתו מייצרת אחידות דעים עד כמה אכן לא ניתן יהיה לפלג את 'העבודה' בין אישים כדוגמת חבר הכנסת פרופ' יונה לבין אישים כדוגמת חבר הכנסת בר לב שנדמה כי עמדותיהם קרובות יותר לאלו של נתניהו ומאידך ניתן יהיה אולי לצרף אותם לממשלה.

בר משוכנע באחדותה של מפלגתו ואמר כי נתניהו יכול לנסות לפלג את העבודה "אבל הוא יגלה בקרב כל אחד מחברי מרכז המחנה שלנו התנגדות גדולה. זה נכון שיונה בצד היותר שמאלי וגם בליכוד היה את פייגלין בצד הימני לצד סילבן שלום וגמליאל שנמצאים יותר במרכז, אבל עדיין זו מפלגה אחת עם גבולות גזרה.

"בדיקה תגלה שרובנו הגדול, אם לא כולנו, לא מעוניינים לקחת חלק בממשלת נתניהו למרות שזה יותר נעים להשתדרג ולקבל תפקידים. זה כבר לא על הפרק. אנחנו רוצים לשמור על המפלגה שלנו כאלטרנטיבה".

במכתב ששיגר לפעילים ותומכים קובע חבר הכנסת בר כי דרכו של נתניהו תתברר לציבור ככזו שאין מאחורי דרך ואלטרנטיבה בסוגיה המדינית. בעקבות הדברים נשאל בר אם זו המציאות לטעמו גם כאשר ציפי לבני הושמה כאחראית על המו"מ המדיני. לדבריו אכן כן. הוא מציין כי כבר כשבוע לאחר תחילת המו"מ שאותו לבני הובילה כביכול, כהגדרתו, אמר הוא עצמו שמדובר במו"מ שנועד לכישלון שכן עם קואליציה ימנית שכזו וכאשר ללבני שישה מנדטים בלבד ללא יכולת לאיים על שלמות הקואליציה לא היה בכך מו"מ של ממש.

"לצידה היה הליכוד שאינו הליכוד של בגין אלא ליכוד קיצוני בהרבה כשמימין לו היו גם בנט ליברמן שאמרו 'על גופתנו תהיה מדינה פלשתינית' למרות שזה אינטרס ציוני ראשון במעלה להתגרש מהפלשתינים".

"כשלבני ניסתה ידענו שזה מועד לכישלון ואמרנו לה את זה מעל בימת הכנסת. ממשלת נתניהו הקודמת לא רצתה ללכת לשתי מדינות למרות שנתניהו כציוני אמיתי יודע ששתי המדינות זה הפתרון הציוני היחידי שישמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

מאחר ועלתה בשיחה עמו סוגיית המו"מ שניהלה ציפי לבני נשאל חבר הכנסת בר אם לנוכח העבודה המשותפת כעת עם לבני הוא יכול לשים את האצבע על מה שלטעמו גרם לפיצוץ השיחות עם אבו מאזן ואנשיו. "יש הרבה סיבות. גם הצד השני הוא לא פרטנר מושלם, אבל גם המצרים והירדנים לא היו כאלה. גם הצד שלהם אשם אבל היא אמרה שגם הצד שלנו אשם. כשיש ממשלת ימין קיצונית שמדברת על כך שאין ויתורים טריטוריאליים אז על מה יש לשאת ולתת.

"כשלא פתחו מפה במשך תשעה חודשים אז על מה דנו? הכול היה שואו גדול בלי רצון אמיתי ויכולת אמיתית של נתניהו, שגם אם הוא רוצה ומבין הוא יודע שאין לו את השותפים הפוליטיים לעשות זאת. לכן גם בממשלה הבאה לא תהיה בשורה מדינית".

לסיכומה של השיחה קובע חבר הכנסת בר כי אין סיכוי לחבירה לנתניהו. "לא ניתן לכניסה לממשלה לקרות, גם אם מישהו מאיתנו יעלה זאת", הוא אומר ומיד מדגיש כי למרות כל הספינים והדיווחים השונים "לא הרצוג ולא לבני לא הציעו לבחון כניסה לממשלה".

לכל זאת הוא מוסיף ומעיר כי הוא עצמו אמנם אינו יועץ פוליטי של נתניהו אך בכל זאת הוא "מציע לו להירגע מהשרירים לכיוון בנט וכחלון. הרי בסופו של דבר ללא כל אחד מהמרכיבים אין לו ממשלה, בעיקר כשאנחנו לא נכנסים. ואם הוא לא יסגור קואליציה נלך לבחירות?

"אז שיהיה יותר נדיב ויותר מתחשב ופחות ישחק 'אבו עלי', כמו שאומרים בשכונה, עם השותפים האלה כי רק איתם ורק בזכותם תהיה לו ממשלה. אם הוא בונה על זה שאנחנו ניכנס ובגלל זה הוא מייבש שותפים טבעיים שלו הוא עושה טעות חמורה מאוד".