מומחה לסייבר: לא להיבהל מ"אנונימוס"

ב"אנונימוס" מאיימים ב'שואה אלקטרונית' נגד ישראל כעונש על היחס לפלשתינים. מומחה לסייבר מרגיע: היכולות שלהם מוגבלות.

שמעון כהן , ט"ז בניסן תשע"ה

מחשבים, אילוסטרציה
מחשבים, אילוסטרציה
צילום: Thinkstock

ארגון 'אנונימוס' מאיים בלא פחות מ'שואה אלקטרונית' נגד ישראל אותה בכוונתו לבצע ביום שלישי הקרוב (ה-7.4). בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס פרופ' אהרון פרידמן, מומחה למלחמות סייבר, בהסתייגות לאיומים המקווננים הללו.

נזכיר כי בהודעת 'אנונימוס' נאמר כי אזרחי העולם הקשיבו - אנחנו מענישים את הציוניים על יחסם לפלסטינים. כפי שעשו במלחמה האחרונה ב-2014" הדובר מטעם הארגון הבהיר בסרטון ששוגר כי 'אנונימוס' לא יהיה מוכן לעמוד מנגד ועליו "להגן על האנושות כנגד פשעים".

במסגרת האיום הודיע הדובר כי ביום בו יתקפו פעילי 'אנונימוס' את ישראל בכוונתם להפיל אתרי אינטרנט צבאיים, אתרי ממשל ואתרים נוספים שכן תפקידו של הארגון הוא להגן על החלשים, כדבריו של הדובר בסרטון.

בשיחה עמו קובע פרופ' הורביץ, ראש מרכז המאיצים באוניברסיטת אריאל ומומחה לתחום הסייבר, כי אמנם יש להתייחס לאיומים ברצינות, אך למיטב הבנתו ועל פי ניסיון העבר ניתן לקבוע ש'שואה אלקטרונית' כפי שמבטיחים אנשי 'אנונימוס' לא תקרה.

הורביץ שבעברו היה מנכ״ל חברת סייבר ששירתה את משרד ההגנה האמריקאי, מציין כי אנשי 'אנונימוס' הוכיחו עד כה שלכל היותר יש בכוחן להיכנס לאתרי אינטרנט מסויימים ולהטמיע בהם תוכן מזוייף כפי שאירע לאתר האינטרנט של מפלגת מרץ ביממה האחרונה.

להערכתו הבחירה במרץ כיעד למתקפה הייתה רק משום היות המפלגה דלת אמצעים וממילא קלה לפריצה. המסרים של מרץ, מסרים שאולי קרובים לעמדותיהם של אנשי 'אנונימוס' לא הטרידו אותם במיוחד. הם רק חיפשו את המקום הקל ביותר לפרוץ אליו והמקום הזה היה מרץ.

פרופ' הורביץ מציין כי תמיד קיימת אפשרות שייכנס לשורות 'אנונימוס' האקר כבד שיוכל ליצור בעיות רציניות כפי שעלה בידיהם לחולל בטורקיה כאשר שם הורידו חלקים ניכרים מרשת החשמל, "אני לא מאמין שזה מה שיקרה", הוא מוסיף ומציין כי להאקרים הכבדים אין כל עניין להיכנס למערכת 'אנונימוס' ולפעול מטעמם.

לדבריו המוטיבציה שמניעה את ההאקרים הכבדים היא אך ורק התחרות האינטלקטואלית הפנימית בינם לבין עצמם, מי יפרוץ למקומות יותר מאובטחים, ולא ענייני המאבק הפלשתיני ודומיו. אין להם אינטרס להיכנס לאנונימוס.

עוד הוא מעיר כי כאשר "העולם הלבן" מזהה האקר רציני הוא שוכר אותו בחוזים שמנים לעבודה בסוכנויות ביון שונות ומסגרות מסוג זה.

ובכל זאת, מה רמת המגננה הישראלית מפני מתקפות סייבר? פרופ' הורביץ קובע כי "מדינת ישראל בתחום הסייבר היא מהחזקות בעולם". להערכתו מיקומה של ישראל בצמרת הגנת הסייבר הוא מיד לאחר איחוד חמש המדינות המאוגדות יחד עם ארצות הברית, חמש המדינות הללו הן חזקות מאוד בתחום הסייבר ו"אינן משתפות את ישראל, אבל ישראל חזקה מאוד.

"אנחנו מאוד חזקים בתחום המחשבים. זה חלק מהתרבות שלנו. מצאתי שאנשים שלומדים גמרא מאוד חזקים בתכנות. אני עדיין לא מבין את הקשר אבל התברר שיש קשר", הוא אומר ומציין כי אם בעבר נאמר שלומדי גמרא מוכשרים לתחום המשפטנות הרי שכעת מתברר שגם בתחום המחשבים זו המציאות. "אתה יכול לראות חרדים שנכנסים לתחום הם ממש מצטיינים בתחום הזה".

לזאת הוא מוסיף ומעיר כי העובדה שמדינת ישראל חזקה בתחום מגננת הסייבר אינה אומרת שאין בה אתרים חלשים, אתרים שארגונים שונים יכולים לגבור עליהם ולפצח אותם ו'מרץ' היא אחת הדוגמאות לכך.

"גם במוסדות המדינה יכול להיות שיצליחו להיכנס לאתר כלשהו של משרד הבריאות ולהכניס לתוכו מסרים פרו פלשתינאים, אבל לא שיבוש טיסות, שיבוש רשת החשמל וכיוצא באלה, לא נראה לי שהם מסוגלים. הדברים המשמעותיים דורשים האקר רציני ומי שיכול לייצר התקפה מאורגנת ממספר גדול של מחשבים, זה דורש ידע במתמטיקה. אני לא מאמין שזה יקרה".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il