מתכנן הפיגוע - יוצא לחופשי

בית המשפט בפקיסטן הורה לשחרר ממעצר את מתכנן ומפקד מתקפת הטרור במומבאי בהודו בשנת 2008, בה נרצחו בין היתר שישה יהודים.

אלירן אהרון , כ"ב בניסן תשע"ה

קברם של בני הזוג הולצברג הי"ד
קברם של בני הזוג הולצברג הי"ד
פלאש 90

בית המשפט בפקיסטן הורה לשחרר ממעצר את מתכנן ומפקד מתקפת הטרור במומבאי בהודו בשנת 2008, בה נרצחו בין היתר שישה יהודים.

השופטים בבית המשפט באיסלמבד, בירת פקיסטן, אמרו כי אין סיבה להחזיק במעצר את זאקי א-רחמן לחבי, בן 55, החשוד כי יחד עם כמה מחבריו בארגון "לשקאר א-טייבה" תיכננו ופיקדו על מתקפת הטרור שגבתה את חייהם של 166 בני אדם.

בשנת 2008 פרצו מחבלים מארגון "לשקאר א-טייבה", המורכב בעיקר ממורדים קשמירים המבקשים לשחרר את קשמיר משלטונה של הודו, למספר בתי מלון, בית חב"ד במומבאי ומספר אתרי תיירות נוספים.

הם פתחו באש ולקחו בני ערובה. המתקפה המשולבת ארכה ארבעה ימים, כאשר בסיומה התגלו בבית חב"ד בעיר שש גופות, ובהם של הרב גבריאל הולצברג ורעייתו רבקה, שליחי חב"ד לעיר. כמו כן נרצחו בפיגוע שני משגיחי כשרות מקומיים ושתי תיירות יהודיות שביקרו באותה שעה במקום.

נגד לחבי עומד כתב אישום בגין תיכנון הרצח ההמוני, אולם השופטים קבעו כי אין סיבה להחזיק אותו במעצר עד תחילת משפטו. עורך דינו, ריזואן עבאסי, בירך כמובן על ההחלטה. "זהו ניצחון לצדק ולחוק" אמר עבאסי.

ההחלטה עוררה תגובות זועמות בעיקר בהודו, אך גם במדינות נוספות בעולם. ראשי השלטון ההודי גינו בחריפות את ההחלטה לשחרר את א-רחמן לחבי וטענו כי הסיבה האמיתית לשחרורו נובעת מהעובדה כי שרותי הביטחון הפקיסטנים שיתפו פעולה עם ארגון "לשקאר א-טייבה" בביצוע מתקפת הטרור. "הגשנו את המחאה החריפה שלנו על שחרור של הנאשם העיקרי במתקפת הטרור במומבאי בשנת 2008. כשלונה של פקיסטן להעמיד לדין טרוריסטים ידועים היא סכנה ואיום אמיתי על בטחונה של הודו של העולם כולו" נמסר בהודעת משרד החוץ בניו דלהי. גם דובר מחלקת המדינה האמריקאית פירסם הודעה בה מסר כי "ראשי הממשל שוקלים את צעדיהם" ונשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי "מדובר בהחלטה מזעזעת".

בעבר כבר הורה בית המשפט באיסלמבד על שחרורו ממעצר של א-רחמן לחבי, אולם שלטונות פקיסטן התקפלו בעקבת ביקורת ולחץ בינלאומי להתמודד בצורה תקיפה יותר עם מחבלים מוסלמים קיצוניים.