"נערכים להתפרצות אלימה"

אלוף פיקוד המרכז היוצא ניצן אלון מסכם עשר שנות פעילות ביו"ש, מתייחס לאלימות הפלסטינית, לתרחישים מסוכנים וגם לפעילות תג מחיר.

עוזי ברוך , כ"ב בניסן תשע"ה

ניצן אלון
ניצן אלון
פלאש 90

אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, שמסיים בימים אלו את תפקידו, מסכם בראיון לערוץ 2 את עשר שנות הפעילות ברחבי יו"ש במגוון תפקידים.

"התפקיד שלנו לא להיערך למלחמה הקודמת אלא למלחמה הבאה. אנו נערכים להתפרצות אלימה, אפילו אלימה מאוד, עם השתתפות של האוכלוסייה", אמר האלוף היוצא, "אני לא נביא, אני לא יכול לדעת מה יהיה, אבל האתגר שלי היה להכין את הצבא לתרחישים האפשריים, כל התרחישים האפשריים".

אלון מתקשה להעריך האם חמאס ינצח את הבחירות בשטחי יו"ש אך על השיתוף פעולה עם מנגנוני הביטחון הוא אומר, "הכוחות הפלסטיניים לא עובדים עבורנו, מפקדי המנגנונים רואים את עצמם כמי שמשרתים קודם כל את הפלסטינים, אבל אנחנו צריכים לדעת היכן הדברים מתחברים. מבחינתם לדוגמא, הם רוצים להילחם בחמאס. זה דבר שצריך לבדוק, לראות היכן האינטרסים המשותפים שלנו יעבדו בשביל כולם".

על החשש מארגון דאע"ש אמר האלוף "ירדן מאותגרת מאוד, יש לה את דאע"ש בעירק, ג'בהת אל נוסרה בסוריה לצד אתגרים פנימיים מתמשכים. המשטר ההאשמי מוכיח בינתיים שהוא יכול להתמודד עם הדברים הללו, אבל יש בהחלט סיכוי לשינוי שישפיע גם על הגבולות שלנו. יש תיאום בינינו, אבל לדברים האלה עדיף להישאר סמויים מן העין".

אלון התייחס גם להפגנות מימין נגדו וטוען כי לא התרשם מהן ודבק במשימתו המבצעית בשטח, "זה לא הסיט אותי מהמשימות ומהדרך", הבהיר.

על "תג מחיר", אמר אלון כי יש יותר מעצרים אך התופעה הזו לא במרכז האיומים מבחינת צה"ל, "יש מספר מוגבל של אירועים חמורים, אבל על סמך המודיעין שלנו אנחנו יודעים להרחיק את הגורמים הבעייתיים מהשטח. אני יודע שזה פחות טוב מהרשעה פלילית, אבל זה משפיע לחיוב על השטח. עם כל מה שקורה מסביב, התופעה הזאת היא לא במרכז האיומים מבחינתנו".