צה"ל הסיר את המחסום: על חשבון היהודים

יום לפני שפרש הסיר ניצן אלון את המחסום בין הכפרים שופה לעיזבת שופה. "רוכלים פותחים את הדלתות, ערבים מפנים תנועות מגונות לנשים".

עדו בן פורת , כ"ג בניסן תשע"ה

הסיור בשטח
הסיור בשטח
צילום: דוברות מוא"ז שומרון

יום לפני פרישתו, לפני כשבועיים, הורה אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון להסיר את המחסום הצבאי בין הכפרים שופה לעיזבת שופה בשומרון, ובכך הפך ציר שקט המוביל בין היתר ליישוב אבני חפץ, לציר עמוס מכוניות שיוצרים פקקים ומהווים סכנה בטיחותית וביטחונית לתושבים היהודים המתגוררים באזור.

למרות סיכום בין צה"ל למנגנונים הפלשתינאים ולפיו יוצב מחסום בעיזבת שופה על מנת למנוע - כפי שמחייב החוק - מעבר של כלי רכב בעלי לוחית זיהוי ישראלית, דבר לא נעשה על ידי הרשות הפלסטינית והמצב בשטח הפך לבלתי נסבל עבור תושבי הישובים הישראלים.

בעקבות זאת פנה הבוקר (ראשון) מ"מ ראש מועצת שומרון יוסי דגן ליו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ יריב לוין בדרישה לפתור מיידית את המצב.

בימי חול המועד פסח זימן דגן סיור בשטח עם ראש המועצה גרשון מסיקה, מפקד אוגדת איו"ש תמיר ידעי וכן עם יו"ר ועד הישוב אבני חפץ, שולי לנגרמן, יו"ר ועד היישוב עינב ניסים, בן-אלוש, וחברי ועד היישוב שבי שומרון.

לנגרמן הסבירה כי הסרת החסם מאפשרת מעבר חופשי מדי יום של מאות ערבים ישראלים לתוך טול כרם וממנה דרך ציר זה. "הדבר יוצר פקקים אדירים של קילומטרים רבים במחסום 407 (תאנים), אין אבטחה על הציר, אלא רק במחסום.

''תושבים נתקלים ברוכלים שפותחים דלתות בכוח, נשים נתקלות בתנועות מגונות שערבים מפנים אליהם, כוחות הצלה שמנסים לעבור לא יכולים כי הציר חסום, זמני התחבורה הציבורית משתבשים בצורה קשה בגלל עיכובים משמעותיים".

דגן הזכיר כי לפני מספר שנים נענה בג"צ לדרישה לאפשר לתושבי שופה ועיזבת שופה להגיע לטול כרם שלא דרך ענבתא ואישר מעבר של 110 כלי רכב וכן 10 מוניות דרך מחסום 407 (תאנים), אך "בפועל מטעמי נוחות, הצבא פתח חסם שהיה בציר בין שופה לעיזבת שופה בו הוצבו חיילים שבדקו כי העוברים הינם בעלי אישור".

לדברי דגן המצב שנוצר פוגע בצורה אנושה במרקם החיים של תושבי אבני חפץ, עינב ושבי שומרון. "אנו דורשים מכל הגורמים מענה מיידי. לא נוותר על הביטחון, הבטיחות והמשך שגרת חיים תקינה עבור התושבים שלנו ונעמוד על זכויותיהם בתוקף".

ראש המועצה גרשון מסיקה הדגיש בפני מפקד האוגדה כי מעבר לעובדה שהכביש לא בנוי עבור עומס של מכוניות, המצב שנוצר בשטח מהווה סכנה ליהודים המתגוררים באזור. "כבר היו ניסיונות פיגועים שיצאו מטול-כרם לציר הזה ולמזלנו נכשלו, אך הסכנה עדיין קיימת ועל כן חייבים לדאוג לפתרון אפקטיבי ובטיחותי עבור תושבי המקום.

"לא ניתן יד למצב בו כביש זה יהפוך לציר גישה מרכזי עבור מאות אם לא אלפי פלסטינים וערבים ישראליים לטול-כרם", הוסיף מסיקה.