התחנה המיתולוגית - "מסעודיה" ולא "סבסטיה"

תחנת הרכבת בסבסטיה היא אבן דרך בתולדות ההתיישבון בשומרון בפרט ובארץ בכלל, אך כעת מתברר שזהו כלל איננו שמה.

נתנאל כ"ץ , כ"ד בניסן תשע"ה

קצובר והמסיירים בתחנת הרכבת
קצובר והמסיירים בתחנת הרכבת
צילום: מרכז סיור ולימוד שומרון

כ-200 משתתפים מכל רחבי הארץ נכחו אתמול (ראשון) בכנס שומרון החמישי שהתקיים תחת הכותרת "השומרון בעת החדשה".

הכנס השנתי נערך ביוזמת מרכז סיור ולימוד שומרון הפועל בשיתוף 'אשכולות'- פורום מרכזי סיור ותודעה ישראלית. בכנס נערכו הרצאות מפי טובי החוקרים בשומרון ונידונו בו נושאים מגוונים, בהם בין היתר דיון על סוגיית הרכבת הטורקית בשומרון, פאנל על מנהל הקרקעות בשומרון ועוד.

באחת ההרצאות התייחס יו"ר ארכיון רכבת ישראל, חן מלינג לתחנת הרכבת המיתולוגית שהחלה את ההתיישבות בשומרון, "תחנת סבסטיה המיתולוגית שבה הוקם גוש אמונים אינה תחנת סבסטיה כפי שנהוג לחשוב, אלא זוהי תחנה שנקראת תחנת מסעודיה". מלינג הוסיף והסביר "מסעודיה משמעה שמחה בערבית".

לדברי מלינג, "זוהי טעות היסטורית שנובעת מהעבודה הפשוטה כי באזור שאליו הגיעו אנשי גוש אמונים היה אתר ארכיאולוגי שנקרא 'סבסטיה' אך בפועל התחנה המקורית נמצאת כמה קילומטרים דרומית לאזור".

חלקו השני של הכנס כלל שני סיורים על גבי רכבי שטח. הסיור הראשון בהובלת אבי יעקב, רכז הדרכה במרכז סיור ולימוד שומרון נערך בתחנת הרכבת "סבסטיה" (מסעודיה), שם פגשו המשתתפים את בני קצובר מראשי גוש אמונים אשר סיפר על התחלתה ההיסטורית של תנועת גוש אמונים במקום.

סיור נוסף יצא עם ד"ר אריה בורנשטיין ליישוב חומש.

מנהל מרכז סיור ולימוד שומרון, יאיר אלמקייס, אמר כי "אנו שמחים זו השנה החמישית לחגוג את חג המימונה כיאה לאוהבי הארץ בכנס בנושא של ידיעת הארץ בכלל והשומרון בפרט".

עוד הוסיף אלמקייס, כי "אנו מודים לכל המשתתפים והמרצים שכבדו אותנו בנוכחותם".

מנכ"ל אשכולות, צחי דיקשטיין, ציין כי "כנס שומרון החמישי של מרכז סיור ולימוד שומרון הינו המשך ישיר ומבורך להובלת אלפי מטיילים ביהודה ושומרון בימי הפסח בדרך מקצועית וערכית המקדמת רבות את הנגשת חבל ארץ קסום זה לכלל הציבור בישראל".