נחנכה המכללה הלאומית לשוטרים: "יצירת מופת"

ראש הממשלה: אנו עדים שוב ושוב לשוטרים שפועלים בנחישות, בתושייה ובגבורה מול מחבלים. מסתערים עליהם בגופם ומונעים אסונות.

עוזי ברוך , כ"ד בניסן תשע"ה

חנוכת המכללה הלאומית לשוטרים
חנוכת המכללה הלאומית לשוטרים
צילום: חטיבת דובר המשטרה

המכללה הלאומית לשוטרים נחנכה הערב (שני) בבית שמש, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו.

בסוף חודש דצמבר 2014 נרשמה נקודת ציון היסטורית בתולדות משטרת ישראל: ראשוני השוטרים צעדו בשערי המכללה הלאומית החדשה לשוטרים, עם פתיחתה הרשמית יותר מ-20 שנה מאז החל להירקם החזון להקמתה. 

לפני שבע שנים, בשלהי 2007, פורסם המכרז להקמת מרכז הדרכה ארצי למשטרת ישראל, והפרויקט החל לרקום עור וגידים. עד הקמת המרכז פעלו תחת מערך ההדרכה של המשטרה מעל ל-20 בתי ספר, שהיו פזורים ברחבי הארץ.

היו אלה מרכזים מחוזיים, אגפיים וארציים ושתי מכללות – המרכז ללימודי משטרה בקריית אתא והמכללה לקצינים בכירים בנעורים. על מנת לאחד את מערך ההדרכה ולסנכרן את ההכשרות באופן אחיד ומקצועי הוחלט להקים את המכללה הלאומית לשוטרים, מתוך כוונה לרכז את מערך ההדרכה של משטרת ישראל תחת קורת גג אחת. המכללה, שבהקמתה הושקעו מאות מליוני שקלים, משתרעת על פני 230 דונם וכוללת מתקנים רבים בהם קריית אימונים, מתקני הדרכה, מטווחים וסימולטורים לירי, מתקן לבעלי חיים, אמפיתיאטרון, מתקני ספורט, אתר הנצחה ומורשת ועוד.

מדובר למעשה במרכז הכשרות ואימונים ארצי לשיטור, מהמתקדמים ביותר בקרב משטרות מודרניות בעולם כולו.

בטקס חנוכת המכללה העלה נשיא המדינה על נס את פעילות משטרת ישראל ואמר כי "המכללה הלאומית לשוטרים אותה אנו חונכים היום תהווה בסיס הכשרה של המשטרה ומוקד בניין הכוח שלה לעשורים הבאים.

"האדם ברחוב נושא את עיניו אליכם", הדגיש ריבלין, ''החינוך האישי והמקצועי שתקבלו כאן, יחד עם מקצועיות שתקנו בין קירות אלה, הם החומה הבצורה השומרת על כולנו. עם ישראל זקוק לכם. אתם שוטרי ישראל חומת המגן השומרת על כולם".

צילום: חטיבת דובר המשטרה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את השוטרים, "מאחל לכם שהמקום הזה יסלול את דרככם לפסגות חדשות של עשייה והצלחה. יש לכם הרבה במה להתגאות. יש הרבה פסגות. חשוב שהציבור ידע את הדברים שהושגו בשנים האחרונות. בשנים האחרונות תחת הנהגתכם ראינו שינויים ושיפורים ניכרים בתוצאות של ממש, ירידה אמיתית בפשיעה, ירידה אמיתית בתאונות דרכים, הגדלת סיכויי העבריין להיתפס.

"עשיתם עבודה נפלאה. חשוב לי שאזרחי ישראל ידעו את הדברים שלא מגיעים לכותרות אבל כל אזרח מדגיש אותם", הוסיף ראש הממשלה. "המשטרה עומדת באתגרים גדולים, השבת השקט והביטחון לירושלים – והמשטרה תפקדה בצורה יוצאת מהכלל. שמרה על השקט ועל ביטחון הפנים במהלך 'צוק איתן'''.

לדברי נתניהו המשטרה הוכיחה את עצמה פעם אחר פעם. "אנו עדים שוב ושוב למקרים שבהם שוטרות ושוטרים פועלים בנחישות, בתושייה, בגבורה מול מחבלים, לעתים מסתערים עליהם בגופם ומונעים אסונות גדולים, תוך הקרבה גדולה ביותר שיכולה להיות. אני משתדל להגיע אליכם, ללחוץ את ידכם, להצדיע לכם, משום שאתם חיילי הקו הראשון שלנו''.

השר יצחק אהרונוביץ' הודה כי מדובר בזכות גדולה עבורו לחנוך את מתקן ההכשרה שיאפשר בעתיד הכשרתם של כלל כוחות החירום וההצלה, ויאפשר להם להתאמן יחד כפי שעליהם לעשות בזמן אמת.

"יש בכך מגביר כוח משמעותי ומיצוי מוטת השליטה של המפקדים בזמן חירום", ציין השר. "עלינו להמשיך ולחתור להקמת מרכז פיקוד ושליטה ארצי לכלל כוחות ההצלה כנהוג ביתר מדינות המערב.

"בעוד ימים מספר אסיים כהונתי כשר לביטחון הפנים. הארגונים עליהם אני מופקד היום, חזקים יותר, גדולים יותר, מקצועיים יותר לאין ערוך ממה שהכרתי לפני 35 שנה. כך הם פני הדברים גם בהשוואה לפני 6 שנים עת נכנסתי למשרד לביטחון הפנים", דברי אהרונוביץ'.

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו פנה בדבריו לראש הממשלה, "המשך לחזק את משטרת ישראל בתוספת משמעותית של שוטרים והעלאה משמעותית של שכרם. שוטרינו ראויים לכך. משימתם קשה, היא, ולא תמיד פופולארית, אך חיונית מאין כמותה לביטחון ישראל ולחוסנה הדמוקרטי של מדינתנו".

עוד הוסיף המפכ"ל באשר למכללה הלאומית שנחנכה, "בידנו יצירת מופת אשר תשרטט את פניה של משטרת ישראל לאורך העשורים הבאים, כמשטרה מודרנית המתאימה את עצמה לאתגרי התקופה ולאתגרים עתידיים".

צילום: חטיבת דובר המשטרה