ש"ס לא מתנגדת לאחדות: "צריך יציבות"

ח"כ יצחק ועקנין לערוץ 7: עם המפלגות החרדיות לא תהיה לנתניהו בעיה. לא שוללים ממשלת אחדות, רה"מ נתניהו יעדיף ממשלה רחבה.

שמעון כהן , כ"ה בניסן תשע"ה

יצחק ועקנין
יצחק ועקנין
פלאש 90

הקואליציה הולכת ומנרקמת בערוצים שונים וביומן ערוץ 7 שוחחנו עם חבר הכנסת יצחק ועקנין, איש ש"ס שסיפר על המגעים, על סיכויי ממשלת האחדות, על הסטטוס קוו הדתי שאותו דורשת מפלגתו לשמור וגם על דרישת התנועה לאיכות הסביבה למנוע מאריה דרעי את מינויו לשר הפנים.

חבר הכנסת ועקנין מבהיר כבר בראשית הדברים כי מניסיונו הוא יודע שכל עוד הדברים אינם סגורים וחתומים הרי שהמו"מ לא סגור ולא ניתן להתייחס אליו ככזה.

עם זאת הוא מעריך כי להבנתו "לא נראה שהמפלגות החרדיות יהיו אבן הנגף. איתן הנושא פחות או יותר סגור. לגבי תפקידים ושרים הדבר ייסגר כשיסגרו הדברים מול 'כולנו' בעיקר כי היא תהיה השנייה בגודלה. אנחנו מחכים לראות איך דברים יתקדמו שם".

באשר לחילוקי הדעות בין מפלגתו ל'כולנו' ודרישתה לקבל לידיה את אגף התכנון ממשרד האוצר אומר ועקנין כי כל מי שמבין את ענייני משרד הפנים מבין שהוצאת האגף כמוה כהוצאת אגף התקציבים ממשרד האוצר ולמעשה הדבר לא מאפשר עבודה סדירה. עם זאת גם הוא אינו שולל הסכמות הדדיות שלאחריהן ניתן יהיה לעבוד יחד.

ח''כ ועקנין

ועקנין סבור כי האינטרס לקידום הדיור הציבורי משותף הן לש"ס והן לכחלון ולכן ניתן יהיה לעבוד יחד. "גם אם התכנון יישאר במשרד הפנים שבראשו יעמוד דרעי, הרי יש לו אינטרס לקדם את הדיור הציבורי. כל מרכיבי הקואליציה מבינים שצריך לעשות מאמצים עליונים בנושא הזה. יש כאן אינטרס של שיתוף פעולה".

ועקנין נשאל אם לנוכח דבריו אולי מה שעומד בין דרעי לכחלון הוא מאבק על הקרדיט וכחלון מבקש לעצמו קרדיט על מהפכת דיור כפי שלקח לעצמו קרדיט על מהפכת הסלולאר שלמעשה לא רק הוא היה אחראי לה. ועקנין מצידו מבהיר כי "כחבר טוב של כחלון אני אומר, לא הוא עשה את מהפכת הסלולאר אלא אריאל אטיאס. כחבר ועדת כלכלה אני מכיר את כל הפעולות. לכחלון יש חלק נכבד אבל זה לא התחיל איתו. כחלון עשה מהלך חשוב אבל זה לא רק הוא".

באשר לסוגיית הדיור הוא אומר כי המציאות כעת היא קשה ומחייבת פעולה מהירה ואחראית. "אנחנו במצב לא טוב בנושא הדיור. זוגות צעירים לא יכולים לרכוש דירות. המערכת לא יכולה להיות נטל על זוגות צעירים שחלקם כבר עוזבים את הארץ. אין כאן עניין של קרדיט. ראש הממשלה צריך להיכנס לעניין ולהירתם לו. כחלון הלך על זה אבל גם אנחנו הלכנו על זה", הוא מזכיר.

בהמשך הדברים נשאל ועקנין אם להערכתו דבריו של השר ארדן על אופציית ממשלת האחדות הם דברים אמיתיים או שאינם אלא בועות איום שהליכוד מנסה להפריח מעל ראשן של השותפות הצפויות לקואליציה. "אלו לא בועות", הוא אומר.

"הכול אפשרי. אני לא רואה בכך דבר בלתי אפשרי. אם נשאל את ראש הממשלה עם יד על הלב הוא יודה שהוא מעדיף ממשלה רחבה, ממשלה שבה לא יהיו איומים של שום מפלגה. ממשלת 67 יכולה להתפרק על פי החלטתו של כל שותף. צריכה להיות יציבות. בחירות בכל שנתיים לא בריאות לכלכלה. אתה יודע מה ניתן היה לעשות במיליארד השקלים שעלתה מערכת הבחירות?".

ועקנין ממהר להבהיר כי לצד תחושתו שמערכת הבחירות האחרונה הייתה מיותרת הוא שמח בנפילת הממשלה הקודמת משום הגזירות שהוטלו על השכבות החלשות ובשל הקשיים שבהם היה הציבור החרדי נתון. "סבלנו מאוד", הוא אומר ומוסיף: "הבחירות היו מיותרות כי יכולנו להקים ממשלה אם רק ליברמן היה מסכים. החרדים היו נכנסים ו'יש עתיד' היו בחוץ. אמרתי זאת לליברמן ובאמת הוא ירד מ-13 מנדטים ל-6".

ועקנין סבור כי הסיבה שהובילה להתעקשותו של ליברמן על הליכה לבחירות נובעת מתחושת נקם כלפי החרדים האשכנזים ש"תקעו לו סכין בגב" בבחירות בירושלים, אך ליברמן לא שקל את הדברים נכוחה ולא עד הסוף,

באשר לעמדתה של מפלגתו שלו בסוגיית ממשלת האחדות אומר ועקנין: "אנחנו לא ננהג בשיטה של אחרים. אני לא פוסל אף מפלגה". לדבריו מפלגתו מציבה שורת דרישות עקרוניות בנושאי הציבור החרדי ונושאי הגיור אך מעבר לכך אין בכוונתה לפסול אף שותפה פוטנציאלית לישיבה משותפת בממשלה. "אני לא פוסל, לא ממשלת אחדות ולא ממשלת ימין".

להערכתו של חבר הכנסת ועקנין הממשלה הבאה תוקם מיד לאחר יום העצמאות. כשנשאל אם עמדתה של מפלגתו ששמה את עצמה למעשה בכיסו של נתניהו אינה מפחיתה מכוחה במו"מ הקואליציוני, אומר ועקנין כי אין סיבה להצטייר כמי שמקשה על המו"מ כל עוד מפלגתו מקבלת את דרישותיה בתחומי הסנקציות פליליות בגיוס, קצבאות הילדים, יוקר המחיה, אבטחת הכנסה וכיוצא באלה.

ומה לגבי תיקים? "אנחנו יודעים את הגודל שלנו ונצטרך להיות ריאליים. החלוקה מתהווה כעת. לא נוכל לדרוש יותר מגודלנו וכנראה אלו יהיו שני שרים וסגן שר".

עוד התייחס ועקנין לדרישתה של התנועה לאיכות השלטון מנתניהו שלא למנות את אריה דרעי לתפקיד שר הפנים בשל עברו הפלילי. ועקנין נשמע זועם על עצם הדרישה אותה הוא רואה כצביעות. "הדבר הזה חוזר על עצמו עשרות פעמים. יש חוק שצריך לכבד אותו.

''הייתי רוצה לשמוע את איכות השלטון מדברים על חוק החמץ. למה לא זועקים שלא מקיימים את החוק? הרי אין חוק שמונע מדרעי להתמנות לשר. אין חוק שפוסל אותו, אז מה אתם רוצים? לעקם את החוק כי זה דרעי? עכשיו מדברים גם על גלנט, אבל אין חוק שפוסל אותו. דרעי וגלנט זכאים להיות שרים".

ועקנין קורא לכל הצועקים בשם החוק ושלטון החוק לבחון מה החוק אומר ולפעול על פיו. "מה תרצו, שנצא מגדרנו כדי למלא תאוותו של מישהו? בחוק החמץ עוברים על החוק ואין צעקה. יש כאן משהו מכוון. כאן ממנים שר שאין מגבלה על מינויו ואומרים לנו שלא למנות. למה? הרי רצו שהוא גם לא יהיה חבר כנסת. יצרו חוק פרסונאלי נגד דרעי... רוממות החוק בגרונכם ואני רוצה את אותה רוממות על נושאי חוק כמו חוק החמץ שאף אחד לא אוכף אותו ואף אחד לא מדבר עליו".

סוגיה נוספת שעלתה בשיחה עם ח"כ ועקנין היא סוגיית המחאה הציבורית הקוראת לשר התחבורה לפתוח את ערוצי התחבורה הציבורית בשבת. ועקנין רואה בדרישה הזו דמגוגיה זולה, כלשונו.

"יש כאן עניין אחד בלבד והוא הסטטוס קוו עוד מלפני שקמה הממשלה. הממשלה הקודמת לא העזה לעשות זאת ועכשיו מנסים לעשות זאת? שלא ינסו לקחת אותנו למקומות שאנחנו לא רוצים להגיע אליהם. זו דמגוגיה זולה".

ועקנין אינו מאמין שמאחורי מחאת התחבורה הציבורית עומד צורך אמיתי שיאפשר תנועה למעוטי יכולת בשבת. "אני לא מאמין לזה. אני רואה כל כך הרבה תאונות בשבתות. לאן נוסעים כלי הרכב הללו? בישוב שלי, ישוב פריפריאלי, יש המון תחבורה וכלי רכב. כבר אין לנו מנוחה בשבתות. כל האטרקציות מופעלות בשבת".

''אומר לך, מעולם לא חשבתי שאריח מנגל בשבת בישוב שלנו, אבל מאז שהוקמו צימרים יש מנגלים. זה הכול דמגוגיה זולה. אלו אנשים שמחפשים לעורר מחלוקת ומדנים".