'תקיפת רשת הרמזורים בגוש דן תשתק את המדינה'

מה הקשר בין מתקפת הסייבר על "סוני" לאגף התקשוב? במטרה להיערך לתקיפת סייבר עוקב האגף אחר מתקפות קיברנטיות ברחבי העולם.

אתר צה"ל , כ"ו בניסן תשע"ה

סייבר צה"ל תקשוב מחשבים
סייבר צה"ל תקשוב מחשבים
צילום אילוסטרציה: דובר צה''ל

בשבוע שעבר הופלה רשת החשמל בטורקיה. במשך שעות ארוכות, לרובם המכריע של 80 מיליון תושבי המדינה לא הייתה גישה לתשתיות שבעשורים האחרונים נעשו לבסיסיות ביותר – טלוויזיה, אינטרנט או אפילו מיזוג.

באופן מיידי הועלו השערות בנוגע למתקפת טרור, פיזית או מתקפה קיברנטית. החשמל חזר לאחר 12 שעות, והגורם לאירוע עוד נמצא בחקירה. אם יתברר שאכן היה מדובר במתקפה קיברנטית, תהיה זו שבירה של תקרת זכוכית נוספת בכל הקשור למתקפות ברשת.

אירוע נוסף שהשלכותיו היו מרחיקות לכת היה מתקפת האקרים על שרתי "סוני" בתחילת השנה. בדומה לפעילות בכל אירוע בעל פוטנציאל להתגלות כמתקפת סייבר, אגף התקשוב עקב אחר ההתפתחויות במטרה ללמוד ולזהות מאפיינים של מתקפות.

החשיבות במעקב אחר אירועים מסוג זה הינה קריטית. אגף התקשוב צריך להיות מוכן לכל תרחיש עתידי, שכן מתקפה על גוף לאומי כמו חברת החשמל נחשבת לאחת הסכנות הגדולות ביותר שמימד הסייבר טומן בחובו. "לא צריך ללכת רק למקום גדול כמו חברת החשמל - אפילו תרחיש בו מותקפת רשת הרמזורים של גוש דן ישתק את המדינה", הסביר ראש מחלקת אג"ם באגף התקשוב, אלוף-משנה יריב ניר.

עד סוף שנת 2015 מהירות האינטרנט תעלה פי 1.5

כדי לשפר את יכולותיו המבצעיות, בימים אלה משדרג אגף התקשוב את קישוריות האינטרנט בדרג המטה והשטח בכלל צה"ל.

כחלק מהתהליך, עד סוף שנת 2015 האינטרנט יהיה מהיר פי 1.5 מהיום. המהירות תאפשר למפקדות צה"ל לקלוט ולהפעיל את היכולות המתקדמות ביותר שיש לאגף המודיעין ולכלל צה"ל להציע.

תהליך מקביל שישפר את שיתוף הפעולה בין הזרועות והאגפים הוא איחוד תשתיות הרשת של אגפי התקשוב, המודיעין וחיל האוויר. "זה יקצר תהליכים של פיתוח, הגנה על מידע ושדרוג מערכות", הסביר אל"ם ניר. "כמו כן, עתיד להיות שיפור משמעותי בזמינות המידע, עקב החיבור שלו למאגר אחד גדול".