נתניהו הורה למנוע פינוי מצפה כרמים

ראש הממשלה הורה למסור בתגובה לעתירה לבג"ץ שיש לאפשר לתושבים לנסות להוכיח בעלות ולמנוע את הפינוי הצפוי.

בני משה , כ"ו בניסן תשע"ה

מצפה כרמים - מבט מהאוויר
מצפה כרמים - מבט מהאוויר
צילום: לתפוס גובה - צילום אויר בשליטה מרחוק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה ללכת נגד עמדת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וקבע כי יש לנסות להכשיר את מצפה כרמים ולמנוע את פינויו. כך דווח בגלי צה"ל

ויינשטיין לעומתו, חשב שעמדת המדינה צריכה להורות על פינויו בתוך שנתיים. 

עמדת נתניהו הוגשה אתמול בערב על ידי הפרקליטות לבג"ץ.

לתשובת המדינה המלאה לחץ כאן

נזכיר כי העתירה בבג"צ דורשת לשנות את התכניות במקום כך שלא יכללו את מצפה כרמים, מהלך שמשמעותו הריסת המקום. במקביל, מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים דיון הנוגע לזכות על הקרקע ולשאלת הקניין.

בעמדת המדינה, שעליה כאמור החליט נתניהו, נכתב כי המדינה לא מתנגדת שההחלטה בעתירה בבג"צ תידחה עד מיצוי ההליך הקנייני בבית המשפט המחוזי, כלומר עד שתוכרע שאלת הזכויות בקרקע. כמו כן מודה המדינה שנעשתה שגגה במערכות התכנון שלה והיא גרמה לבניית הישוב במקומו הנוכחי.

בתשובה שהוגשה על ידי הפרקליטות צוין גם "שאם התובענה האזרחית תוכרע לטובת המחזיקים עשוי להיות בכך משום שינוי נסיבות מהותי". עמדת המדינה כפי שהוגשה לבסוף לא גורסת, אפוא, שצריך להורות מיידית על פינוי, אלא מאפשרת לתושבים להוכיח את הזכויות שלהם בקרקע, ובכך בעצם למנוע את הפינוי ולפתוח פתח משמעותי להכשרת המאחז.

מצפה כרמים עלה על הקרקע ביום העצמאות תשנ"ט. ארבעה זוגות צעירים מבני כוכב השחר עלו על גבעה דרומית לישובים, כעבור 8 חודשים פונה המקום ע"י ממשלת ברק והעותק לגבעה אחרת מזרחית לכוכב השחר.