"המשטרה גרמה לליבוי היצרים"

הוארך מעצר החשודים בתקיפת ערבי ובלשי משטרה מחופשים שיצרו פרובוקציה סמוך לכוכב השחר. עו"ד קידר: המשטרה גרמה לסיכון המתיישבים.

אורלי הררי , כ"ט בניסן תשע"ה

מעצר מאסר אזיקים כלא
מעצר מאסר אזיקים כלא
Thinkstock

עד סמוך לכניסת השבת בילה עו"ד עדי קידר מארגון חוננו בבתי המשפט המחוזי והשלום בירושלים שם נערכו ביום שישי דיונים בעניינם של חמשת העצורים בחשד לתקיפת ערבי ושוטרים מחופשים בפרובוקציה המשטרתית ביום השואה סמוך לכוכב השחר.

בית משפט השלום דחה את בקשת המשטרה להאריך בשבעה ימים את מעצרם של החמישה והאריך את המעצר עד ליום א' בלבד.

קידר המייצג את העצורים מיהר להגיש ערר לבית המשפט המחוזי, אשר הותיר את ההחלטה על כנה אך קבע כי על המשטרה לסיים את כל פעולות החקירה עד ליום ראשון, מה שמעיד על מורת הרוח של בתי המשפט מהפעילות המשטרתית.

החמישה נעצרו ביום חמישי, לאחר שהמשטרה יזמה אירוע במהלכו הובילה רועה צאן ערבי יחד עם בלשי משטרה מחופשים לערבים, בסמוך לגבעת הבלאדים ולשכונת מעלה שלמה שליד היישוב כוכב השחר. במקביל הוצבו כוחות משטרה ויס"מ במארב ועצרו תושבים שהוזעקו למקום, בטענה שתקפו את הערבי והבלשים.

במהלך הדיון התברר כי המשטרה לא קיבלה אישור מאף גורם במשרד המשפטים או בגוף אחר, לביצוע הפעילות, אשר עלולה היתה להוביל לסיכון חיי התושבים והשוטרים. נציג המשטרה התחמק בדיון מלאשר כי המדובר בשוטרים שהתחפשו לערבים, אך השופט קטע אותו וקבע לפרוטוקול כי אחד הבלשים חבש כאפיה.

העצורים עצמם מכחישים כי תקפו את השוטרים והערבים. לדבריהם, אחד מהם הבחין תחילה בעדר עם ערבים בנקודה סמוכה מאוד לגבעת הבלאדים, נקודה אליה אף פעם לא מגיעים ערבים. הוא חשש כי מדובר באירוע בטחוני או בגניבת העדר שמחזיקה הגבעה, ולפיכך דהר על סוסו לכיוון הערבים, וכשהבחין כי לא מדובר בעדר של תושבי הגבעה עזב את המקום. האחרים טוענים כי הוזעקו אף הם למקום אך כשהבחינו עוד מרחוק כי העדר והערבים החלו להתרחק, חזרו לכיוון הישוב ובשלב זה נעצרו.

במהלך הדיון הציג עו"ד קידר מסמך שהוגש במשפט המתנהל בגין אירוע דומה שיצרה המשטרה סמוך לסוסיא, ובו מצהיר השר לביטחון פנים כי המשטרה לא תבצע עוד פעילויות מסתערבים נגד התושבים היהודים ביהודה ושומרון, בייחוד בשל הסכנה הביטחונית שהדבר יוצר.

קידר הדגיש כי המשטרה ביצעה את הפעולה באזור בו אירעו פיגועים וחמותו של אחד העצורים אף נרצחה בפיגוע. "יחידת הפשיעה הלאומנית ממשיכה לפעול באופן המנוגד להוראות השר לביטחון פנים כאילו מדובר ביחידת חיסול פרטית. בפעולה זו סיכנה המשטרה את חיי המתיישבים וגרמה בפועל לליבוי היצרים והמשך אי האמון של הציבור במשטרה".