'ליברמן מאיים? הוא יקבל את החוץ ויהיה בסדר'

ח"כ מרגי: עד כה דיברו איתנו על משרדי הפנים והדתות. הצהרות שקד על משרד הדתות ודרישות ליברמן על הגיוס והגיור הן הצהרות בלבד.

שמעון כהן , ל' בניסן תשע"ה

יעקב מרגי
יעקב מרגי
צילום: פלאש 90

"אנחנו יודעים על פנים ודתות", אומר חבר הכנסת יעקב מרגי, איש ש"ס, כשהוא נשאל ביומן ערוץ 7 אלו תיקים צפויה מפלגתו לקבל.

כשנשאל אם סוגיית תיק הפנים סגורה לחלוטין או שמא עדיין יכול הליכוד "לפתות" את ש"ס בתיק חקלאות מורחב, משיב מרגי בזהירות כי אינו מכיר במושג 'אי אפשר', אך למיטב ידיעתו והערכתו הכיוון הוא תיק הפנים.

עם זאת הוא מבהיר כי החלפת תיק הפנים בתיק החקלאות או בכל תיק אחר לא תוכל להתבצע ככפייה או כהנחתה אלא אך ורק בהסכמת המפלגה והעומד בראשה, חבר הכנסת אריה דרעי.

חבר הכנסת מרגי נשאל אודות העימות המתוקשר בין מפלגתו לבין 'הבית היהודי' אודות תיק הדתות. נזכיר כי חברת הכנסת איילת שקד, יו"ר סיעת 'הבית היהודי' וחברת צוות המו"מ מטעם המפלגה התבטאה הבוקר ואמרה כי מסירת תיק הדתות לש"ס תהווה עבורה עילה לפיצוץ המו"מ.

מרגי מפתיע כשהוא קובע שאינו רואה כל מאבק איתנים סביב תיק הדתות. "הצהרות לתקשורת זה אחד, ומעשים זה שתיים", הוא אומר וכשהוא נשאל אם אכן דברי חברת הכנסת שקד אינם אלא הצהרות לתקשורת הוא מוסיף ואומר: "שתחליט אם היא רוצה ממשלת אחדות עם המחנה הציוני. כל אחד יעשה את החשבון שלו מה חשוב לו יותר... אם היא רוצה ממשלת אחדות בגלל תיק הדתות אין בעיה...".

בהמשך הדברים נשאל חבר הכנסת מרגי אודות תביעתו החד משמעית של שר החוץ ליברמן ולפיה ללא שינוי בחוק הגיוס ובחוק הגיור לא יוכל להיכנס לממשלה הבאה. מרגי אינו נשמע מתרשם במיוחד והוא רומז לנטייתו הזגזגנית של ליברמן. "אנחנו זוכרים את ליברמן לפני מערכת הבחירות מתקרב למרכז-שמאל, ולאחר פחות מחודש הוא דיבר על עונש מוות למחבלים. כשהוא יקבל את משרד החוץ הוא ייקח את כל ההצהרות...".

להערכת מרגי ההצהרות השונות שמגיעות מהשותפות הצפויות לקואליציה אינן אלא חלק מדרכו הטבעית של מו"מ קואליציוני. "בסוף מי שרוצה ממשלה של המחנה הלאומי יצטרך להתפשר על המכנה המשותף. אף אחד לא ייצא וכל תאוותו בידו".

באשר לאפשרות שלמרות כל ההכחשות של לבני והרצוג יתברר בסופו של יום כי פני ראש הממשלה לממשלת אחדות, אומר חבר הכנסת מרגי כי "אני לא יודע מה אומרים בוז'י וציפי. היו בעבר הכחשות שהתבררו כלא הכחשות. אם אנחנו, השותפים הטבעיים ואנשי המחנה הלאומי, נמשיך לכשכש בזנב ונערים קשיים מעבר לקווי היסוד ממשלת אחדות יכולה להפוך למציאות".

באשר לעמדת מפלגתו שלו אודות אפשרות זו של חבירה לממשלת אחדות הוא מבהיר כי "אנחנו לא מחרימים אף אחד. להיפך, הוחרמנו על ידי מפלגות רבות. אני יכול לומר שהעכבות שלנו הם קווי יסוד לגבי דמותה של ישראל. יש מי ששם בקדמת הבמה את הנושא המדיני, נושא שכמעט עשרים שנה לא על סדר היום, ועל זה הם מקריבים את כל הערכים שלהם, ויש מי ששם את תורת ישראל וזהותה היהודית של מדינת ישראל, נושאים שראינו בהם נזקים ותהפוכות. כל אחד ישקול על פי דעתו ורבותיו מה הוא שם בקדמת הבמה. אנחנו שמנו את תורת ישראל ודמותה היהודית של מדינת ישראל מתוך ידיעה שהנושא המדיני לא ייפגע".