יש אלוקים, אני לא מחפש סימנים

רמי קלינשטיין, אחד הזמרים המצליחים בישראל, מספר על ההתקרבות ליהדות מהנחיית התכניות בטלוויזיה ועד להנחת התפילין בכל בוקר.

עוזי ברוך , ג' באייר תשע"ה

רמי קלינשטיין בקרית ארבע
רמי קלינשטיין בקרית ארבע
צילום: ליאת שניטמן

הזמר רמי קלינשטיין מספר בראיון לעיתון "ידיעות אחרונות" על ההתקרבות ליהדות בשנים האחרונות.

תחילה נשאל הזמר הפופולארי האם הוא מאמין שהנחת התפילין היא המפתח לאושר? "קשה להגדיר מה זה אושר וכמה אושר אתה מרגיש בנקודה מסוימת. אנחנו חיים כל הזמן במטוטלת ומחפשים את האיזון. לפעמים, דווקא אחרי שנדמה לך שמצאת אותו ושעכשיו אפשר לנוח, בא הבום טראח והחיים שוב מתהפכים. לכן אני מאוד מאמין ברכישת כלים.

לפני עשר שנים, הרבה לפני אבי, כשהייתי בפרק אחר לחלוטין בחיים שלי, למדתי קבלה במשך שנתיים בישיבת בני ברוך בפתח־תקווה. צילמתי 15 תוכניות לערוץ היהדות כשאני קשוב לקבליסט ומעביר בנגינה על הפסנתר את התחושות שדבריו העלו בי. עברתי טיפול פסיכולוגי, קראתי ספרים של הדאלי למה וספרי אוטוסוגסטיה שמלמדים אותך להסתכל בראי ולהגיד 'אני אוהב את עצמי, מגיע לי את עצמי', תמיד הייתי בחיפושים. אבל בישראל קיימת תופעה מיוחדת שאני קורא לה 'משיכת חבל'. הדתיים אומרים עליי: 'הוא בחור טוב, עכשיו הוא משלנו', ובמחנה השני מושכים לצד המנוגד ואומרים: 'וואי, חבל, הלך לנו עוד אחד'. ואני עומד באמצע, ניטרלי, ומסרב להצטרף למשחק. הרי היהדות מיועדת לכולם".

קלינשטיין מספר כי בסיום שיחתו עם הרב הוא הלך לקנות תפילין ואחר כך נכנס לאינטרנט כדי לקרוא איך מניחים. "הייתי בטוח ששכחתי", הוא מגחך. "אבל זה כמו אופניים. ברגע שהתחלתי נזכרתי, ובאופן כמעט מיידי הרגשתי שזה עושה לי טוב. יש משהו בהתייחדות הזאת, כמו במדיטציה, זו התרכזות באמונה שלי. מאז ומתמיד האמנתי באלוהים, בדרך כלל הוא הקשיב לי כשביקשתי ממנו דברים, וכיום אני לא מחפש סימנים. הבנתי שזה בסדר להיות איתו בקשר. זה נעים לי, הרוחניות מאזנת לי את הגשמיות וטוב לי לדעת שאי שם למעלה יש אבא שאני יכול לדבר אליו כמו אל אבא".

קלינשטיין הפסיק להופיע בשבת בשל קדושתה, "המערכת שלי המשיכה לסדר לי הופעות, עד שלפני חודשיים ומשהו הזיזו הופעה מכאן לשם, וכשרצו לקבוע אותה דווקא בשישי בערב אמרתי סטופ. כבר הרגלנו בבית את ארוחת יום שישי, לימדתי את אלכס (רעייתו ע"ב) לקדש על הנרות, נהניתי מאווירת השבת, אז למה לא לנוח בבית עם תיאו ועם משי ונועם, הבנות. לא תיארתי לעצמי שבבת אחת תתחיל מתקפה של 'הוא חזר בתשובה' וכולם יפלשו לחיים הפרטיים שלי כאילו שהם רוצים בכוח להוציא אותי מהארון".

"יכלו לכתוב עליי דברים הרבה יותר גרועים – שאני גנב, נותן שוחד, נוכל. מצד שני יש כאלה שחושבים שלחזור בתשובה זה הרבה יותר גרוע מלהעלים הכנסות ממס הכנסה. אז רק כתבו שאני 'מתחזק כזה'. העיקר שלא ימשכו את החבל על הגב שלי, בגלל שאני לא מוכן להשתתף במלחמות שבין בני ישראל – דתיים נגד חילונים, אשכנזים מול מזרחים – למה לריב? עדיף לשיר".

"לפני שנה, כשקבעו לי הופעות בשישי בערב, היה נורא מסובך למצוא אמן אורח כי המון אמנים שומרים שבת. כיום, אם יציעו לי פסטיגל אני מתאר לעצמי שלא אעשה את זה ולא יקרה שום אסון. בגיל מסוים אתה מבין שאתה המבוגר האחראי במשפחה שלך, והחלק של המסורת מתגבר מפני שזה מה שתנחיל אחריך לדורות הבאים".