חסיד אומות העולם הלך לעולמו

בגיל 93 הלך לעולמו אחד מחסידי אומות העולם המפורסמים ביותר, שזכה באזרחות כבוד של ישראל ותארי כבוד מפולין, גרמניה וישראל.

ניר הר זהב , ו' באייר תשע"ה

מצעד החיים אושוויץ מסע לפולין
מצעד החיים אושוויץ מסע לפולין
צילום: פלאש 90

בגיל 93 הלך לעולמו אחד מחסידי אומות העולם המפורסמים ביותר, שזכה באזרחות כבוד של ישראל ותארי כבוד מפולין, גרמניה וישראל על תרומתו לשיפור היחסים בין המדינות ופעילותו להצלת יהודים בשואה.

בוורשה בירת פולין הלך לעולמו בסוף השבוע ולדיסלב ברטושבסקי, חסיד אומות העולם שהתפרסם לאחר שקיבל אזרחות כבוד ישראלית בעקבות פעילותו למען הצלת יהודים בזמן השואה ועל תרומתו לשיפור היחסים בין ישראל ופולין לאורך השנים. ברטושבסקי היה בן 93 במותו.

בעבר כיהן ברטושבסקי כשר החוץ של פולין בשתי קדנציות נפרדות, ובמקביל התמנה לתפקיד יושב ראש מועצת אושוויץ העולמית. לאחר סיום תפקידו כשר החוץ התמנה ליועץ מיוחד לראש הממשלה הפולנית והיה אחראי על יחסי פולין-ישראל.

הוא נולד בוורשה בשנת 1922 וזמן קצר לאחר פריצת מלחמת העולם השנייה נלקח יחד עם משפחתו לאושוויץ. לאחר שראשי הצלב האדום הפולני הפעילו לחץ על ראשי הצבא הנאצי בפולין הכבושה של אז, שוחרר ברטושבסקי מאושוויץ והצטרף מיד למחתרת הפולנית שם לקח חלק במרד גטו וורשה. במקביל, הוא הצטרף לשורות הז'גוטה, המחתרת הפולנית שסייעה ליהודים להימלט מאימת הנאצים וממחנות ההשמדה.

את תארי "חסיד אומות העולם" ואזרחות הכבוד של ישראל קיבל ברטושבסקי בזכות העובדה כי היה הראשון שחשף את הזוועות המתרחשות בתוככי אושוויץ והעביר תיעוד כתוב שלהם לממשלה הפולנית שהיתה אז בגולה, וכן על תרומתו לשיפור היחסים בין ישראל ופולין לאחר מלחמת העולם השנייה. ברטושבסקי דיבר לאורך השנים בפתיחות על יחסו האוהד לישראל וליהודים ופעל רבות להגברת הסובלנות בין שני העמים. בשנת 2008 הוא התלווה לראש ממשלת פולין אז, דונלד טוסק, במהלך ביקורו בישראל.

ראשי השלטון בוורשה פירסמו הודעות אבל מיוחדות בה הביעו צער עמוק על מותו של ברטושבסקי. נשיא פולין ברוניסלב קומורובסקי כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "אחד מהדמויות הגדולות בתולדות פולין עזבה אותנו. אני עצוב מאוד על מותו של ולדיסלב ברטושבסקי, מדובר באבידה גדולה לעם הפולני". גם מנהיגים וארגונים יהודיים ברחבי העולם הביעו צער על מותו של ברטושבסקי, שנחשב כידיד אמת של ישראל ושל יהודי פולין.