ההצגה והתיאטרון - לגלות את האדם שבמחבל

בתיאטרון אל-מידאן בחיפה מוצגת הערב ההצגה "הזמן המקביל" שמטרתה "לגלות את הבנאדם באסיר". המשפחות השכולות מוחות.

אורלי הררי , ו' באייר תשע"ה

שחרור המחבלים בעסקת שליט. ארכיון
שחרור המחבלים בעסקת שליט. ארכיון
רויטרוס

מחאה בתיאטרון בחיפה

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" מוחה נמרצות נגד קיום אירוע יום האסיר הפלסטיני בתיאטרון אל-מידאן בחיפה ונגד העלאת ההצגה ה"זמן המקביל" במסגרת האירוע.

הערב, יומיים לאחר יום הזיכרון ויום העצמאות, מתקיים בחיפה בתיאטרון אלמידאן אירוע יום האסיר הפלסטיני.

במסגרת האירוע מועלית הצגת "הזמן המקביל" ההצגה בהשראת סיפורו של האסיר וליד דקא. דקא, יליד בקה אל גרבייה, נידון ב-1987 למאסר עולם בידי בית המשפט הצבאי בלוד. הוא הורשע בגין מעורבותו ופעילותו בחולייה של ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין, אשר חטפה ורצחה את החייל משה תמם ז"ל.

בחלק מאתרי האינטרנט מתוארת ההצגה "ניסיון לגלות את הבנאדם באסיר ולא את הקלישאה אשר עושה ממנו סמל וסטטיסטיקה ושוכחת שהוא בן-אדם ,עם סיפור חיים, רצונות וחלומות".

משפחות שכולות החברות באלמגור סבורות כי אין מקום לתת במה לאירוע והצגה אשר כל מטרתם האנשה של רוצחים נתעבים המרצים עונשם בכלא. "על המחבל הרוצח להינמק בכלא ולא לצאת ממנו עד סוף ימיו בדיוק כפי שקרבנו נטמן באדמה לנצח", אומרות המשפחות.

באלמגור העלו גם תהיות רציניות לגבי המימון של התיאטרון על ידי עיריית חיפה ומשרד התרבות. "כל תמיכה כספית של משלם המיסים הישראלי, כולל משפחות שכולות המשלמות מיסים לפי החוק, לאירוע אנטי ישראלי אשר בסאב טקסט שלו קריאה לשחרור של מחבלים אשר 'חוזרים בתשובה' ואשר מוצגים כאנשים ולא כרוצחים אשר הם. כל תמיכה כספית שכזו הינה בלתי ראויה ועליה להיפסק מייד".

באלמגור קוראים לעיריית חיפה ומשרד התרבות לחשוף את גודל המימון השנתי לתיאטרון אלמידאן ואת המימון לאירוע יום האסיר הפלסטיני. כמו כן קוראים באלמגור לעיריית חיפה להודיע מיידית על הפסקת כל תמיכה כספית באירוע ובתיאטרון.