"תומכי ההצגה על המחבל צעקו עלי 'נאצית' "

תלונה במשטרה הוגשה נגד עובדת בתאטרון שהעלה הצגה על חיי רוצחו של משה תמם, לאחר שזו תועדה תוקפת את בת דודתו של משה הי"ד.

שמעון כהן , ח' באייר תשע"ה

דגלי אש"ף בלב חיפה בהפגנת תומכי ההצגה
דגלי אש"ף בלב חיפה בהפגנת תומכי ההצגה
צילום: אלמגור

בראיון ליומן ערוץ 7 מספרת אורטל תמם, בת דודתו של החייל משה תמם הי"ד שנרצח בידי המחבל ואליד דקא, על החוויה הקשה שעברה יחד עם נפגעי טרור נוספים במוצאי השבת האחרונה מול תיאטרון 'אל מידאן' שבחיפה, שם הועלתה אמש הצגה על חייו של הרוצח דקא.

"זה היה ערב מאוד קשה", היא מספר ומזכירה כי אך יומיים קודם להעלאת ההצגה צויין ברחבי ישראל מיום הזיכרון לחללי צה"ל ולהרוגי הטרור. "אנחנו רגילים, לצערי הרב, שרוצחים הם הגיבורים של האויבים שלנו, אבל בוודאי שלא דמיינתי שהם יהיו גיבורים של העם שלנו בעיר חיפה".

"היה ערב מאוד כואב. הגיעו הרבה מאוד ישראלים, הרבה יהודים, לראות את ההצגה הזו. עמדתי והראתי את תמונתו של דודי וסיפרתי עליו ועל הרוצח הנתעב ואליד דקא", מוסיפה תמם ומספרת. "סיפרתי שכשהרוצח עשה תואר שני במשפטים על חשבון מדינת ישראל, והוא נשוי ומותר לו להתייחד עם אשתו בן הדוד שלי יישאר תמיד בן 19. אנחנו מבקרים את הקבר שלו ולא כמו דקא שאפשר לבקר אותו בכלא".

"היה כואב מאוד לראות את התגובות. נקראתי שם נאצית ורוצחת. הגיעו לשם עם דגלי פלשתין וקיללו ואז אחת מעובדות התיאטרון שהיא עצמה שחקנית תקפה את חברה שלי ואחר כך גם אותי. על כך הגשנו תלונה במשטרה ואני מקווה שהיא תטופל בהקדם". על תקיפתה מציינת תמם כי מדובר באירוע מתועד ומצולם והתקיפה בוצעה על ידי שחקנית מוכרת המשחקת בין השאר גם בסדרה 'עבודה ערבית' בערוץ 2.

תמם קובעת כי "הארגון שעומד מאחורי ההצגה, 'פורום נשים למען שלום' שזה שם מכובס לתומכי טרור, אפילו האיחוד האירופי הפסיק לתמוך בהם כי הם תומכי טרור. אלו אנשים קיצוניים מאוד, נוראיים מאוד. הגענו לשם ואמרתי שאין לי בעיה עם ערבים או יהודים, אלא רק עם רוצחים. לא הגיוני שבמדינת ישראל תהיה הצגה שמהללת ומגוללת את חייו של רוצח. למה סבא וסבתא שלי צריכים להיות בסיטואציה שיומיים לאחר יום הזיכרון, יום שבו חווים את האבדן הגדול ביותר, יש כאן הצגה שמגוללת את חייו של רוצח הבן שלהם?".

תמם מעירה ואומרת כי הייתה רוצה להאמין שתומכי ההצגה הם המיעוט, אך בתום הערב הקשה שעברה היא כלל לא בטוחה שהמציאות אינה הפוכה ואולי דווקא המתנגדים הם המיעוט.

בהמשך הדברים סיפרה על הרגע בו נאלצה לקרוא למשטרה על מנת שזו תגונן עליה. היה זה לאחר שקיבלה איומים על חייה מכיוונם של הבאים לצפות בהצגה. "המשטרה הגיעה ועמדה חוצץ ביני לבין האנשים הללו".

בדבריה מדגישה תמם כי נוכחותה במקום, כמו גם נוכחותם של נפגעי טרור נוספים במקום, לא הייתה בגדר הפגנה אלא בגדר קריאת מחאה אישית שכן "לא התארגנו לכך כהפגנה. ידענו על זה רק יום וחצי לפני. הגעתי כדי להביע את המחאה האישית שלהם ולהביע תחושות. למרות שהיה מאוד קשה אני שמחה שהיינו שם כדי להשמיע את הקול השפוי".

תמם נשאלה אם אכן ההצגה הייתה סיפור חייו של המחבל הרוצח או שרק בהשראת חייו, והשיבה כי "ההצגה היא אחד לאחד חייו של ואליד דקא ימ"ש. בהזמנה לאירוע מצויין שזהו סיפור חייו של דקא".

תמם התייחסה גם לאופן בו תוארה ההצגה באתרים שונים כ"ניסיון לגלות את הבנאדם באסיר ולא את הקלישאה אשר עושה ממנו סמל וסטטיסטיקה ושוכחת שהוא בן-אדם, עם סיפור חיים, רצונות וחלומות". הדברים מקוממים מאוד את תמם: "ממתי לרצוח זה קלישאה? לרצוח זה משהו מאוד ממשי. 'רוצח הוא רוצח' זה לא קלישאה ולא סטטיסטיקה", היא אומרת ומוסיפה: "בהצגה הזו לא מסופר פעם אחת שהוא רוצח אלא הוא מוגדר כלוחם חופש".

לדבריה מדיווחים שקיבלה מתוך האולם בו הוצגה ההצגה ברקע ההופעה עצמה נשמעו קולות קשים מקרב קהל המשתתפים. בין השאר היו מי שקראו בקול רם לעבר השחקן שגילם את דמותו של הרוצח: 'איך הצלחת להרוג רק אחד ולא יותר'.

תמם מוסיפה ומספרת על החשש הגדול שלה לראות את דקא משתחרר טרם תום תקופת ריצוי עונשו, תקופה האמורה להסתיים בעוד שבע שנים. לדבריה בין הבאים לצפות בהצגה הייתה גם ד"ר ענת מטר  מאוניברסיטת תל אביב. ד"ר מטר "מנסה לעזור לו לשחרר אותו. היא באה והתחייבה מולי שהוא לקראת שחרור מוקדם".

לדברי תמם נודע לי כי מאז התעוררה המחאה סביב ההצגה פנו רבים לתיאטרון כדי לבטל את הגעתם לצפות במחזה. "אני מקווה שכך זה ימשיך", היא אומרת ומעירה כי "ככל שההצגה פרובוקטיבית יותר הקול השפוי מבטל הגעה, אבל הקול הקיצוני מתגבר".

יצוין כי בארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' מתכוונים לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה בעקבות הנפת דגלי אש"ף במרכז חיפה, זאת כחלק מהמפגן התומך בהצגה. כמו כן מתכוונים לפנות למשרד התרבות בדרישה לבחון את תקצובן של הצגות מעין אלה ולדרוש בין השאר גם דיון מיוחד בועדת החינוך של הכנסת.

תמם מוסיפה ומציינת כי במקביל לתלונות השונות בכוונתה ובכוונת נפגעי טרור נוספים לפעול מול גורמים בעיריית חיפה על מנת להבטיח שאלו יבלמו את תקצובו העירוני של תאטרון אל-מידאן.