"בייבי בום" - שתי שלישיות ושני זוגות תאומים

מנהלת חדר הלידה בבית החולים קפלן: אני מיילדת מזה 30 שנה ומעולם לא נתקלתי בשתי לידות של שלישייה בסמיכות של שעתיים.

רעות הדר , ז' באייר תשע"ה

בני הזוג קבדה עם שלושת התינוקות החדשים
בני הזוג קבדה עם שלושת התינוקות החדשים
צילום: בית חולים קפלן

במהלך יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות, תשעה חודשים לאחר מבצע "צוק איתן", נולדו בחדר הלידה בבית החולים קפלן שברחובות 49 תינוקות חדשים, שתי לידות של שתי שלישיות, דבר נדיר מאוד בחדר הלידה, ושני זוגות תאומים.

מבין התינוקות החדשים, 20 בנים ו-29 בנות.

אביבית קרני צנחני, מנהלת חדר לידה בבית החולים קפלן, אמרה כי הצוות הרפואי והמיילדות עבדו סביב השעון בשל עומס של לידות מרובות בהפרשים מאוד קטנים. "הייתה לנו לידה של שלישיה ב-7:00 בבוקר ואחרי שעתיים עוד לידה של שלישיה, ואחרי שעתיים לידת תאומים", היא מספרת.

"אין ספק שמבצע צוק איתן נותן אותותיו ביומיים האחרונים. היו לנו 15 לידות במשמרת ולכן תגברנו את הצוותים בחדר לידה על מנת להמשיך ולהעניק את מלוא תשומת הלב לכל יולדת", היא אמרה. "אני מיילדת מזה 30 שנה ומעולם לא נתקלתי בשתי לידות של שלישייה בסמיכות של שעתיים".

בין ההורים המאושרים, סיוון (29) ובדלו (29) קבדה, תושבי רחובות, שילדו שלישייה, שני בנים ובת, במשקל 2.15 ק"ג (בן), 1.875 ק"ג (בן) ו – 1.780 ק"ג (בת), אחים לאוראל בן השלוש וחצי.

בדלו, לוחם קרבי בגבעתי שגויס למילואים במבצע "צוק איתן", זכה ביום העצמאות להביא לעולם שלישייה. "גויסתי למבצע צוק איתן שבוע לאחר תחילתו וכמובן שלא היססתי לרגע. לאחר 21 יום יצאתי לחופשה ראשונה, וככל הנראה אז קרה הנס הגדול. בחודש השלישי להיריון של סיוון גילינו שמדובר בשלישייה וממש התרגשנו. היינו בשוק", הוא מחייך

"אם באמת המלחמה הזאת עזרה להביא כל כך הרבה ילדים לעולם תשעה חודשים לאחר מכן, אז אנחנו שמחים שזה קרה ועצובים על אלו שלא זכו לחזור", אמר. "אנחנו חושבים אם להעניק לילדים שמות הקשורים למבצע צוק איתן".

סיוון, אשתו, סיפרה כי היו איתם בחדר לידה עוד זוג שהביא לעולם שלישייה וההתרגשות של הצוות הרפואי היתה בשיאה. "גם אנחנו התרגשנו שהיינו שני זוגות עם שלישיה, כי זה לא דבר שכיח. אנחנו מאחלים להם הרבה אושר שמחה ונחת".

פרופ' ציון חגי, מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים קפלן, הסביר כי מדובר בילודה גבוהה מהממוצע בפרק זמן נתון, הרווחת בעיקר אחרי מלחמות. "המספר הגדול של הלידות", מסביר פרופ' חגי, "הנו תוצאה של הסתגרות רבת שעות בבית בזמן המלחמה ופריקת מתחים.

''תגברנו את חדרי הלידה, מחלקת יולדות, התינוקייה והפגייה ברופאים, אחיות וכוחות עזר באופן משמעותי", הוא מסביר, "ואני יכול לאמר בגאווה שלמרות הקושי אנו עומדים בקצב ומעניקים שירות עם חיוך ומלא בסימפטיה, הן ליולדת, הן לבני המשפחה וכמובן – לתינוקות שזה עתה נולדו".