לא שוכחים את חבל ימית

33 שנים מאז גורשו תושבי חבל ימית. בראיון לערוץ 7 טוען אבי פרחן כי בגין דאג למגורשים מה שנתניהו לא עשה מול מגורשי גוש קטיף.

ישי קרוב , ז' באייר תשע"ה

אבי פרחן
אבי פרחן
צילום: אבי פרחן

תושבי חבל ימית ציינו היום (ראשון) 33 שנים לפינוי הישובים במסגרת הסכם השלום עם מצרים.

המתיישבים נשאו את דגל הלאום שהונף בשעתו בימית וצעדו לעבר אנדרטת אוגדת הפלדה סמוך לקיבוץ כרם שלום, משם צפו אל חבל ימית ומרחבי סיני.

בהמשך היום סיירו התושבים ב"בית הקברות" של קירות ימית - מגרש ענק בו מונחים קירות הבתים הטרומים שפורקו והונחו בשעתו סמוך לקיבוץ כרם שלום ועדיין מונחות שם ללא מעש.

התושבים סיירו גם במוזיאון "הגדת ימית" במושב דקל המספר בסרט ובצילומים את סיפור ההתיישבות בחבל ימית, שם נפגשו מתיישבי החבל עם עשרות חיילי צה"ל שזכו להפגש עם חיים פיפל מראשוני המתיישבים בעיר ימית, אבי פרחן, שמואל עצמון ואחרים.

בראיון לערוץ 7 אומר אבי פרחן שגורש מחבל ימית ולאחר מכן גורש אף מרצועת עזה במסגרת ההתנתקות, כי בשנים שחלפו לא השתנה שום דבר, "לא למדנו, לא הפקנו לקחים - הן בביטחון הן בהתיישבות". 

הוא ציין כי בזמנו, ראש הממשלה מנחם בגין, דאג למפוני ימית ואילו לאחר הגירוש מגוש קטיף, לא דאגו למגורשים - לא שרון, לא אולמרט ולא נתניהו. "10 שנים עוד לא התחילו עבודות פיתוח למגורי הקבע שלנו".

"מדובר במחדל", אומר פרחן ומקווה שבישיבה שנקבעה ליום רביעי עם שר הבינוי אורי אריאל יוחלט על זירוז עבודות התשתית.