בפעם ה-37: הרס בית הכנסת 'חזון דוד'

שבוע וחצי אחרי הרס בית הכנסת 'חזון דוד' ביצע המנהל האזרחי הרס נוסף במקום. גבאי בית הכנסת מספר, גם על תפילת העצמאות במקום.

שמעון כהן , ז' באייר תשע"ה

תמונות ההרס
תמונות ההרס
צילום: אלישיב לרנר

בפעם ה-37 הגיעו הבוקר אנשי המנהל האזרחי לבית הכנסת 'חזון דוד' וביצעו בו הרס, שבוע וחצי בלבד לאחר ההרס הקודם.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יעקב אייכנשטיין, אחד מגבאי בית הכנסת המדגיש מיד בפתח השיחה עמו כי בית הכנסת אינו ממוקדם במקום מרוחק או מנותק מקריית ארבע אלא ממש בשערי קריית ארבע ולמעשה מהווה חיבור טריטוריאלי בין שתי שכונותיה של הקריה.

אייכנשטיין מתאר בדבריו את הזעזוע שחשו הוא ומתפללי בית הכנסת רק לפני עשרה ימים, כאשר הגיעו אנשי המנהל לביצוע ההרס הקודם, הרס המתבצע כלשונו "באצטלת שמירת החוק". עוד סיפר על ההתגייסות של ילדי קריית ארבע לבניין מחודש של בית הכנסת והמשך התפילה במקום, כולל תפילת חג ביום העצמאות במעמד רב הקריה, הרב דב ליאור ובהשתתפות קהל רב.

"במוצאי שבת מישהו התבדח שהיום בלילה יגיעו אנשי המנהל האזרחי", מספר אייכנשטיין. היה זה זמן קצר לאחר ניסיון דקירת השוטר בשערי מערת המכפלה. איש לא התייחס להלצתו של אותו מתפלל, הלצה שהתבררה כמציאות. "נראה לך שאחרי ניסיון רצח של שוטר יהיה להם זמן לבוא ולהרוס?", שאלו את המתפלל, אך כאמור, ההתבדחות ההיא הפכה למציאות בשעות הבוקר.

"בבוקר הגענו לרעידת אדמה. תמונות שמזכירות את מה שקרה בנפאל", אומר אייכנשטיין ומתאר את השופל שהובא למקום, הרס את המבנה והפך את האדמה. "ברוטאליות ורשעות", הוא מגדיר את המעשה.

עוד הוא מספר על מגן דוד שהיה תלוי על אחד מעמודי החשמל הסמוכים וככל הנראה הימצאותו שם הכעיסה מישהו במנהל האזרחי, כך שבכל פעם שבוצע הרס היה מי שדאג להוריד את המגן דוד ולהשליך אותו למקום אחר. בפעם הקודמת כבר דאגו לשבור את אותו מגן דוד ובפעם האחרונה, הבוקר, הוא נעלם. "לא עשו את זה יהודים", משוכנע אייכנשטיין הסבור כי מאחורי המבצעים עומדים נותני פקודות שהוא בז להם, כדבריו.

"אנחנו שם כבר שנים. הבעלות של הערבי על הקרקע אינה ברורה, ובמקום למצות את העניין בבית המשפט הולכים לבג"ץ שמחליט על הרס. לעומת זאת יש אלפי מבנים לא חוקיים של ערבים בחברון, בירושלים, בנגב ובגליל ואין התייחסות שכזו".

בדבריו מספר אייכנשטיין על תופעה בה ילדים המשתתפים בפעילות לבנייה מחודשת של בית הכנסת זוכים ליחס עון מצידם של אנשי משמר הגבול. באחד המקרים, הוא מספר, ילד שסירב להשיב לשוטר לשאלה מה שמו הוכה בכיסא שהיה בסמוך, "השוטר זרק עליו כיסא", הוא מספר אך מיד מקפיד "ברוחו של רבי לוי יצחק מברדיצ'ב", כלשונו, לספר גם על שוטרי מג"ב ששמחים להשתתף בשיעורי התורה המתקיימים במקום וחשים צער על ההרס המבוצע בו.

לסיום נשאל אייכנשטיין איך נראית תפילת יום עצמאות חגיגית ברוב עם במקום בו שוב ושוב מתבצע הרס. לדבריו התפילה במקום הייתה מרוממת מאוד וכללה ברכת שהחיינו. הרב ליאור, מספר אייכנשטיין, הזכיר שהמדינה היא נס ופלא ויש בו צללים כמו ההרס הנוכחי. התקוות במקום ממוקדות לא רק בחזרה לבנייתו של בית הכנסת אלא לתחילת הקמת מבנה הקבע שלו.