אז מי יקבל את פרס הגבאי המצטיין?

ארגון 'ברקאי' יעניק הערב את פרסי רב הקהילה הנבחר, הגבאי הנבחר וקהילת המופת. איך נבחרו הזוכים? שידור וידאו חי באתר ערוץ 7.

שמעון כהן , ח' באייר תשע"ה

בית כנסת פריז צרפת
בית כנסת פריז צרפת
צילום: פלאש 90

במודיעין יתקיים הערב (שני) כנס של ארגון 'ברקאי' העוסק בפיתוח קהילות והכשרת רבנים ובו יוענקו פרסים לרב קהילה נבחר, גבאי נבחר וקהילה נבחרת. בערוץ 7 שוחחנו עם הרב שלמה סובול, ראש בית מדרש ברקאי, על הכנס והפרסים.

האירוע יועבר בשידור וידאו חי בערוץ 7

"אנחנו בטוחים ויודעים שיש הרבה קהילות גבאים ורבנים למופת והבחירה הייתה קשה", מספר הרב סובול ומספר: "הוקמה ועדה ונקבעו קריטריונים לכל קטגוריה. אני בטוח שגם מי שלא נבחר ראוי אבל מכיוון שצריך לבחור אחד בחרנו אחד".

על הקריטריונים לבחירת הגבאי הנבחר מספר הרב סובול כי מדובר בפרס מפעל חיים. "יש אלפי גבאים שמשקיעים את הזמן למען בית הכנסת, אבל בחרנו גבאי ששותף בניהול בית הכנסת שנים רבות וכזה שבנה קהילה מסביב לבית הכנסת, דאג שייכנסו לבית הכנסת גם אנשים חילוניים, שבית הכנסת יהיה נגיש לעגלות נכים, שתהיה בו עזרת נשים ראויה וכו'", הוא אומר ומספר כי למרבה ההפתעה ישנם בתי כנסת בהם פרט אלמנטארי כעזרת נשים אינו קיים ומסתפקים בהנחת כמה כסאות בחדר מדרגות סמוך.

על קטגוריית הרב הנבחר מספר הרב סובול כי התנאי המרכזי שיש , תנאי שאולי יראה מוזר, הוא שיהיה זה רב שמקבל שכר מבית הכנסת על עבודתו ובכך מובעת הכרתה של הקהילה לעבודתו למענה בשעות לא שעות לצרכיה השונים.

"מעבר לכך הרב צריך להיות תלמיד חכם, זמין לשאלות, מלמד ונותן דרשות. חיפשנו רב שמבטא את עניין הקהילה, שיודע לייעץ לאנשים בחינוך ילדים, למד גם נושאים הלכתיים שאינם נלמדים לרבנות כמו טכנולוגיה ורפואה, נפגש עם בני הנוער, מלווה אותם בדרך לשירות צבאי או לאומי, מודע למשברים במשפחות ומלווה גם אותם. היה מרגש לראות מקרים שבהם האישה שלחה מועמדות של בעלה ללא ידיעתו".

ניסינו לדלות מהרב סובול את שמות הזוכים, אך הוא, אולי כצפוי, העדיף לשמור אותם בסוד לפחות עד הערב.

עם זאת רמז לנו שהזוכה בתואר קהילת המופת היא קהילה מדרום הארץ שהוכיחה עמידה מלוכדת במהלך ימי 'צוק איתן'. הרב שנבחר מכהן בתפקידו מזה 25 שנים והגבאי שנבחר הוא בן למעלה מ-85.