משלחת ישראל הגיעה לנפאל

מטוס ועליו 200 אנשי צוות רפואי ופיקוד העורף נחת בקטמנדו. ארבעה מטוסים נוספים ינחתו במהלך השעות הקרובות.

קובי פינקלר , ח' באייר תשע"ה

משלחת צה"ל לפני ההמראה לנפאל
משלחת צה"ל לפני ההמראה לנפאל
צילום: דובר צה"ל

המטוס הראשון של המשלחת הישראלית לנפאל נחת הערב (שני) בנמל התעופה בקטמנדו.

במטוס הג'מבו מסוג בואינג 747 של אל-על 200 אנשי צוות רפואי ואנשי פיקוד העורף. בשעות הקרובות ינחתו בקטמנדו ארבעה מטוסים נוספים.

מפקד המשלחת, אלוף-משנה יורם לרדו, אמר כי בפני אנשי המשלחת עומדות שלוש משימות עיקריות: חילוץ והצלה, הקמת בית חולים ואיתור הישראלים המנותקים.

בצהריים נחתו בשדה דב שמונה תינוקות שהובאו לעולם בהליך פונדקאות, אחיהם הפעוטות והוריהם. מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר עם הנחיתה: "אני שמח שהצלחנו להחזיר בשלום את ההורים וילדיהם ומקווה שגם מי שנותר בקטמנדו ישוב לישראל בהקדם.

"משלחת מד"א הנמצאת בקטמנדו עושה לילות כימים על מנת לסייע לישראלים ולכוחות המקומיים במשימת הסיוע לנפגעים הרבים במדינה ואני רוצה להודות למשרד החוץ, לשר הפנים גלעד ארדן ולצה"ל על שיתוף הפעולה ועל ההתגייסות המידית לטובת סיוע לישראלים השוהים בקטמנדו ולתושבים המקומיים", הוסיף בין.

משלחת סיוע מטעם אגף התקשוב תגיע גם היא לאזור האסון בנפאל, ותחבור לכוחות פיקוד העורף וחיל הרפואה. המשלחת מורכבת מחיילי גדוד הקשר המטכ"לי של חושן, ותפקידה בשטח יהיה ייצור ותפעול של קשר לווייני עם ישראל, שיספק לכוח החילוץ וההצלה הישראלי שירותי תקשורת, כמו טלפון סלולרי וקווי, גישה לרשת האינטרנט וקשר וידאו רציף.

מדובר באמצעים קריטיים לפעילותה והצלחתה של המשלחת בשטח. "לדאבוננו אנחנו מתורגלים במשלחות מסוג זה", אמר לאתר צה''ל ראש מחלקת אג"ם באגף התקשוב, אל"ם יריב ניר. "האתגר המרכזי הוא להגיע למקום, שהנחת היסוד שלנו היא שנהרסו בו תשתיות התקשורת והחשמל, ולייצר בו תשתיות ברמה הגבוהה ביותר שתוכל לשרת את הכוחות".

עם נחיתת הכוחות בהפאל, יחברו חיילי הגדוד את כוחות צה"ל בשטח למרכזי הבקרה בישראל באמצעות תקשורת לוויינית. כמו כן, עם הקמת בית החולים הצבאי בשטח, תיפרס רשת תקשורת פנימית נרחבת שתשמש ליצירת תיאום בטיפול במחולצים בין כל חלקי המרפאה, ורשת חיצונית שתאפשר את השיח עם בתי החולים בארץ, ולקיים התייעצויות מקצועיות עם מומחים בארץ באמצעות שיחות קול ווידיאו.

בנוסף לכך, הכוחות יבטיחו את הקשר העמיד והרציף של כוחות החילוץ בתנאי השטח המורכבים במקום, כך שהם יוכלו לתאם את עבודתם באופן מיטבי.