מבין את החד-מיניים, אך למה לאמלל ילדים?

חבר הרבנות הראשית, הרב רצון ערוסי, על תופעת הזוגות החד-מיניים שעברו תהליך פונדקאות בנפאל: "קנו ביצית וסחרו בנפשו של אדם".

בני טוקר , י"ב באייר תשע"ה

הרב רצון ערוסי
הרב רצון ערוסי
וידאו סיטי אשקלון

חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל ורבה של קרית אונו, הרב ד"ר רצון ערוסי, מתייחס לתופעת הפונדקאות של זוגות חד-מיניים אליה נחשפנו בעקבות האסון בנפאל, ומזהיר כי מדובר בתפוח אדמה לוהט.

הרב ערוסי מעריך מאוד את הרצון של כל אותם זוגות חד-מינים להיות אבות, אך מסביר את גודל הבעיה אליה נכנסים, "זו תופעה מדאיגה שבבוא העת עלולה לעשות רעש ציבורי גדול בישראל. תופעת הפונדקאות אינה פשוטה ברמה המשפטית ולא ברמה ההלכתית.

''אפילו שמדובר בפונדקאות פשוטה בין בני זוג, בעל ואישה חשוכי זרע של קיימא, ששואבים ביצית מהאישה וזרע מהבעל ושוכרים רחם של אישה, אפילו כאן יש בעיה גדולה. כולנו זוכרים את המקרה בארה"ב כשהאם הפונדקאית טענה לאחר הלידה שהיא נקשרה לתינוק וסירבה למסור את התינוק לאם הביולוגית.

"היתה מחלוקת גדולה שם בבתי המשפט, וגם חכמי ההלכה חלוקים בדעותיהם, מי האמא, האם הפונדקאית או הגנטית ביולוגית. כשאותו תינוק יגדל, הוא ייאסר על כל קרובי המשפחה הן מהצד הביולוגי והן מהצד הפונדקאי ויצטרכו לזהות את כל הנפשות הפועלות".

הרב ערוסי מזכיר את פרשת הביציות של בני הזוג נחמני, שהסעירה את מדינת ישראל, "כזכור אותם בני זוג שהחלו תהליך פונדקאות, התגרשו, ואז האב סרב להמשיך בתהליך, אך האם ביקשה לממש את התהליך לאחר שכבר הייתה ביצית מופרית על ידי זרע הגרוש שלה. בית המשפט פסק לטובת האישה, הבעל ערער לעליון וזכה, האישה ערערה שוב וזכתה, ובדיון השלישי עשו גישור והוחלט כי בעקבות הגירושין, הבעל יוותר לאישה שתשלח ביצית אחת בלבד לאם הפונדקאית, בתנאי ששמו של האב הביולוגי לא יהיה קשור לתינוק שייוולד".

"מה אשם אותו תינוק שנגזר עליו להיות יתום, בלי ששאלו אותו. נולד כאן תינוק ללא אב, ובבוא העת הוא יכול לתבוע את ההורים, מדוע הם הביאו אותו לעולם פגום? יתום מאב כשהאבא לא מכיר בו".

הרב ערוסי קובע כי במקרה שלנו, הפונדקאות בנפאל בעייתית שבעתיים. "בתהליך הפונדקאות בקרב זוגות חד מיניים, אף אחד מבין בני הזוג הגברים, אינו בעל הביצית, כך שאין כאן לפנינו את האם הביולוגית, הם קנו ביצית וסוחרים בנפשו של אדם, הביצית הופרתה על ידי אחד הגברים החד מינים ששכרו גם רחם''.

לדברי הרב צריך כעת מעקב כפול, ''גם לברר מיהי בעלת הביצית, אולי היא אשת איש יהודית. אבל גם בגלל שמדובר באם פונדקאית לא יהודית, צריכים לעשות כאן גיור לחומרה".

לדבריו שום בית דין בישראל לא יגייר את התינוקות שנולדו או שייולדו לנשים הפונדקאיות מנפאל, "אפילו בית הדין המקל ביותר לא יגייר, אין כאן תשתית הלכתית לגיור של תינוק שגדל בחיי משפחה שאסורים על פי ההלכה. וכך יוצא שהבאנו לעולם ילדים שמחר לא יוכלו להתחתן עם יהודיות, אלא אם כן הם יתגיירו בעצמם כשהם יתבגרו".

הרב ערוסי מקווה שימצא פתרון אולי בדרך של הידברות כדי להפסיק את התופעה, "התרבות המערבית מגלגלת לפתחנו דפוסי חיים משונים, שבהם זכות הפרט גוברת על זכות הכלל ופורצת גדרות של הרבה ערכים. איזה הורה אתה, האם אתה האבא, והגבר השני הוא האמא, האם לא זכות הוולד לדעת מי הוא ומי אימו?

"האם אח ואחות יוכלו בבוא העת לומר שהם רוצים להיות בעל ואישה?", הרב ערוסי מדגיש: ''אני יודע שהשעה כעת אינה כשרה לדבר על הנושא, אנחנו עדיין בצל האסון בנפאל, ואני גם מתפעל מהרגש של אותם גברים שרוצים להיות אבות לילדים. אבל זה לפתח חטאת רובץ, מחר מחרתיים תהיה כאן רעידת אדמה חברתית והלכתית.

''לעניות דעתי צריכים לבוא בצורה דיסקרטית ואולי בצורה של הידברות כדי לפתור את הבעיה ההלכתית הקשה שהתגלגלה לפתחנו. אני מזכיר שגם מבחינה חוקית חוק הפונדקאות לא חוקק בכנסת האחרונה וסביר להניח שלאור ההרכב הקואליציוני המתרקם לא יחוקק גם בכנסת הבאה".