"השוטרים היו מאופקים"

צלם העיתון "ישראל היום" שנפצע אמש בהפגנה בתל אביב סיפר כי המשטרה ניסתה להימנע מעימות עם המפגינים עד לרגע שבו הכל התפוצץ.

ידידיה בן אור , ט"ו באייר תשע"ה

מחאת יוצאי אתיופיה
מחאת יוצאי אתיופיה
צילום: פלאש 90

משה בן שמחון, צלם העיתון "ישראל היום" שנפצע אמש (ראשון) בהפגנת בני העדה האתיופית בתל אביב, סיפר הבוקר על החוויה הקשה אותה עבר במהלך ההפגנה.

בראיון לגלי צה"ל סיפר בן שמחון כי מצבו הבוקר קצת יותר טוב, וכי הוא סובל משבר באף, אליו מתווספים שטפי דם נוספים בפנים.

בן שמחון ציין, כי לאורך כל ההפגנה ניסתה המשטרה לנהוג באיפוק כלפי המפגינים, אולם ברגע מסוים ההפגנה שהיתה רגועה יחסית הפכה לעימות אלים.

"היה איזה רגע של גז מדמיע ואז הכל הוצת ושם התחיל השינוי בהפגנה. הייתי שם, צילמתי את זה שהם קיבלו את הגז מדמיע בפנים, ואז התחילה המהומה", סיפר בן שמחון.

האירוע התרחש, לדברי בן שמחון, על המדרגות העולות מכיכר רבין לכיוון בניין העירייה, "היו 8 שוטרים במדרגות של העירייה, ועלו מאות לכיוון המדרגות. השוטרים ניסו למנוע את העלייה, לא הצליחו, ירו גז מדמיע, ואז התחילה כל האלימות. לפני זה לא היתה אלימות".

"השוטרים באמת היו מאופקים. גם בירידה לאיילון אני זוכר את המפקד אומר 'תפנו, תנו להם'. הגישה של השוטרים היתה לא להיכנס לעימותים. רק בכיכר רבין הכל התפוצץ. כל ההליכה עד כיכר רבין היה באמת איפוק של השוטרים יחסית להפגנות שהייתי בהן", סיפר בן שמחון.

נזכיר כי בהפגנה של יוצאי אתיופיה נפצעו 46 בני אדם, רובם שוטרים. הם נפצעו פצעים קלים ופונו לטיפול בבתי חולים. המשטרה פיזרה את המפגינים בכוח לאחר שניסו לפרוץ לבניין עיריית תל אביב, השליכו אבנים בקבוקים וחפצים אחרים אל השוטרים והפכו ניידות. הם גם גרמו נזק למכוניות ולבתי עסק באזור כיכר רבין. השוטרים השתמשו בין השאר בגז מדמיע, ברימוני הלם ובסילוני מים.

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הורה להקים צוות חקירה מיוחד שיאתר את המתפרעים בהפגנה כדי להעמידם לדין. המפכ"ל הדגיש כי לא יאפשר להפגין בלי רישיון והבהיר כי פקעה סבלנותה של המשטרה לאחר שקבוצות אלימות ניצלו את האיפוק שנקטה כדי להתפרע ולעשות מעשי ונדאליזם.