הח"כים החרדים מזדהים עם מאבק יוצאי אתיופיה

ח"כ אורי מקלב השווה בנאומו בין האלימות והאפליה כלפי יוצאי אתיופיה לבין האפליה וההסתה נגד המגזר החרדי.

חיים לב , ט"ו באייר תשע"ה

אורי מקלב
אורי מקלב
צילום: פלאש 90

במהלך הנאומים בני דקה במליאת הכנסת, הזדהו חברי כנסת חרדים עם מאבקם של יוצאי אתיופיה והשוו את מאבקם עם מאבק הציבור החרדי נגד האפליה.

ח"כ אורי מקלב השווה בנאומו בין האלימות והאפליה כלפי יוצאי אתיופיה לבין האפליה וההסתה נגד המגזר החרדי ואמר כי "מגזרים שלמים בישראל דוגמת המגזר החרדי, סובלים מהסתה ואפליה יום-יומית, אם זה בדיור או במסגרת קבלה לעבודה וגם באלימות המשטרה".

"כולנו מזועזעים מהאלימות שהייתה בהפגנת העדה האתיופית. כולנו כמובן דוחים את האלימות, אולם אנחנו מבינים מהיכן זה מגיע. יש כאן תחושה פנימית, משקעים עמוקים שהתפרצו בעקבות מקרי אלימות של המשטרה", אמר ח"כ מקלב וציין את המאמצים של כלל הגורמים להשיב את השקט על כנו.

בעניין זה הוסיף מקלב ואמר כי "דווקא מהשקט הזה אני חושש. אני מודאג מהשקטת הרוחות בהגדרה של 'כיבוי שריפות' ולא בטיפול מהותי ומעמיק יותר. העדה האתיופית סובלת מבעיה של אפליה, של הסתה שבולטת גם באלימות המשטרה נגדם, בחינוך ובדיור.

"לצערנו האפליה וההסתה היא לא מצוקתם של עולי אתיופיה אלא גם של מגזרים שלמים בישראל דוגמת המגזר החרדי והערבי אשר סובלים מהסתה ואפליה יום-יומית, אם זה בדיור או במסגרת קבלה לעבודה וגם באלימות המשטרה", אמר וציין כי "ביטויים כמו 'מנשקי המזוזות ומשתטחים על קברים' או ביטויים כמו של פרופ' יזהר אופלטקה שאמר ש'יבוא יום והצעירים הציונים יפרעו את החוב מהחרדים בכוח הנשק הצה"לי' – הוא דבר חמור שאסור להישמע, זה דבר שאנחנו צריכים למחות ולטפל באופן שורשי. מצוקות אמיתיות ומהותיות כמו האפליה וההסתה לא פותרים במוצא זמני של 'כיבוי שריפות' אלא בהכרה עמוקה יותר".

גם ח"כ ישראל אייכלר הצטרף לדברים. "במדינה דמוקרטית, יש לכונן יחסי שלום ואזרחות טובה בין כל יושבי הארץ, ללא הבדל בין אתיופים לרוסים, מרוקאים ופולנים, חילונים וחרדים, יהודים וערבים. יש להיאבק יחד עם כל המיעוטים והמקופחים והמודרים והמנודים והמופלים לרעה, תחת שלטון הרוע, המפלה לרעה ופוגעים בזכויות האדם, שאינו מוצא חן בעיני הפקיד, השוטר, הקצין, השופט והשליט המקומי והארצי", אמר בנאומו כנסת.

בהמשך התייחס להפגנות. "אמש נפצעו בהפגנת האתיופים 41 שוטרים. כולנו מבינים שהם מחו נגד אלימות המשטרה, נגד חייל ממוצא אתיופי שבמקרה צולמה. מה קורה לרבבות האזרחים המוכים ומושפלים בידי שוטרים ופקידים, שלא מצולמים. מה קורה בהפגנות כשמסתירים את האלימות המשטרתית ומדגישים את אלימות המפגינים דווקא, כמו בהפגנות חרדים או מתנחלים. אני זוכר את הפגנת חצי המליון נגד בית המשפט העליון לפני שנים רבות.

''השופטים חששו והציבו חיילים חמושים על בנין הבג"צ כשנשקם שלוף נגד המפגינים. אני בטוח שאם היו ארבעים שוטרים פצועים בהפגנה חרדית אלימה, היתה התקשורת מסיתה לפצוע קשה לפחות מאה חרדים.  שימו לב לגלי ההסתה הגזענים והאנטישמים בתקשורת נגד הציבור החרדי, כאשר הם משיגים ביטוח סיעודי לקשישים, קצבאות וטיפולי שיניים לילדים.

"הגיע הזמן להקים מדינה דמוקרטית המתייחסת לכל אזרחיה, בכבוד וברצון טוב וחיים ביחד על האדמה הזאת. יש עדיין מדינות כאלה בעולם באמריקה ובאירופה. הגיע הזמן להילחם יחד, נגד ההסתה והדיכוי המשפטי והמשטרתי. צריך לעשות זאת במסגרת החוק ובחקיקת חוקים לבלום את האלימות השלטונית. שלטון אלים, פקידים עריצים, ומשטרה אלימה, מסוכנים למדינה יותר מאזרחים אלימים.

''נגד אזרח אלים, אפשר להפעיל כוח סביר שיש בידי המדינה ולעצור אותו ולבלום אותו. אבל האזרח אינו יכול להתגונן מפני שלטון אלים ואכזר. האזרח אינו יכול להילחם. הוא חסר אונים אל מול העריצות, של הפקידים המוסתים בידי תקשורת עויינת".