הרב פירון: השמחה של החרדים מוקדמת מידי

שר החינוך לשעבר תקף את ח"כ משה גפני וטען כי הוא משמר את העוני במגזר החרדי. "בזכות המפלגות החרדיות, מצבה של 'יש עתיד' ישתפר".

עדו בן פורת , כ"ב באייר תשע"ה

ח"כ הרב שי פירון
ח"כ הרב שי פירון
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

ח"כ הרב שי פירון (יש עתיד), שר החינוך לשעבר, תקף הערב (ב') בחריפות את חבר הכנסת משה גפני ואת שאר חברי הכנסת מיהדות התורה.

לדבריו, מפלגת ''יש עתיד'' ספגה מכה בבחירות האחרונות, אך ''בזכות המפלגות החרדיות כנראה שמצבה של 'יש עתיד' ישתפר פלאים בבחירות הבאות. לראשי המפלגות החרדיות לא היה את הכוח לרסן את התאווה.

בראיון לרדיו "קול ברמה" סיפר ח"כ פירון על תקופתו כהונתו כשר החינוך. "זו הייתה התקופה היחידה שבה לא קיפחו בנות ספרדיות, דאגו שמורות וגננות יקבלו את שכרן ולא יבקשו מהן להחזיר חלק מהכסף חזרה. זאת הייתה התקופה היחידה שבה משפחות שלמות שהחזיקו בציבור החרדי בגרון ולא אפשרו להן להתפרנס ולא נתנו לו אפשרות להתקיים פחת כוחם. זו הייתה תקופה שמנהלי סמינרים לא התנהגו כראשי קבוצות שהם כל יכולים".

על החינוך הממלכתי-חרדי אמר פירון "זה ברור שאתה חי בחברה שיש בה אלימות שאתה אומר שזה יפגע בשידוכים, אתם יודעים לעשות את זה מצוין, אתם יודעים לפגוע באנשים באופן הכי בוטה והכי חריף, אתם יודעים להגיד מי לא יוכל להתחתן.

"זה תהליך תרבותי מאוד מאוד לא פשוט", מתח פירון ביקורת, ''לספר לך על שדרים ברדיו שפונים אלי שבגלל שהם אומרים דבר כזה או אחד הילדים שלהם לא מתקבלים לתלמוד תורה כזה או אחר?".

הרב פירון התייחס לטענות של ח"כ משה, לפיהן אנשי "יש עתיד" שונאים חרדים. "הוא אומר את זה בגלל שהוא פוליטיקאי, שלא משרת את הציבור שלו אלא את עצמו. הוא אומר את זה בגלל שהוא פוליטיקאי שעיקר תפקידו לשמר את העוני.

"הוא אומר את זה בגלל שהוא פוליטיקאי שאלמלא הוא ישתמש בביטוי 'דעת תורה' אז אף אחד לא ישמע את דעתו, הוא אומר את הדברים האלו משום שזאת הדרך היחידה שלו לשמר ציבור שרוצה לצאת מאפלה לאורה כלכלית".

ח''כ פירון נשאל האם שקל לפרוש בגלל ש''יש עתיד'' הולכת לאופוזיציה, והשיב "אני לא באתי לפוליטיקה כדי להיות פוליטיקאי, אלא כדי להתעסק בחינוך. אני חושב שכעת צריך להיות שקול. יחד עם זאת השאלה למיטב הבנתי לא רלוונטית משום שמדובר בקואליציה קצרת ימים.

"אני מניח שהשמחה שלכם החרדים מוקדמת מידי. בסוף הפתרון יהיה לא או קואליציה של חרדים או קואליציה של 'יש עתיד', אלא בסוף הפתרון יהיה אסטרטגיה שחשובה לאזרחי ישראל והיכולת להוביל אותה יחד".