קדישמן - פגישה של יהדות ואמנות

אמן היודאיקה אבינועם ישראלוב הפך לבן בית של קדישמן ז"ל. קדישמן תכנן והוא הוציא לפועל. כעת הוא מספר על הפן היהודי של האמן המנוח.

שמעון כהן , כ"ג באייר תשע"ה

קדישמן
קדישמן
צילום: דבורה סיני. פלאש 90

עולם האמנות הישראלי נפרד בראשית השבוע מהאמן מנשה קדישמן ז"ל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אמן היודאיקה אבינועם ישראלוב שחבר לקדישמן בשנים האחרונות ויחד יצרו כמה וכמה מפסליו של האמן.

ישראלוב מספר על היכרותו לפני 18 שנים עם קדישמן. היה זה כאשר עיצב כלי הגשה כבדים מכסף. הכלים נועדו להגשת כבשים ומאחר ויצירות בהן משולבות דמויות של כבשים היו לסמלו המסחרי של קדישמן סבר ישראלוב שיהיה מעניין להפגיש את יצירתו שלו עם האמן המפורסם.

קדישמןם שהתרשם מאוד מכלי הכסף הכבדים של ישראלוב צייר בחריטה ארבעה מציוריו על הכלים וכך קיבל ישראלוב ארבעה כלי הגשה עם עיטורי כבשים של קדישמן כמו גם עקידת יצחק ורועה עם חליל. את היצירות הללו שומר ישראלוב בביתו. היום, הוא יודע היטב, יאמיר מחירן של היצירות לאין ערוך אבל אותו זה לא מעניין. היצירות נשארות אצלו.

מאז אותם ימים התהדק הקשר בין ישראלוב לקדישמן והשנים החלו ליצור יחדיו. קדישמן הוגה ומתכנן רעיונות וישראלוב מתרגם את הדברים לשפת הפיסול במתכות שונות, בעיקר פליז וכסף. על הקושי לתרגם לפיסול את רעיונותיו המופשטים של האמן המפורסם מספר ישראלוב כי לא פעם חש צורך "לצמצם" אותו ולמעשה להבהיר לו שלא תמיד ניתן לתרגם כל רעיון לשפת המעשה, אבל "הוא עמד על שלו ולא הייתה לי ברירה...", מספר ישראלוב שנזכר בקושי דומה גם כאשר יצר את כלי המקדש על פי דרישות מדוקדקות של אנשי מכון המקדש. גם שם הייתה דרישה מדויקת של משימות מורכבות וקשות לביצוע, וגם שם לא הייתה ברירה אלא להיצמד לתכתיב ולהוציא אל הפועל. "הייתי צריך להתיישר", כלשונו של ישראלוב.

בהמשך הדברים מספר ישראלוב על קדישמן כאדם וכיהודי. המפגש בינו כשומר מצוות הדוק לבין איש הבוהמה התל אביבית המוערך על ידי אמנים מהעולם כולו יצר היכרות מעמיקה וחשיפה של נפש יהודית גדולה. "אנשים לא מכירים את קדישמן. זה אדם גדול עם לב ענק. אני הולך לפוצץ מיתוס תקשורתי – זה אדם שאוהב ארץ ישראל ואוהב עם ישראל, אם שאוהב כל יהודי ויהודי ברמות שקשה להסביר. הייתי בן בית אצלו, נכנסתי בכל שעה שרציתי ובכל פעם ראיתי אנשים שמגיעים ומקבלים ממנו, אנשים מסכנים, אנשים שאין להם והוא מחלק לכולם. רבותי, דבר כזה אולי נוגד את הבוהמה אבל גם שם יש יהודים...", אומר ישראלוב ומתאר כיצד היה קדישמן מחלק מזון לנזקקים ותורם מיצירותיו לעמותות חסד וצדקה.

"היו מגיעים בכל יום שישי ומקבלים אוכל. הוא היה תורם ציורים בעלויות של אלפי דולרים לארגונים ולעמותות. לאחרונה הוא תרם חבילת תמונות לאגודת ידידי צה"ל בארה"ב. שאלתי אותו 'מה זה?' והוא אמר שעודים דינר לחיילי צה"ל והוא תורם את זה. הוא היה תורם לארגוני צדקה ולעמותות חסד".

עוד מוסיף ישראלוב ומספר על הקשר בין קדישמן לארון הספרים היהודי: "זה אדם יודע ספר, אדם שידע תנ"ך. הוא היה מזכיר לי פסוקים. כשרציתי לשדך פעם מישהו הוא אמר לי 'נקרא לנערה ונשאלה את פיה'. שאלתי אותו 'מנשק'ה, מאיפה אתה יודע?' והוא אמר 'אדוני, אנחנו יהודים'".

עוד מוסיף ישראלוב ומצטט מפיו של קדישמן סיפור על השנים בהן התגורר בלונדון, כשבאחד הימים הגיע לשדה התעופה וראה שם קבוצת חסידים שחש בהם עמקות מיוחדת שלא נתנה לו לעזוב אותם, הוא הלך וחזר הלך וחזר מהם והלאה. תוך כדי שסיפר על אותם חסידים ציין קדישמן באוזני ישראלוב שהוא מצאצאי רבי לוי יצחק מברדיצ'ב. "בכל שנה לפני הנסיעה שלי לאומן הוא היה מבקש ממני 'תזכיר אותי מנשה בן בלהה', כך בכל פעם", הוא מוסיף.