תיעוד:
הרס מבנים בישוב תקוע

בישוב טוענים כי עיתוי ההריסה אינו ראוי, וכי יש להמתין לתוצאות פעולת צוות הבדיקה שיוקם על פי ההסכם הקואליציוני.

חזקי ברוך , כ"ג באייר תשע"ה

הרס מבנים בתקוע
הרס מבנים בתקוע
צילום: חזקי עזרא

כוחות הביטחון הגיעו הבוקר (שלישי) לישוב תקוע שבגוש עציון והחלו בהרס מבנים לא חוקיים שהוקמו במקום, כך מדווחים תושבים במקום.

אמש דווח בערוץ 7, כי שר הביטחון משה יעלון הורה על הריסת שני מבנים ביישוב תקוע שבגוש עציון.

ביישוב הופתעו לשמוע על כוונתו של שר הביטחון להרוס מבנים שאוכלסו רק לאחרונה. בדיקה מדוקדקת של טענות המינהל האזרחי מראה כי מדובר במבנים שנבנו על קרקע שלא נעשה בה שימוש בעבר.

בישוב הוסיפו, כי במועצה האזורית גוש עציון הציגו צילומי אוויר המוכיחים כי לא מדובר על שטח פרטי מעובד אלא על אדמת טרשים שוממה שעליה נבנו המבנים. עוד אמרו במועצה כי אם בסיום בחינת המצב המשפטי על ידי הצוות שיוקם על ידי הממשלה יתברר כי לא ניתן להסדיר את המבנה – תדאג המועצה להעברת המבנים למקום מוסדר.

ראש המועצה האזורית גוש-עציון, דוידי פרל, אמר בעקבות הרס המבנים "שר הביטחון מחויב לתת אמון בממשלה הנכנסת וצעדיו מעלים סימני שאלה כבדים לגבי מעמדה של הקואליציה החדשה. המשך ההתנהלות בהתאם למדיניות הממשלה הקודמת ללא נתינת זמן וללא מתן אפשרות בדיקת הדברים מעידים כי גם בעתיד לא תהיה לצוות המאחזים החדש השפעה".

"הריסת המבנים היום בתקוע, שבוצעה בהנחייה ישירה של שר הביטחון מעלה חשש כבד שאין כל כוונה לקיים את ההבטחות שניתנו במסגרת הקמת הממשלה לחיזוק ההתיישבות".

הוא הוסיף ואמר כי "אנחנו מאוד מודאגים מחוסר ההקשבה, ומכך שהשר ממשיך לפעול כאילו לא התקיימו בחירות וכאילו ציפי לבני מובילה את הקו המדיני של הממשלה. אנחנו נמשיך לקדם את תכנית הבינוי במועצה ונתמוך בתושבים המשקיעים את חייהם וכספם באחיזה בקרקע בגוש עציון". 

משה סוויל סגן ראש המועצה, תושב תקוע, אמר כי הריסת המבנים בתקוע היא פגיעה מיותרת בתושבים וביישוב.
מדובר על בנייה שלא פגעה באיש, ובשטח שיובא להסדרה.

"לא היה שום צורך בפעולה המהירה והכואבת שפגעה בכל אחד מתושבי היישוב. הקהילה, מחבקת את המשפחות שבתים נהרס ותומכת בהם בשעה קשה זו והבטיח שהבנייה ביישוב לא תיעצר".

ערוץ 7 פנה לקבל את תגובת שר הביטחון לטענות התושבים, אך זו לא התקבלה עד עתה.