לבד על החומות בעיר העתיקה

עדויותיהם של הנערים והנערות שהגנו על העיר העתיקה במלחמת העצמאות

קובי פינקלר , כ"ג באייר תשע"ה

לבד על החומות
לבד על החומות
צילום: יח"צ

"את מהות ירושלים, רום התקוות ופסגת השאיפות, שאותה אנו מעלים על ראש שמחתנו, יש לציין ולייחד ביום המסמל את מרכזיותה בחיי עם ישראל אשר שב לארצו, הקים את מדינתו והכריז על ירושלים כבירתו הנצחית" כך כתב אז, חה"כ חנן פורת ז"ל, מתוך הצעת חוק יום ירושלים, התשנ"ח 1998.

העיר שחוברה לה יחדיו חוגגת ומציינת 48 שנה לאיחודה. חלק מהקרבות הקשים ביותר של מלחמת ששת הימים בירושלים היו על השטח הקטן ביותר באופן יחסי – הרובע היהודי והעיר העתיקה.

המקומות שבהם נותרו שרידים להתיישבות היהודית בעיר היו אלה שמשכו הכי תשומת לב, וגם היום, שנים אחרי, הם משמעותיים ומרגשים לכל העמים והדתות. בתיירות הרובע היהודי, מזמינים בוגרים וילדים, משפחות ויחידים לבוא ולהכיר לעומק את ההיסטוריה של הישוב היהודי בעיר, להיחשף לראשונה לתיעוד הישוב היהודי במלחמת תש"ח כפי שתועדו בתמונות מדהימות, להצטרף לסיורים מודרכים או עצמאיים, בעלות סמלית או לגמרי בחינם.

'לבד על החומות' – תיעוד נדיר של רגעיו האחרונים של הרובע

דרך תמונות נדירות שצילם ג'ון פיליפס, צלם העיתונות של מגזין LIFE האמריקאי, נחשפים המבקרים לרגעים הקריטיים בקרבות תש"ח – הנערים הצעירים שמגנים על העיר העתיקה, המצור והקושי להתקיים, רגעי המשבר, הכניעה והיציאה לשבי הירדני. במוזאון לבד על החומות מוקרן סרט תיעודי מרגש ובו עדויותיהם של אלה שלחמו ושרדו לספר, הילדים והילדות שהתבגרו בין רגע כי לא הייתה להם ברירה. ביום ירושלים המקום יהיה פתוח ללא תשלום. רח' הקארדו 35 ירושלים, 02-6265906

בית הכנסת 'החורבה' – סמל להתיישבות היהודית בעיר העתיקה

בית הכנסת המפואר הזה שנבנה וחרב וחוזר חלילה במשך יותר משלוש מאות שנה שוחזר במלוא פאר והדר ונפתח לציבור בשנת 2010. בכל פעם שחרב ונבנה מחדש הוא הפך לסמל התחדשות הישוב בארץ ישראל. את עבודות שחזור ושיפוץ בית הכנסת החלו בשנת 1973 וסיימו כמעט 40 שנה אחרי! חפירות ארכיאולוגיות שבוצעו מתחת להריסותיו העלו ממצאים מדהימים המתוארכים עד 3,000 שנה אחורה ביניהם קשת ביזנטית שהשתמרה בשלמותה ושימשה מעבר לרחוב רחב שהתחבר לקארדו ומצבור נשק מתקופת מלחמת העולם השנייה שהוסלק מתחת לארון הקודש. סיורים מודרכים במקום ייצאו בעלות סמלית, בתיאום מראש. ילידי כ"ח באייר/17 במאי ובני משפחותיהם נהנים מכניסה ללא תשלום.

לפרטים, בית כנסת החורבה, רחוב היהודים 89, טלפון *4987

הגן הארכיאולוגי, הכותל הדרומי והשערים שהובילו להר הבית

אבנים עם סיפור, כתובות מלפני מאות שנים שחקקו עולי רגל שלא יכלו לעלות אל הר הבית, סלעים שהמגע בהם מחזיר את המבקרים שנים אחורה והכותל הגדול יותר - הכותל הדרומי, כל אלה נמצאים בגן הארכיאולוגי. הגן אוצר בתוכו עדויות לחורבן ולהרס, לקודש וחול, לבניה והתחדשות ולאלפיים שנות היסטוריה ותרבויות שונות שבנו במקום.

סיור מודרך בגן הארכיאולוגי לוקח את המטיילים אל הכותל הדרומי, בו נמצאים שערי חולדה - השער הכפול והשער המשולש, אלה השערים שהובילו אל רחבת בית המקדש. 02-6265906