לעלות לבד ולהתמקם בפריפריה- זו ציונות אמיתית

חגיגות 20 שנה למכינה התורנית לבנות דוברות צרפתית במכללת חמדת הדרום. ראש התוכנית: באתן ארצה לבנות ולהיבנות.

בן שאול , כ"ד באייר תשע"ה

האירוע בחמדת הדרום
האירוע בחמדת הדרום
צילום: בלובמברג תקשורת
אירוע לציון 20 שנה לפרויקט "עתיד חמדת" - המכינה התורנית לבנות מצרפת ומארצות דוברות צרפתית נערך השבוע במכללת חמדת הדרום. 

באירוע שהתקיים על מדשאות קמפוס מכללת חמדת הדרום השתתפו נשיא המכללה פרופ' אבי לוי, ראש תוכנית עתיד חמדת הרב אלי קלינג, הנהלת חמדת הדרום, סגל ההוראה בראשותו של הרב יאיר הילר שמלווה את התוכנית מתחילתה ונציג הסוכנות היהודית וראש משלחת הסוכנות היהודית אריאל קנדל.

במהלך הערב התקיימה הופעה מרגשת של יונתן רזאל ולאחר מכן נערך טקס חגיגי והוגשה סעודה עשירה.

נשיא חמדת הדרום פרופ' אבי לוי ציין בדבריו כי "התוכנית הזו תופסת פינה חמה מאוד בליבי כבר מימיה הראשונים. מכללת חמדת הדרום הינה מוסד תוסס שכולל מאות סטודנטים וסטודנטיות, אבל תוכנית "עתיד חמדת" היא היהלום שבכתר. קשה שלא להתפעל מהבנות המדהימות שעוזבת את הוריהן לשנה, מוותרות על תנאים מעולים בצרפת ובוחרות לבוא וללמוד כאן בדרום הארץ. בעיניי זוהי ציונות אמיתית".

עוד הדגיש פרופ' לוי כי "רוב הבנות נשארות בארץ בסופו של התהליך כעולות. אין זה מובן מאליו שהתוכנית פורחת כבר כשני עשורים וגם בתקופות טובות מאוד בצרפת עדיין המשיכו להגיע לכאן בנות. אני מודה לכל שותפי התוכנית ובראשם הרב אלי קלינג, שמהווה את הרוח החיה, ובזכותו הפכה התוכנית לשם דבר בקהילה היהודית בצרפת ובמקומות אחרים בעולם. אני מודה לרב קלינג על ידידות מופלאה וחברות אמיתית ואשרינו שזכינו שיש לנו רב כזה.

''אני מאחל לבנות התוכנית כיום ולבוגרות התוכנית שתמשיכו להפיץ את רוח חמדת הדרום  בקרב קהילותיכם ובעזרת ה' הפרויקט המדהים הזה ימשיך ויגדל".

ראש התוכנית הרב אלי קלינג בירך את הבנות בהתרגשות גדולה ואמר כי "באתן ארצה לבנות ולהיבנות. מרגש לראות כמה תרמתן למדינה וכמה בניתן את עצמכן במהלך השנים בארץ. התחלנו את התוכנית עם 9 בנות במחזור הלימודים הראשון וכיום מכללת חמדת הדרום היא מותג ידוע ביותר בקרב הקהילה היהודית בצרפת. אתן ממלאות אותנו בגאווה גדולה ואני מאחל לכן שתמשיכו בדרך זו למענכם ולמען המדינה".

בוגרת התוכנית דבורה אלזמי נשאה דברים ואמרה כי "כאן למדנו מהי אהבת ישראל אמיתית וכיצד בונים קשרי אמת לחיים. התוכנית העניקה לנו יסודות חשובים לחיינו החדשים בישראל. אנחנו גאות להיות חלק מהמשפחה המדהימה הזאת ואנו מודות לכל אנשי הצוות לאורך השנים. אני מאחלת למכללה כל טוב והמשך הצלחה רבה במהלך הדרך".

התוכנית הוקמה בשל זיהוי הצורך להעניק מעטפת חמה ומשפחתית לבנות המגיעות מארצות דוברות צרפתית לארץ. אנשי התוכנית מלווים את הבנות החל משדה התעופה ומעניקים להן תמיכה משפחתית ותחושה שאכן הן רצויות בארץ. התוכנית גם מפעילה מערך לימודים שכולל אולפן ומכינה לפסיכומטרי. דרך התוכנית עלו לארץ מאות בנות שהקימו בית בישראל ותרמו את תרומתן לחברה ומדינה.