אחרי התלונות - משרד החינוך מסביר

לאור התלונות הרבות על החלטת מנכ"לית משרד החינוך בנוגע לבחינות הבגרות, מסבירים במשרד מה הביא לרפורמה בנהלים.

ישי קרוב , כ"ה באייר תשע"ה

מיכל כהן מנכ"לית משרד החינוך
מיכל כהן מנכ"לית משרד החינוך
צילום: פלאש 90

במשרד החינוך מסבירים הערב (חמישי) מה הביא את המנהלת הכללית, מיכל כהן, לפרסם הנחיות חדשות בנוגע להיערכות לבגרויות קיץ תשע"ה ולשמירה על טוהר הבחינות.

"לנוכח החששות אשר עלו מהשינויים החדשים, אנו מעוניינים לחדד ולהסביר את מהותם של השינויים, בעיקר לנוכח גודל המשימה הלאומית אשר עומדת בפני כולנו", כתבה מנכ"לית המשרד.

"ראשית, יש לזכור, כי על מערכת החינוך מוטלת החובה להבטיח, שזכותם של התלמידים להיבחן בבחינות הבגרות תמומש. לפיכך, אנו מגייסים את כל המשאבים ואת כל השותפים לתהליך כדי שהבחינות תתקיימנה בהוגנות וכסדרן. נכון, שההחלטה הנוכחית יוצרת אי נעימות ואי נחת, נכון הוא שהיא לא מושלמת ולא אידיאלית. עם זאת, לאחר שבחנו את כל האפשרויות האחרות, תוך בחינת הסיכונים והסיכויים ליישומן, מצאנו, כי ההחלטה שהתקבלה נכונה ביותר לעת הנוכחית''.

לדבריה כל חלופה אחרת לא תצליח להבטיח את קיומה של הבחינה ללא הדלפה. ''כל חלופה אחרת משמעה, פגיעה בבחינות הבגרות וביטולן".

היא ציינה כי ההנחיות החדשות מתייחסות אך ורק לבחינות קיץ תשע"ה, "בימים אלה המשרד בוחן דרכים חדשות להפעלת בחינות הבגרות, כך שהן כבר תחולנה על בחינות הבגרות של חורף תשע"ו". 

במשרד ביקשו להתייחס לטענות והביקורות אשר עלו בעניין שהותם של התלמידים בכיתות במשך ארבעים וחמש דקות, לפני תחילת המבחן. "יובהר באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כי אין בהנחיה זו כדי לפגוע בתלמידים. להיפך, המשרד מודע לכך, כי הזמן הסמוך למבחן מלווה, באופן טבעי, בתחושות של לחץ ומתח מצד התלמידים.

''לפיכך, בזמן שהותם בכיתה ילוו אותם מורי בית הספר, ישוחחו איתם ויסייעו להם להיערך לקראת המבחן. כמו כן, באותה עת נאפשר לתלמידים לעסוק בחומר הלימודי של הבחינה, עד לכניסת המשגיחים. השהות בכיתה תהא ללא טלפונים ניידים".

"אשר לסוגיית הדפסות המבחנים, המשרד יסייע לבתי הספר בתהליך הארגוני של הדפסת הבחינות, כך שיוכל להתקיים, ככל שניתן, באופן סדיר. לצד זאת, אנו ניתן את המענים הנדרשים לבעיות נקודתיות אשר תתעוררנה. לשם כך, הנושא יוסדר באמצעות חדר מצב מטה או חדרי המצב במחוזות, שהוקמו לצורך מענה מידי למוסדות החינוך".

לסיום כתבה כהן לעובדי המשרד ולמנהלים, "אני מודעת לאחריות הכבדה אשר מוטלת על כתפיכם בעת הזו, אך התגייסותכם בימים אלה הינה משימה לאומית בעלת משקל רב. אני סומכת עליכם ועל צוותי המורים, כי תעשו את הכל כדי להבטיח שבחינות הבגרות של שנת הלימודים תשע"ה תתנהלנה כסדרן ובהצלחה. זו משימה משותפת של כולנו".