דגלי אש"ף באוניברסיטת חיפה

בתנועת אם תרצו זועמים על מתן האפשרות לחלוקת חומר פרו פלסטיני על ידי ערבים. תגובת האוניברסיטה: פועלים על פי הנהלים.

ישי קרוב , כ"ח באייר תשע"ה

ערבים באוניברסיטת חיפה
ערבים באוניברסיטת חיפה
צילום: אם תרצו

רכז 'אם תרצו' באוניברסיטת חיפה, שיגר היום (ראשון) מכתב לדיקן הסטודנטים באוניברסיטה במחאה על כך שסטודנטים מהתאים הערביים חילקו חומרים פרו פלסטינים ולבשו חולצות עם דגל אש"ף.

במכתב ציין איתי זנזורי כי החומרים שחולקו אושרו על ידי האוניברסיטה, "מחלקי הכרוזים לבשו חולצות אשר מצוירת עליהן מפת ארץ ישראל, עם דגל אש"ף. מעשה זה מהווה הפרה של תקנון האוניברסיטה".

זנזורי ציין כי על פי תקנון הפעילות הציבורית 'כל פעילות ציבורית בין כתלי הקמפוס תידרש לעמוד בתנאים הבאים: שמירת דיני מדינת ישראל ושמירה על תקנות האוניברסיטה, נהליה ורכושה', "הנפת דגל אש"ף הינה אסורה בדיני מדינת ישראל. בכל מקרה שבו מתעורר חשד ממשי, שלפיו הנפת הדגל מהווה עבירה של הזדהות עם ארגון טרור או גילוי אהדה אליו, או כאשר ישנו חשש ברמת הסתברות גבוהה שהנפת הדגל תוביל להפרה חמורה של שלום הציבור בנסיבות אלה על המשטרה לפעול להסרת הדגל. במקרים המתאימים, תישקל גם העמדה לדין של מניפי הדגלים".

עוד צויין במכתב כי מאחר והדגלים צוירו על חולצות עם מפת ארץ ישראל, והנושאים אותה חילקו כרוזים בנוגע לאירוע לציון ה'נכבה', "משמעות הדגל במקרה זה היא ללא ספק הבעת עמדה לפיה בארץ ישראל כולה צריכה להיות מדינה פלסטינית, במקום קיומה של מדינת ישראל. כל זה נעשה תחת מעטה חופש הביטוי ועם אישור הדיקאנט, וללא הפרעה של גורמי הבטחון".

"אנו סמוכים ובטוחים שלא נתתם אישור אלא לחלוקת הכרוזים ולקיום האירוע, אולם השילוב של הנ"ל עם חולצות המבטאות קריאה נגד עצם קיום המדינה מהווה הפרה בוטה של התקנון, וגורם להתססה והסתה בתוך האוניברסיטה".

למכתב המלא

מאוניברסיטת חיפה נמסר בתגובה כי "החוק במדינת ישראל קובע כי תכנים מסוג זה, מקוממים ככל שיהיו, מותרים במסגרת השיח הציבורי ואין זה מענייניה של האוניברסיטה לבצע צנזורה על פרטי לבוש.

הוכחנו בשנה האחרונה שאנו מקפידים הקפדה יתרה על עמידה בנהלי האוניברסיטה, כאשר השענו לפני שנה לחודשיים את הפעילות הציבורית של תאי חד"ש ובל"ד, שפעלו בניגוד לנהלים ונמשיך לעשות זאת בכל פעם שמישהו יעבור על הנהלים".