יד לספר תורה משן פיל ומשריון צב

במסגרת מכירת חפצי יודאיקה יוצגו בין היתר 'ידיים' לספרי תורה משריון של צב ומשן של פיל, שיוצרו על ידי אמנים יהודיים באיטליה

חיים לב , כ"ט באייר תשע"ה

יד לספר תורה. ארכיון
יד לספר תורה. ארכיון
צילום: Rachael Cerrotti - פלאש 90

אוצרות עתיקים וחפצי יודאיקה נדירים יוצגו מחר (שלישי) למכירה בברוקלין שבניו יורק על ידי האספן מאיר אפל.

מדובר באוסף של 'כתובות' עתיקות משלל מדינות, מקומות ותקופות; תשמישי קדושה מגוונים החל מ'ידיים' לספרי תורה מזהב ומכסף, משריון של צב ומשן של פיל, שיוצרו על ידי אמנים יהודיים באיטליה ובגליציה, במצרים ובמדינות אחרות, לפני מאה ומאתיים שנים, המשך בגביעים וקערות, טסי הקדשה שמאחוריהם סיפורי חיים וחפצים רבים נוספים.

"ייחודה של המכירה הוא בזה שבשונה ממכירות פומביות סטנדרטיות בהן לכל חפץ ישנו מחיר התחלתי, הרי שבמכירה הזו לחלק מהאוספים לא נקבע מחיר", אומר אפל. "כך למשל תיפתח המכירה על כל 'כתובה' מאוסף הכתובות הנדיר, בדולר אחד – אף שבתוך האוסף ישנן כתובות עתיקות ומיוחדות ששוויין מגיע לכמה אלפי דולרים".

מקורביו הוסיפו כי נקודה נוספת שייחודית במכירה זו הנערכת על ידי אספן פרטי ולא על ידי בית מכירות, היא העובדה שאפל בעצמו עומד מאחורי כל פריט ופריט מבין קרוב למאה הפריטים שיוצגו במכירה, כשהוא ווידא באופן אישי את האותנטיות של המוצר, ואת הסיפור מאחוריו, "וכך חוסך מן הקונים העתידיים את עגמת הנפש הכרוכה בקניית חפץ יודאיקה והגילוי לאחר מכן כי בית המכירות לא בירר אודותיו דיו וכי הוא מזויף או חסר ערך".