"לגבש אלטרנטיבה - תכנית מדינית חדשה''

ח"כ מוטי יוגב לערוץ 7: מינויו של השר סילבן שלום ראוי אבל אי אפשר להסכים למדינה פלסטינית. צריך להתפלל שיעמוד בלחצים הקשים.

ניצן קידר , א' בסיון תשע"ה

מוטי יוגב
מוטי יוגב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

​ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) מגיב הבוקר (שלישי) למינויו של השר סילבן שלום כאחראי על המשא ומתן המדיני עם הפלסטינים וטוען כי מדובר במינוי ראוי.

"לפי מידת עיסוקיו הרבים של ראש הממשלה יש מקום למינויו של שר שיעסוק בסוגיה זו, בגיבוש ובמימוש הדרכים לביטחון ולחיים ביננו לבין שכנינו, גם ביננו לבין ארה"ב, האיחוד האירופי וכלל המערכת הבינלאומית", אומר יוגב בשיחה עם ערוץ 7.

לדבריו, "לשר סילבן שלום גם הניסיון, גם סולם האמונות והדעות היודע כל זאת ובשיתוף פעולה עם משרד ראש הממשלה צריך להתפלל ולייחל שיצליח בשליחותו בתקופה של לחצים קשים מאד מצד אומות העולם".

עם זאת, מבהיר יוגב שעל השר שלום והמערכת המדינית כולה לשנות את כיוון המצפן המדיני, ולגבש פיתרון שונה מזה שהוצע עד כה. "מדינה פלסטינית לא הייתה פה מעולם ולא תהיה פה לעולם, ואת הסיסמא הנבובה הזו שקנתה לה אחיזה, צריך לנפץ ולהעמיד במקומה תכנית אחרת".

התכנית, לדברי יוגב, צריכה לדאוג "לשמירת שליטת ה'על' המדינית, הביטחונית, התשתיתית, ההומניטרית והחינוכית של מדינת ישראל על כל שטחי יו"ש. לתושבי יו"ש הערבים ינתנו תעודות תושב וזכויותיהם ייבחנו ויוגדרו. כמו כן תינתן אוטונומיה של ניהול עצמי מוניציפלי לאוכלוסייה הערבית ביו"ש".

הוא מסכם ואומר כי חשוב שהתוכנית תוצג קודם כל בפני הציבור בישראל ותזכה באמונו, ואחר כך תהפוך לעמדה הרשמית של מדינת ישראל כלפי העולם.

בינתיים דווקא הפלסטינים, הם אלו שמתייחסים בזלזול למינויו של השר שלום. ברשות אמרו בתגובה למינוי כי השר הממונה לא יעשה אף צעד ללא הכוונה מראש הממשלה, שאינו מעוניין, לדבריהם, בשלום אמיתי.

הפלסטינים הבהירו כי יהיו מוכנים לקיים דיונים עם השר שלום, רק אם יכריז כי ישראל מסכימה לסגת לגבולות 67', לעצור באופן מיידי את הבנייה ביהודה ושומרון, ולשחרר מחבלים הכלואים בישראל.