הדרך האירופאית לטפל בהגירה בלתי חוקית

מדינות האיחוד האירופי אישרו פעולה צבאית ימית ואווירית שמוקדה השמדת של ספינות המהגרים במים הטריטוריאליים של לוב.

דלית הלוי , א' בסיון תשע"ה

ספינת מהגרים. ארכיון
ספינת מהגרים. ארכיון
צילום: רויטרס

המדיניות הישראלית, ששמה למטרה לבלום את ההגירה הבלתי חוקית של נתינים ממדינות אפריקה לישראל דרך חצי האי סיני, זכתה לקיתונות של ביקורת בעולם, ובכלל זה ממדינות באירופה.

בימים אלה מתמודדת אירופה עם בעיה דומה של גלי הגירה בלתי חוקית מצפון אפריקה, ובעיקר מלוב אשר לאחר הפלת משטרו של קדאפי ב-2011 שקעה במלחמת אזרחים, וכיום היא נתונה בחלקה הגדול תחת שליטה של מליציות אסלאמיות קיצוניות, ובהן האחים המוסלמים ודאעש.

אתמול אישרו מדינות האיחוד האירופי תכנית פעולה ימית שנועדה להילחם בתופעת המהגרים הבלתי חוקיים המגיעים מלוב.

התכנית, שיישומה יחל בחודש יוני, התכנית גובשה ע"י שרי החוץ והביטחון של מדינות האיחוד האירופי, אשר הטילו את המשימה כוח ימי ואווירי משולב שיעסוק ראשית באיסוף מודיעין לצורך איתור ספינות המבריחים ולאחר מכן השמדתן במים הטריטוריאליים של לוב קודם ליציאתם לחופי אירופה.

האיחוד האירופי עודנו ממתין להחלטה של האו"ם שתתיר לו להשמיד את ספינות המבריחים בשטח לוב. בתום הישיבה בה התקבלה ההחלטה על פעולה צבאית אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי, פרדריקה מוגיריני: "כעת התקבלה החלטה לצאת במבצע ימי של האיחוד האירופי כדי לשבש את המודל העסקי של הרשתות העוסקות בהברחת בני אדם".

מתחילת השנה טבעו קרוב לאלפיים בני אדם שיצאו מלוב במהלך ניסיון להגיע לאירופה. גורמי המודיעין באירופה חוששים מהגעת פעילי דאעש בכיסוי של פליטים המבקשים מקלט מדיני.