פינלנד: היהודים יחרימו את יריד 'כפר העולם'

בקהילה היהודית בפינלנד מחרימים את יריד 'כפר העולם'. הסיבה: המארגנים הודיעו לארגונים הישראליים כי לא יוכלו ליטול בו חלק.

חיים לב , ב' בסיון תשע"ה

בית כנסת פריז צרפת
בית כנסת פריז צרפת
צילום: פלאש 90

בסוף השבוע הקרוב יקיימו הארגונים החברתיים בפינלנד את יריד 'כפר העולם' המתקיים זו השנה ה־ 20 במדינה, אולם הפעם יתקיים היריד תחת מתיחות בין הקהילה היהודית המקומית לפינלנד.

למרות האווירה החגיגית האופפת את באי היריד, בקהילה היהודית הודיעו לפני ימים אחדים כי יחרימו את היריד. הסיבה: המארגנים הודיעו לארגונים הישראליים כי לא יוכלו ליטול בו חלק.

גורמים המעורים בפרטים טוענים כי קק"ל וארגונים סביבתיים ישראליים נוספים נרשמו ליריד ואף קיבלו אישור, אולם בשבוע שעבר בוטל האישור שהוענק לארגונים הישראליים. יש לציין כי מדובר באחד הירידים הגדולים באירופה ואשר ממומנים, בין היתר, על ידי האיחוד האירופי.

לפני ימים אחדים התברר כי החלטת מארגני היריד להחרים את קק"ל עוררה זעם בירושלים. שגריר ישראל בהלסינקי, דן אשבל, אף שוחח בעניין עם משרד החוץ המקומי. לאחר שאשבל נענה כי מדובר "באירוע פרטי ולא ממשלתי", תקף אשבל את התנהלות הפינים והאשים אותם באנטישמיות.

"השואה לא היתה אסון טבע", אמר אשבל בנוכחות נשיא פינלנד, סאולי ניניסטו. "השואה התבססה על החלטה פוליטית דקדקנית של המשטר הנאצי. הכותרת 'יום הזכרון לקרבנות ולרצח', כפי שמופיעה בלוחות השנה הרשמיים בפינלנד מוטעית ומחמיצה את טבעה המיוחד של האנטישמיות.

"בעצם הימים האלה הוחלט על ידי מארגני יריד 'כפר העולם' להחרים את הקרן הקיימת לישראל. אני מבין שקיום המדינה היהודית במזרח התיכון לא עולה בקנה אחד עם תפיסת העולם של מארגני היריד, הממומן על ידי כסף ציבורי פיני. לכן הם החליטו להאמין להאשמות כלליות מצד אנשים שמתנגדים לעצם קיומה של מדינת ישראל, ולהיפטר מהמטרד.

"אני תוהה כיצד ההחלטה השערורייתית הזו עולה בקנה אחד עם ערכים כמו פיתוח הסביבה, הוגנות, סבלנות ורצון לשלום. מעניין אותי אם שאר הארגונים המשתתפים ביריד נדרשו לעמוד באותו קנה מידה".